מושב תדהר, אזור באר שבע

תדהר, מושב חילוני באזור באר שבע

שייך למועצה אזורית בני שמעון

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 1

צור קשר עם תדהר

לשיחה עם תדהר

073-759-7345

אודות תדהר

תדהר הוקם בשנת 1953 בידי קבוצה של עולים חדשים וותיקים בני עדות שונות שפעלו במסגרת תנועת "בני המושבים". הם נענו לקראת בן-גוריון לבנות בית במושב במטרה לחזק את ההתיישבות הכפרית, שסבלה באותם ימים מקשיים רבים.
הקשיים נבעו מחוסר ההכשרה של העולים לעבודה חקלאית, מתנאי החיים הקשים ששררו במקומות רבים ומבעיות בטחון שנבעו מהסתננויות מעבר לגבול, הן למטרות שוד והן לרצח.
תדהר הוקם באזור שנחשב אז "סוף העולם", מנותק מכל ישוב ומרכז תרבות וחשוף להתנכלויות מכיוון רצועת עזה ושבטי הבדואים. עם הזמן הגיעו למקום מתיישבים נוספים שרצו להקים בית במושב, בעיקר מקרב עולי עיראק.
מושב תדהר הוקם יחד עם המושבים תאשור וברוש, והם קרויים שלושת מושבי "יחדיו" על פי הפסוק מישעיהו פרק מ"א פסוק 19: "אשים בערבה ברוש, תדהר ותאשור יחדיו" . ברור כי מדובר בעצים או צמחים, אולם לא ברור באלו מדובר, ואם הברוש המקראי הוא אכן עץ הברוש של ימינו.
לשלושת הישובים יש מרכז משותף שמספק שירותים קהילתיים שונים של המועצה האזורית. במושב עצמו יש בריכה, פעוטון, ספריה מגרש כדורגל ועוד.
בסמוך לתדהר נמצאים מספר אזורי נופש וטיולים, ידועים יותר וידועים פתוח. יער להב נמצא לא הרחק, בסמוך לצומת להבים. ובמרחק של קילומטרים אחדים אפשר למצוא פנינת טבע של ממש שעדיין לא נחשפה לעין כל : פארק נחל גרר.
הפארק שוכן בין אופקים לנתיבות באזור הגבול בין יישובי הקבע לאזורי המרעה. המקום מסודר ומאורגן, עם שולחנות פיקניק ומתקנים לילדים, וכמעט תמיד אפשר למצוא בו מקום פנוי.
הפארק מאורגן לטיולי רכב רך או עגלות נכים, ויש בו מסלולים מסודרים. בשעות הערב ניתן לצפות בשקיעות נהדרות, ולעתים גם בשלל בעלי חיים ועופות.
הוא קרוי על שם אבימלך מלך גרר, שכרת ברית עם אברהם אבינו.
במושב מתגוררות כ-60 משפחות, מרביתן יוצאי מרוקו, שבחרו להקים בית במושב. המושב מתאפיין בסובלנות הרבה השוררת בו בין דתיים לחילוניים. אך למקום אופי חילוני.
רוב התושבים עדיין עובדים בחקלאות.