אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הארגון שימנע את האסון הבא במשק האנרגיה?

הכירו את הארגון הסביבתי שהגדיר לעצמו למטרה להרחיק את אסדת הגז מחוף דור ועל הדרך גם מתמודד מול טייקונים רבי עוצמה. אך האם הם נלחמים את מלחמתו של של דון קישוט? "תהיה כאן בכייה לדורות"


בחודש יוני האחרון נשבר שיא עולמי בחוף "הדרומי" בהרצליה. 992 גולשים וגולשות הרכיבו יחד את מעגל הגולשים הגדול ביותר אי פעם. מעבר לשבירת השיא האמריקני (שעמד על 511 גולשים "בלבד"), המפגן המרהיב לא נעשה לטובת ספר השיאים. המטרה מאחוריו הייתה עמוקה הרבה יותר, תרתי משמע.

אלפי הגולשים ותומכיהם על החוף ביקשו להגביר את המודעות למאבק נגד הקמת אסדות גז בסמוך לחופי ישראל, כאשר הראשונה והממשית ביותר היא אסדת גז "לוויתן" מרובת הפרשיות בסמוך לחוף דור. קצת פחות מ-10 ק"מ מקו החוף במהלך 2019. אסדה אשר לטענת שורה ארוכה של מומחים, צריכה להיות מוצבת כאסדת גז צפה בלב ים, על פי באר הגז ובמרחק של כ-120 ק"מ מהחוף, כמקובל ביותר מ-97% מכלל המקרים בעולם.

אותו מעגל גולשים בשישי בצהריים היה עוד פעולה בשרשרת הפעולות של העומדים בראש המחאה - "ארגון שומרי הבית". ארגון שהוקם לפני כשנה במסגרת מאבק מקומי של תושבי הכרמל ומישור החוף, והפך עם הזמן לארגון כלל-ארצי, עם אלפי תומכים הטוענים כי אסדות גז בקרבת חופי ישראל מהוות סכנה בריאותית ממשית לכלל התושבים במדינה.

שבירת השיא העולמי לא הייתה המטרה, הגולשים לפני הכניסה למים (צילום: "ארגון שומרי הבית")


הנתונים שהציתו את המאבק

מקור המחלוקת אינו הגז (התושבים הנאבקים מדגישים כי הם בעד גז טבעי), אלא מיקום הקמתה של אסדת הטיפול בגז של מאגר הקידוח לוויתן - שדה גז שהתגלה בשנת 2010 במים הכלכליים של ישראל. מדובר בשדה הגז הטבעי הגדול ביותר שהתגלה במימי הים התיכון, והגדול בעולם שהתגלה במים עמוקים של ישראל ב-20 השנים האחרונות, כאשר קידוחו מגיע עד לעומק של כ-1,500 מ"ר. מאגרי הגז בשדה לוויתן גדולים ביותר מפי שניים ממאגרי הגז בשדה תמר, וביותר מפי עשרה ממאגרי תנין וכריש גם יחד.

על מנת להבין את בסיס מחאתם של תושבי האזור, יש להבין ראשית את תפקידה של אסדת הגז. למעשה, תהליך ייצור הגז הטבעי כולל את קידוחו מהשדה בלב ים, והעברתו בצינור קידוח לאסדת הפקת הגז. באסדה מתקיים תהליך של הפרדה בין הגז הטבעי לבין גזים רעילים, קונדנסט ומי תוצר. שלושת האחרונים הם מוקדי זיהום בעייתיים ביותר.

בכל הנוגע לגזים הרעילים, מדובר במקור משמעותי לפליטות חומרים מסוכנים לאוויר. לפי נתוני הפליטה הרשמיים של אסדת תמר, המרוחקת כ-23 ק"מ מחופי אשקלון, היקף הפליטות מהאסדה הינו כמעט פי 30 מבתי הזיקוק. אם תרצו, האסדה פולטת חומרים מסרטנים יותר מכל המפעלים בישראל גם יחד, לרבות תחנות הכוח הפחמיות ובתי הזיקוק בחיפה.

ומה לגבי קונדנסט? לפי הגדרה רשמית של משרד הבריאות מדובר בחומר רעיל אשר מכיל בתוכו מתכות כבדות, חומרים אורגניים נדיפים, עופרת ארסן ובנזן (אשר מוכר כמסרטן וודאי לאדם). אסדת הגז של לוויתן צפויה, לפי ההערכות, להפיק כ-2,500 חביות קונדנסט ביממה.

