ראש פינה, גליל עליון

ראש פינה, מועצה מקומית מעורב בגליל עליון

סוג: מועצה מקומית

אופי הישוב: מעורב

מספר תושבים: 3,000

צור קשר עם ראש פינה

לשיחה עם ראש פינה

073-758-1728

חינוך בגליל עליון, ראש פינה

מערכת החינוך בראש פינה הינה מערכת חינוך מצוינת אשר דואגת להקנות לילדי היישוב את מלוא הכלים הדרושים להם בכדי להיות אזרחים מועילים ושלמים. כמו כן, אווירת האמנות השורה על המקום, והרוח המיוחדת הנושבת בין רחובותיה הציוריים והמפותלים של ראש פינה, הפכו זה מכבר לחלק בלתי נפרד גם ממרקם החינוך במקום.

למעשה, ניתן לומר כי החינוך בראש פינה יונק ממספר מקורות כגון שורשיות, היסטוריה והמשכיות. בית הספר היסודי בראש פינה נושא עד היום את שמו של חיים שמחה וילקומיץ', אחד מראשוני המורים במושבות העבריות בגליל וללא ספק דמות מפתח בחינוך הארצישראלי. וילקומיץ' הגיע לראש פינה בשנת 1903 וכיהן בתור מנהל בית הספר המקומי עד לפטירתו.

גם היום, בית הספר בראש פינה משלב בין לימודי קודש וחול, וזאת במטרה להקנות לילדים את מלוא המרקם היהודי והציוני הטמון בחיים בגליל. הכיתות בבית הספר הינן כיתות מעורבות ומדובר במערכת חינוך מיוחדת במינה המצליחה באופן קונסיסטנטי להציג הישגים מרשימים מצד תלמידיה ובוגריה. כמו כן, במהלך יום הלימודים, התלמידים עוסקים גם בעבר הספציפי של ראש פינה והם מחוברים באופן ברור לקהילה המקיפה אותם. בין השאר, התלמידים לוקחים חלק בפעילויות אזוריות ביחד עם גורמים שונים בקהילה וזאת לטובת ראש פינה והחברה בגליל.

המועצה המקומית ראש פינה רואה במחלקת החינוך חלק בלתי נפרד מחיי הקהילה במקום. ההורים נמצאים בקשר רציף עם הגורמים הפדגוגיים השונים והם משפיעים באופן מהותי על התנהלותם של מוסדות הלימוד. המטרה המרכזית של מערכת החינוך בראש פינה הינה להקנות לילדים שייכות גם למקום מגוריהם. זאת כמובן לצד ערכים כגון סובלנות, יכולת לקבל את השונה וכבוד הדדי.
כל גני הילדים הפועלים בראש פינה נהנים מפיקוח מצד משרד החינוך (כמובן לצד פיקוחה של המועצה המקומית), והגננות הינן נשות מקצוע מובילות בתחומן. כבר בגיל הרך, ילדי היישוב סופגים את מלוא האווירה הערכית של המושבה ראש פינה והופכים לחלק משמעותי מאד במרקם החיים במקום. לאחר מכן, ילדי ראש פינה עוברים לבית הספר היסודי ע"ש וילקומיץ' אשר נחשב לבית הספר העברי הראשון שהוקם בארץ ישראל בתקופת ההתיישבות החדשה. לאחרונה, בית הספר חגג 117 מחזורי לימוד.

בני הנוער בראש פינה לומדים בבתי ספר על יסודיים הממוקמים מחוץ למושבה. מדובר במספר בתי ספר כגון בית הספר הדמוקרטי "עיינות ירדן" בקיבוץ עמיר, בית הספר "עמק החולה" בקיבוץ כפר בלום, בית הספר "אורט" בחצור הגלילית או בית הספר "הר וגיא" בקיבוץ דפנה.
מיותר לציין כי עומדת לרשותם של ילדי ראש פינה מערכת ענפה של חינוך חוץ פורמאלי המשלימה באופן נהדר את המסגרות החינוכיות בבתי הספר. המערכת החוץ פורמאלית כוללת פעילויות שגרתיות כגון חוגים וימי כיף במתנ"ס המקומי, וכן אירועים קהילתיים בהשתתפות מגוון שכבות הלימוד.