קיבוץ רמות מנשה, גליל תחתון

רמות מנשה, קיבוץ חילוני בגליל תחתון

שייך למועצה אזורית מגידו

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 1,200

צור קשר עם רמות מנשה
  • טלפון04-9895773
  • טלפון נוסף04-9895714

אודות רמות מנשה

קיבוץ רמות מנשה כשמו כן הוא - שוכן ברמת מנשה. הקיבוץ שייך למועצה האזורית מגידו ושמו נגזר ממיקומה המקראי של נחלת שבט מנשה. סיפורו של רמות מנשה מתחיל עם קום המדינה, בשנת 1948. בזמנו, שכן במקום משלט אשר שימש את כוחות צה"ל במהלך מלחמת העצמאות. תהליך עליית מייסדי הקיבוץ על הקרקע לא נעשה ב"מכה אחת". בתחילה, תושבי המקום התמקמו במשלט סמוך, ורק לאחר זמן מה הוחלט על "מעבר דירה" למיקום הנוכחי. בדומה לקיבוצים רבים באזור, גם רמות מנשה הוקם על ידי חברי תנועת השומר הצעיר. מרבית החברים הראשונים בקיבוץ היו ניצולי שואה מפולין. ביום הראשון להקמת הקיבוץ, התיישבו במקום 64 חלוצים ציונים.

חרף האתגרים הרבים, אשר כללו תנאי אקלים קשים ומגורים בצריפים ואוהלים ללא חשמל ומים, תושבי רמות מנשה לא הרפו ונאחזו בקרקע. אמונתם הגדולה בצדקת הדרך, וערכיהם הציוניים אשר שימשו עבורם כעמוד ענן לפני המחנה, הונחלו במרוצת השנים לדורות הבאים בקיבוץ. אט אט, הצטרפו לקיבוץ גרעינים נוספים. בין השאר, נקלטה במקום קבוצה גדולה של יהודים יוצאי דרום אמריקה (בעיקר מצ'ילה ואורוגוואי). לפני מספר שנים, רמות מנשה החל בתהליך הפרטה. ואכן, כיום מתגוררים בקיבוץ גם תושבים מן החוץ המשכירים במקום דירות באופן פרטי. כמו כן, הוקמה גם שכונת הרחבה בה מתגוררים כ-140 משפחות שאינן חברות בקיבוץ.
קליטה
קיבוץ רמות מנשה איננו מתרחב מבחינת תושבים מן החוץ. המעוניינים לגור במקום יכולים לבחון אפשרות של מגורים בשכירות בקיבוץ. ניתן לברר זאת מול מזכירות היישוב.