קיבוץ עין כרמל, חיפה וחוף הכרמל

עין כרמל, קיבוץ חילוני בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית חוף הכרמל

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 300

צור קשר עם עין כרמל

לשיחה עם עין כרמל

073-776-4430

אודות עין כרמל

כולנו מכירים היטב את שירו של יורם טהרלב, "ההר הירוק תמיד". ואכן, כמעט תמיד כאשר אנו עוברים לצד הכרמל (או מטיילים על הרכס המקסים) אנו מתפעלים מהנוף עוצר הנשימה ומהאווירה המיוחדת השורה על המקום. עבור תושבי עין כרמל, קיבוץ חילוני הממוקם על הרכס, מדובר בעניין של שגרה. תושבי עין כרמל יכולים לפזם כל בוקר את המילים, "ההר הירוק כל ימות השנה, אני עוד חולם ושואל, לנשום רוחותיך כבראשונה, לשכב בצלך כרמל".

קיבוץ עין כרמל הוקם בתחילת שנות ה-50, וזאת במסגרת איחוד בין שתי קבוצות. מדובר בגיבוש של חברים מקיבוץ רמת רחל בהרי ירושלים עם בני קיבוץ עין הים אשר שכן בעבר סמוך לעתלית. כיום, מתגוררים בעין כרמל כ-300 תושבים אשר עוסקים בעיקר בחקלאות, תעשייה מקומית, תיירות ומקצועות עירוניים/חופשיים.

קיבוץ עין כרמל מוקף באתרי תיירות מדליקים, ולא רק מבחינת הטבע המהמם באזור זה. בכניסה לקיבוץ ניתן לבקר בגן פסלים אשר עוצב על ידי האמן דגן שיקלובסקי. כמו כן, סמוך לגן הפסלים ישנו מתחם אמנים ובו ניתן להתרשם מיצירותיהם של אמנים העוסקים בתחומים שונים. בסביבתו של עין כרמל ניתן לבקר במעיינות מקסימים ואתרים ארכיאולוגיים, או לצפות ממקור ראשון בחיי טבע עשירים והרים ירוקים המהווים שטחי מרעה לעדרי בקר וצאן. הקיבוץ שייך למועצה האזורית חוף הכרמל.

בימינו, קיבוץ עין כרמל מהווה מרכז חינוכי ותרבותי עבור תושבי האזור. בית הספר היסודי "כרמל וים" פועל מתוך הקיבוץ. מדי יום, מגיעים לבית הספר תלמידים מכל רחבי המועצה האזורית. כמו כן, המועצה האזורית פועלת מקיבוץ עין כרמל ומבניה הרשמיים ממוקמים ביישוב.
לאחר שנים רבות בהם המודל הקיבוצי הישן והטוב ישב בבסיס התפיסה הכלכלית של קיבוץ עין כרמל, כיום הקיבוץ נתון תחת מהלכי הפרטה. המטרה הינה להפוך את הקיבוץ ליישוב מתחדש, מבלי לאבד את ההווי הקיבוצי המיוחד הטמון בדי.אן.איי של המקום.
קליטה
אין קליטה בקיבוץ למשפחות חדשות.