קיבוץ ניר דוד, עמק המעיינות

ניר דוד, קיבוץ חילוני בעמק המעיינות

שייך למועצה אזורית עמק המעיינות

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 700

צור קשר עם ניר דוד
  • מרכז מידע עמק המעיינות*5672

חינוך בעמק המעיינות, ניר דוד

מערכת החינוך בקיבוץ ניר דוד מבוססת הן על המוסדות הפועלים בתוך היישוב, והן על פיקוחה של המועצה האזורית מעיינות. מבחינתה של המועצה האזורית, זו רואה את החינוך ככלי משמעותי לשינוי אישי וקידום חברתי. ואכן, משאבים רבים מושקעים מדי שנה במערכת החינוך של המועצה האזורית מעיינות, וזאת מתוך התפיסה כי מדובר באגף החשוב ביותר של הרשות המקומית. השקעה זו במוסדות החינוך באה לידי ביטוי בשיפוץ תמידי, שדרוג קונסיסטנטי, הכשרת צוות מקצועי ומיומן וארגון פעילויות מחוץ לשעות הלימודים. כמו כן, מרבית העובדים במערכת החינוך, הן במועצה והן במוסדות הלימוד, הינם תושבי האזור. אי לכך, ישנה מחויבות הדדית בין הילדים והצוות הפדגוגי. מחויבות זו, המבוססת בין השאר על היכרות אישית, מסייעת למועצה האזורית עמק המעיינות להעמיד בוגרים ערכיים, ביקורתיים ושאפתנים.

בקיבוץ ניר דוד פועל בית תינוקות אשר פותח את שעריו עבור קטנטני המקום כבר מגיל הלידה. לאחר מכן, הילדים מצטרפים לפעוטון וגני הילדים אשר פועלים בקיבוץ. מוסדות החינוך לגיל הרך בניר דוד הינם מוסדות מעולים אשר לומדים בהם גם ילדים מהסביבה ומבית שאן. הכל נעשה ברוח החינוך הקיבוצי ותוך כדי שילוב בין ערכים ומשחקים. בקיבוץ פועלת רכזת חינוך מטעם ניר דוד אשר מלווה את מערכת החינוך המקומית מגיל 0 ועד תום הבגרויות. החל מכיתה א', ילדי ניר דוד פוקדים את ספסלי בית הספר "רימון".
בית הספר "רימון", הנמצא בקיבוץ מסילות הסמוך, הינו מוסד לימודים מצוין אשר הצלחותיו הפכו זה מכבר לעובדה מוגמרת. מלבד השיעורים "הרגילים", בית הספר "רימון" פועל רבות בכדי להרחיב את אופקיהם של התלמידים במסגרת שיעורי הרחבה מגוונים. כמו כן, ההורים לוקחים חלק משמעותי בחינוך הילדים וועד ההורים נמצא בקשר רציף עם הנהלת בית הספר. לאחר שעות הלימודים, ילדי קיבוץ ניר דוד משתתפים בפעילויות חינוך משלימות המתקיימות במועדון הנוער בקיבוץ. פעילות החינוך החוץ פורמאלית מתחלקת לפי קבוצות גיל. כמו כן, ילדים רבים נרשמים גם לחוגים במתנ"ס עמק המעיינות. ההגעה לבתי הספר מבוססת על מערך הסעות אזוריות יעיל ומדויק. בכיתה ז', ילדי קיבוץ ניר דוד עוברים לבית הספר התיכון "גאון הירדן".

תיכון "גאון הירדן", השוכן ביישוב נווה איתן, מקבץ אליו את כל ילדי הקיבוצים, המושבים והיישובים של המועצה האזורית עמק המעיינות. העבודה החינוכית המצוינת בתיכון "גאון הירדן" באה לידי ביטוי, בין השאר, בהישגיהם המרשימים של בוגריו. ואכן, לאחר תום הלימודים, רבים מבוגרי "גאון הירדן" משכילים להשתלב בתפקידי מפתח מובילים בצבא, בקהילה, במשק ובתעשייה.