מושב עין העמק, גליל תחתון

עין העמק, מושב מעורב בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית מגידו

סוג: מושב

אופי הישוב: מעורב

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 750

צור קשר עם עין העמק
  • טלפון04-9590650
  • פקס04-9893770

אודות עין העמק

סיפורו של מושב עין העמק שזור בסיפורה של התנועה הציונית. בתחילת המאה ה-20, כאשר הגיעו לישראל עולים חדשים מכורדיסטאן ועיראק, רבים מהם ראו לנגד עיניהם את משימת יישוב הארץ. באותה התקופה, הפרנסה בארץ ישראל לא הייתה עניין של מה בכך, הן ביישובים הכפריים והן בערים הגדולות. רבים מקרב העולים החדשים ממזרח החליטו לקחת על עצמם את משימת יישוב הארץ, בצפון ובדרום. החלטה זו הובילה עולים רבים גם לאזור המקסים של עמק יזרעאל. במסגרת תנועת התיישבות זו, הוקם גם מושב עין העמק.

העלייה על הקרקע בעין העמק הייתה חלק ממאבק קרקעות שניטש בין היהודים והערבים בגליל. היישוב היהודי ראה בהקמתם של יישובים באזור זה כאידיאולוגיה המבוססת על גאולת קרקעות. בשנת 1944, אנשי גרעין מקרב עולי כורדיסטאן הקימו את מושב עין העמק. שמו של המושב ניתן לו בשל היותו ממוקם על ראש גבעה אשר צופה אל עבר העמקים המקיפים אותה. כיום, תושבי עין העמק נהנים מנופים מרהיבים הנשקפים מחלונות ביתם, ומאוויר צלול ואקלים נהדר בכל ימות השנה. עין העמק היה היישוב השביעי אשר הוקם בשנות ה-30 וה-40 ברמות מנשה. בכך, הוא הצטרף ליישובים משמר העמק, המושבה ביוקנעם, עין השופט, הזורע, רמת השופט ודליה.

האוכלוסייה במושב עין העמק מורכבת מחילונים ודתיים המנהלים חיי קהילה עשירים ותוססים. התושבים מכבדים זה את אמונתו של זה, ומקיימים קשרים חברתיים הדוקים. כמו כן, ילדי המקום מהווים חולייה נוספת בקהילת נעורים איכותית אשר נמנים עליה תושבי היישובים הסמוכים. אין ספק כי מדובר במתכון בטוח לילדות קסומה בלב נופים כפריים. ילדי המקום זוכים גם לחינוך מצוין וגם לפעילויות תרבותיות מגוונת מחוץ לשעות הלימודים.