מושב שדה יעקב, עמק יזרעאל

שדה יעקב, מושב דתי בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: מושב

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם שדה יעקב
  • טלפון04-9833711

אודות שדה יעקב

שדה יעקב הינו מושב העובדים הראשון אשר הוקם על ידי הפועל המזרחי. מקימי המושב, עולים מאירופה, עלו על הקרקע במערב עמק יזרעאל בשנת 1927. המושב קרוי על שמו של הרב יעקב ריינס, אחד ממנהיגיה וממייסדיה של הסתדרות המזרחי. במרוצת השנים, השתלבו במושב מתיישבים נוספים והמקום התפתח וגדל בצורה מרשימה. כיום, הקהילה במושב מורכבת הן מדור רביעי לבני דור המייסדים, והן ממשפחות חדשות שהצטרפו לשדה יעקב ב-90 שנותיו. המושב מנהל אורח חיים דתי וענפי החקלאות העיקריים הפועלים בו הינם דגים, לולים, רפתות, דירי צאן, זיתים, פטל, גידולי שדה, מרבדי דשא ועוד. תוצרתו של המושב משווקת הן למשק המקומי והן על בסיס ייצוא לחו"ל.
תושבי המושב גאים בכך שההתיישבות באזור זה מהווה עוד שרשרת ברצף ההתיישבות היהודי בעמק יזרעאל אשר החל עם ניצחון הישראלים במלחמות גדעון במדיינים ובמלחמת דבורה וברק בסיסרא. בימי בית שני, התיישבה בפתח העמק הסנהדרין בראשותו של ר' יהודה הנשיא. מאז המאה ה-14, ובמשך כ-600 שנה, האזור היה מוזנח ולא מיושב. עם תחילתו של המנדט הבריטי בארץ, נרכשו האדמות עליהן יושב שדה יעקב על ידי יהושע חנקין (כמו 66% מאדמות עמק יזרעאל). מאז, השדות במקום מוריקים, וההתיישבות פורחת. המושב נמצא למרגלותיו של הכרמל, ההר הירוק תמיד, וממערב לו שוכנות גבעות שיך אבריק. המקום מוקף מכל עבר בבריכות דגים, שדות מרהיבים ונוף פסטורלי עוצר נשימה.
קליטה
לא יודע לנו על הרחבה המתקיימת במושב. לעומת זאת ניתן תמיד לרכוש נכסים בצורה פרטית במידה ומוצעים למכירה. המעבר למושב מותנה במעבר ועדת קבלה.