מושב עלמה, גליל עליון

עלמה, מושב דתי בגליל עליון

שייך למועצה אזורית מרום הגליל

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 1

מספר תושבים: 650

צור קשר עם עלמה
  • טלפון04-6989544

אודות עלמה

מושב עלמה בצפון הארץ הינו מושב הנמצא בלב ליבה של "ארץ היין הישראלית". המקום מרוצף מכל עבר בכרמי ענבים ופרדסים ריחניים. הכבישים הציוריים המתפתלים אל עבר המושב, והאוויר ה"צלול כיין" הנושב במקום, הופכים את עלמה למעין טוסקנה בגליל. המושב הקסום הוקם בשנת 1949 על ידי תנועת "הפועל המזרחי". מרבית מבני המייסדים השתייכו לקהילת יוצאי יהדות לוב, ובעיקר מהעיר טריפולי. תושבי הגליל מכנים את המתגוררים בעלמה, "עלמאווים". עיקר תעסוקתם של ה"עלמאווים" מבוססת על תיירות, חקלאות ופרנסה מחוץ לשערי המושב.

האדמות החקלאיות בעלמה נחשבות לאדמות פוריות במיוחד לצורך גידולים (בעיקר הן מתאימות למטעים וכרמים). ואכן, תושבי המקום לא נטשו מעולם את עבודת האדמה, וזאת חרף התמורות הכלכליות אשר שטפו את המושבים והקיבוצים בגליל ובנגב. התושבים עוסקים גם במשקי בעלי חיים ומגדלים במקום בקר במרעה ולולי תרנגולות.

מושב עלמה קרוי על שמו של מושב יהודי עתיק יומין המוזכר בספרות הרבנית עוד בתקופת ימי הביניים. רבי מאיר מטודלה, אשר סייר באזור בשנת 1170, כתב כי הוא מצא במקום כ-50 משפחות יהודיות ובית קברות יהודי רחב היקף. על פי עדויות נוספות, במקום התקיימו מסחר וחיי קהילה יהודיים באופן בלתי רציף במשך תקופות שונות לאורך ההיסטוריה. עלמה המוחדש נכבש במלחמת העצמאות.
קליטה
בעלמה מתוכננת בקרוב הרחבה אך היא מיועדת בעיקר לתושבי המקום. משפחות מן החוץ המעוניינות להצטרף למשפחת עלמה תאלצנה לעשות זאת באמצעות רכישה פרטית של נכסים ו/או שכירות במושב לתקופה קצובה.