מושב ניר עציון, חיפה וחוף הכרמל

ניר עציון, מושב דתי בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית חוף הכרמל

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1,000

צור קשר עם ניר עציון
  • טלפון04-9845708
  • טלפון נוסף04-9845728
  • פקס04-9845729

אודות ניר עציון

ניר עציון הינו מושב שיתופי אשר הוקם בשנת 1950. מייסדיו נמנו על יוצאי כפר עציון וחברי קבוצות "מכורה" ו"אחדות". כמו כן, עימם היו גם גופים חלוציים דתיים אשר הורכבו מניצולי שואה. כיום, ניר עציון הינו מושב דתי אשר שייך למועצה האזורית חוף הכרמל ומתגוררות בו למעלה מ-80 משפחות. על תושביו נמנים ותיקים וצעירים המקיימים חיי קהילה המבוססים על כבוד וערבות הדדית. בראשית דרכו, ניר עציון היה שייך לקיבוץ הדתי. עם זאת, בחלוף שנים ספורות בלבד מאז עלייתו על הקרקע, הוחלט בניר עציון לעבור למודל כלכלי של מושב שיתופי.
 
הערכים אשר האירו את דרכם של מייסדי המושב היו "תורה ועבודה" לצד אהבת האדם. עד היום, ערכים אלה מהווים את הבסיס החברתי בניר עציון. היישוב נהנה מנופים מרהיבים, הוא שוכן על שלוחותיו המערביות של הר הכרמל, ההר הירוק תמיד, ומשקיף אל עבר מבצר עתלית. כלכלת מושב ניר עציון מבוססת על גידולים חקלאיים (רפת, גידולי שדה, לול ומפעל מזון), לצד תעשייה מקומית ותיירות. במקום פועלים גם נגריה ובית מלון המציע חדרי אירוח המתאימים לאורח החיים הדתי והחרדי. כמו כן, ישנם גם תושבים במושב ניר עציון אשר פרנסתם מבוססת על מקצועות חופשיים ואפיקי יזמות עסקית פרטית.

מושב ניר עציון הינו מושב דתי. עם זאת, תושביו מאמינים בדו קיום ובכיבוד האחר. למעשה, המושב ממוקם בין יישובים המחזיקים בתפיסות עולם שונות בהחלט משלו. חרף הפערים התרבותיים, תושבי ניר עציון חיים בשכנות מצוינת עם היישובים הסמוכים להם (לדוגמא, קיבוצי השומר הצעיר, הכפרים הערביים והעיירות הדרוזיות).
קליטה
מושב ניר עציון, אשר חזרה לאחרונה להיות חלק מהקיבוץ הדתי, קולט לשורותיו משפחות חדשות. הקבלה ליישוב תלויה בהתאמת המועמדים לאופי החיים הקהילתי בניר עציון. שכונת ההרחבה במושב פונה למשפחות צעירות אשר מעוניינות בחיי קהילה דתיים לאומיים ומאווירה משפחתית.