החומר המסוכן יוזרם לחוות מכליות בקריית חיים, למיכל גיבוי באתר סמוך ליוקנעם ולבתי הזיקוק. הצנרת להעברתו צפויה לעבור בין השאר מתחת לבתי תושבים בחיפה ובסמוך לבתי מגורים ביישובים כפריים שונים בחוף הכרמל. כולל בסמיכות מדאיגה לקידוחי מי תהום ושלא בהתאם לתקנות משרד הבריאות.

בסרטון: קמפיין המאבק ברשתהמרכיב השלישי במשוואה, מי תוצר, מכיל שיעור ניכר של מתכות כבדות וחומרים רעילים. התוכניות לגבי אסדת לוויתן מדברות כבר היום על שפיכה של עד 800 קוב מי תוצר ביום למי הים. זאת, למשל, מבלי לבדוק את השפעתם של מי התוצר על מתקני ההתפלה בחדרה.

"הסכנות שמאיימות עלינו עם הקמת אסדת הגז בסמוך לחוף דור הן רבות ודרמטיות", אומרים הפעילים, "זו לא רק בעיה של מועצה אזורית חוף הכרמל או מועצה אזורית עמק חפר, שתושביהן מהווים חלק משמעותי במחאה, אלא של כלל התושבים בישראל".

"אנחנו מדברים כאן על סכנה של הרעלת מי שתייה מותפלים, פגיעה בלתי הפיכה בדגה, שפך נוזלים ודלקים מסוכנים ומסרטנים לים, זיהום אקוויפר החוף, זיהום אוויר מסרטן בשיעורים חריגים, הרס הביולוגיה הימית, זיהום מעיינות, פגיעה בקידוחי מי שתייה ועוד".

דוד נאבק על החיים, גוליית נאבק על כסף

אנשי המאבק מדגישים כי הצגת התועלת לציבור על ידי גופים בעלי עניין איננה אלא אחיזת עיניים. "בריאות הציבור לא יכולה להירמס על חשבון פיתוחו המהיר של מאגר לוויתן", מדגישה ענבל, קיבוצניקית מדפנה שמתגוררת כיום בזיכרון יעקב והינה אחת מראשוני הפעילים, "כבר היום, בהתבסס על מאגרי כריש-תנין ותמר, המשק הישראלי יכול להסתדר לתקופת זמן של כעשר שנים לפחות. יש לנו אוויר לנשימה, במלוא מובן המילה, בכדי להמתין עד להקמתה של אסדת גז במעמקי הים, כ-120 ק"מ מהחוף. מה ההיגיון בניקוי גז טבעי במרחק נגיעה מאזרחי ישראל, כאשר במקום להפחית את הזיהום בשוק האנרגיה רק נגביר אותו?".

ענבל מספרת שבאופן אישי נחשפה לעניין אסדת הגז לפני כשנה וחצי, ולפני מספר חודשים הסיפור קיבל תאוצה. "בספטמבר 2017 התפרסמו לראשונה הנתונים אודות אסדת תמר", היא אומרת, "עד אז הנתונים היו נעלמים, שלא נאמר מוסתרים, מושחרים או מוטעים. כשהדו"ח יצא הבנו שמדובר באסון בהיקף לאומי. הבנו שהמצב הרבה יותר חמור ממה שחשבנו בהתחלה, ושאין ברירה אלא לפעול".

"למרות שאנחנו עובדים בהתנדבות מלאה, ולמרות שאנחנו מתמודדים עם גופים עתירי ממון, בלשון המעטה, אין לי ספק שנצליח. זה אמנם דוד מול גוליית, אבל בעוד שגוליית נאבק על כסף, דוד נלחם על החיים. חשוב מכך – על החיים של הילדים שלנו".

הפתרון שקיים ב-97% מאסדות הגז בעולם

הפעילים מדגישים כי הפתרון המוצע על ידם איננו המצאה ישראלית אלא להפך. מאז שנת 2010, כ-97% מאסדות הגז בעולם ממוקמות בלב ים על בסיס אסדות צפות. מדובר בטכנולוגיה חדשנית, בטיחותית ואמינה. יתרה מזו, מלחמתם איננה פונה כנגד אסדת לווייתן כצורך לאומי למשק האנרגיה. טענותיהם, הם אומרים, מכוונות אך ורק למיקום האסדה בקרבה מסוכנת מול אזרחי ישראל.

