קיבוץ רמת יוחנן, חיפה וחוף הכרמל

רמת יוחנן, קיבוץ חילוני בחיפה וחוף הכרמל

שייך למועצה אזורית זבולון

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

מספר תושבים: 850

צור קשר עם רמת יוחנן
  • טלפון04-8459222

אודות רמת יוחנן

באפריל 2012, חגגו בקיבוץ רמת יוחנן את חג העומר, זאת השנה ה-67. כתב עיתון "הארץ", רועי צ'יקי ארד, הגדיר את המאורע כ"חוויה שלא נגעו בה הקופונים, ההון וקבוצות הרכישה". ואכן, קיבוץ רמת יוחנן הינו אחד המקומות המיוחדים ביותר על מפת הגליל. מצד אחד, מדובר ביישוב כפרי וקסום אשר תושביו מנהלים קהילה מלוכדת ומשפחתית. מצד שני, היישוב מתאים את עצמו לתמורות הכלכליות והחברתיות המתרגשות על החברה הישראלית ויודע להתכוונן לפיהן במידת הצורך. רמת יוחנן של היום מהווה בית ומשפחה עבור כ-850 תושבים.

הקיבוץ הינו חלק מ"קומפלקס" ביחד עם שני קיבוצים נוספים, אושה וכפר המכבי. ואכן, קהילותיהם של שלושת הקיבוצים התמזגו זו עם זו ומהוות משפחה מורחבת אחת. שטחי הנוי המטופחים ברמת יוחנן משרים על המקום אווירה נעימה, וילדי הקיבוץ נהנים מחינוך מצוין ומגרשי ספורט ושעשועים רבים. כמו כן, תנועת הרכבים בקיבוץ דלה ועל כן כמעט ולא קיימת סכנה להתהלך ביישוב גם בגילאים קטנים במיוחד.

קיבוץ רמת יוחנן קרוי על שמו של ראש ממשלת דרום אפריקה לשעבר, יאן סמאטס, אשר היה אוהד נלהב של התנועה הציונית. בני דור המייסדים של הקיבוץ נדדו במספר נקודות שונות עד אשר הם התיישבו סופית ברמת יוחנן בשנת 1935. החיים במקום לא היו פשוטים וזאת בשל האתגרים הרבים שרבצו לפתחם של בני המקום. תושבי רמת יוחנן נאלצו להתמודד עם עוינות מצד השכנים הערבים, קרקע סלעית וקשה לעיבוד, העדר מקורות מים זמינים (מי שתייה היו מובאים בעגלות מכפר אתא) והגליל בכללותו היה חבל ארץ מוזנח ונטוש. עם זאת, האידיאולוגיה אשר פעמה בליבותיהם של החלוצים הצעירים, הניבה תוצאות. תושבי רמת יוחנן הצליחו לטעת עץ ולהקים בית בארץ ישראל, וכיום מדובר בקיבוץ לתפארת. כפי שהתרשם כתב עיתון "הארץ", מדובר ביישוב אשר האווירה שבו ממשיכה לשמר את ההוואי הקיבוצי הישן והטוב.
קליטה
לא ידוע על קליטה לקיבוץ.