קיבוץ שומריה, אזור באר שבע

שומריה, קיבוץ דתי באזור באר שבע

שייך למועצה אזורית בני שמעון

סוג: קיבוץ

אופי הישוב: דתי

איזור עדיפות: 1

צור קשר עם שומריה
שם מלא
*
דוא”ל
טלפון
*
הערות
url
https://www.homee.co.il/שומרייה/
אני מסכימ/ה לקבל חומר שיווקי מאתר הבית
  • טלפון077-9611127 
  • פקס077-4131213

אודות שומריה

שומריה מהווה סיפור של הצלחה ותיקווה בתוך טרגדיה ואבדן, של יכולת ליצירת אורח חיים משותף בין דתיים לחילונים בין אנשי הקיבוץ הארצי ומתיישבים לשעבר של גוש קטיף.
שומריה שהחל דרכו כקיבוץ של השומר הצעיר, קלט את מתיישבי עצמונה שפונו במסגרת תכנית ההתנתקות. הוא עכשיו קיבוץ דתי לכל דבר, שמתנהל במתכונת של קיבוץ מתחדש ושייך לתנועה הקיבוצית.
תחילתו של הקיבוץ ב-1985 כהיאחזות נח"ל ולאחר מכן בעליה של גרעין של השומר הצעיר באזור שנחשב אחד המאחזים של התנועה הקיבוצית. אולם הקיבוץ נתקל בקשיים רבים, ועשרים שנה לאחר מכן נותרו בו מספר בודד של משפחות והמשך קיומו היה בסכנה.
מנגד, עקב תכנית ההתנתקות ופינוי מתיישבי גוש קטיף, נוצרה מצוקה של ממש בין המפונים וצורך במציאת פתרונות דיור מהירים.
מאחר שחלק מהמפונים דרשו לשמור על מסגרת קהילתית כפי שהיה קודם, הציעה מנהלת סל"ע – שהייתה אחראית למציאת פתרונות – לפנות את המשפחות הדרות בקיבוץ ולהפנות לשם את תושבי עצמונה שרצו להקים ישוב דתי חדש.
התכנית נתקלה בתחילה בהתנגדות עזה. ככלות הכול היה מדובר בקיבוץ השייך לקיבוץ הארצי, וששמו ניתן לו כי הוקם בשנת השבעים לתחילת פעילות של השומר הצעיר. יתר על כן, שומריה היה חלק מקבוצה של קיבוצים של השומר הצעיר, חלקם בעלי מסורת חילונית מובהקת, שחשש משכנים דתיים וההשלכות הצפויות. למשל על קיבוץ להב מתפרנס בין היתר מגידול חזירים, ומקיים מסעדה לא כשרה.
אולם בסופו של דבר המשפחות שנותרו בקיבוץ שומריה הסכימו להתפנות תמורת פיצויים, ולמקום נכנסו אנשי עצמונה.
כיום, 5 שנים לאחר מכן, החששות הופרכו ושני הצדדים חיים בשלום ובשיתוף פעולה. בקיבוץ להב ממשיכים לגדל חזירים ולקיים מסעדה לא כשרה, אולם זה לא מנע מהקיבוץ להקצות בבריכה ימים נפרדים לנשים וגברים, כדי שגם אנשי שומריה יוכלו ליהנות ממנה. מנגד, אנשי שומריה ממשיכים לנהל אורח חיים דתי, אולם משתתפים בכל הפעילות האזוריות האפשריות ומכינים את בני-הקיבוצים שמסביב לבר-המצווה.
הצלחת שומריה גרמה לכך שהוא התקבל לתנועה הקיבוצית בתור קיבוץ דתי מתחדש, כלומר קיבוץ שעבר תהליך הפרטה.
בקיבוץ שומריה מתגוררים כ-650 נפשות, ומתוכננת בו הרחבה קהילתית לקליטת משפחות נוספות.המקום הוא ישוב דתי שמנהל מערכת יחסים ענפה וסובלנית עם השכנים החילונים שבקיבוצים הסמוכים.