"הנזק האסטרטגי שעלול להיגרם לאזרחים בגין תמותה ותחלואה גדול עשרות מונים מהנזק שעלול, לכאורה, להיגרם למשק בגין הרחקת האסדה", מציינים במטה המאבק. כמו כן, הם מדגישים, אפילו חברת "נובל אנרג'י" הציעה בתחילה למקם את האסדה בלב ים.

"אם היינו יודעים מי החליט לשנות את המסלול מההצעה הראשונית הנכונה להצעה הנוכחית הגרועה, היינו יכולים להבין עוד על קבלת החלטה כל כך בלתי סבירה", אומרת ענבל, "כעת, כאשר עבודות הפיתוח בעיצומן, ועם חשיפת הנתונים המדאיגים אודות פעילות מאגר תמר, הכדור נמצא בידי האזרחים. הציבור חייב להיחשף למידע אשר ישפוך אור על אחד מפרויקטי האנרגיה הגדולים והמשמעותיים ביותר בתולדות המדינה. כיצד קרה שפרויקט כל כך דרמטי נוהל באופן שעלול להמיט שורה של אסונות על הבריאות של כולנו".

מכיוון שאסדת הגז עומדת לקום בסמוך לחוף דור, רבים מהפעילים מתגוררים ביישובים הכפריים המצויים על הכרמל ובקו החוף. בין הבולטים שבהם ניתן לציין למשל את קיבוץ מעגן מיכאל. קיבוץ מבוסס ומצליח (שהינו עדיין במודל שיתופי), אשר היה מהיישובים הראשונים שתושביהם הצטרפו למאבק בהיקף נרחב.

המאבק הראשון הצליח – גם השני?


"תושבי מעגן מיכאל, כמו כל תושבי מועצה אזורית חוף הכרמל, נאבקים בחברות הגז כבר תקופה ארוכה, הרבה לפני ספטמבר 2017", מספרים פעילים מהקיבוץ, "אנחנו בסיפור הזה עוד מהימים שבהם אסדת הגז הייתה אמורה לקום על הקרקע, על גבי המחצבה הישנה בקיבוץ עין איילה. קיבוץ מעגן מיכאל קיבל החלטה להניע את המאבק, פעל מול המועצה האזורית והפך את המחאה למשהו של כלל התושבים".

היות שתושבי מועצה אזורית חוף כרמל הצליחו להסיר את האסדה מהחוף, הם בטוחים שגם הפעם יעלה בידם להוביל קרב אפקטיבי. "אי אפשר להתעלם מהעבודות להקמת האסדה החדשה, זה ממש מול העיניים שלנו", אומרים בקיבוץ, "פשוט מרימים את הראש ורואים ספינה ענקית עובדת במרץ, מטר מאתנו. היום אנחנו חיים בגן עדן, ואם לא נפעל אנחנו עלולים להתעורר בגיהינום".

"נאבקים בחברות הגז כבר תקופה ארוכה", קיבוץ מעגן מיכאל (צילום: "ויקי-אייר")


באותו נושא: המושבניקים בישראל על סף ייאוש >

נחשולים של מחאה


קיבוץ נוסף שחרט על דגלו את המעורבות החברתית והסביבתית כנגד אסדת הגז הוא נחשולים, אשר בדומה למעגן מיכאל, ממוקם ממש על קו החוף. חברי הקיבוץ התעוררו בשלב מעט מאוחר יותר במחאה, אך הצטרפותם בסוף שנת 2017 היוותה סמן חשוב.

"עד דצמבר 2017, הידיעה על אסדת הגז לא ממש הגיעה ולא ממש חדרה לתובנה של התושבים", אומר טל גונן מנחשולים, "אך בעקבות ערב הסברה שנעשה בקיבוץ, שבמסגרתו למדנו על ההשלכות ההרסניות והקטלניות שמקופלות באסדה קרובה לחוף, הקיבוץ כולו התעורר".

נחשולים הפך לכוח מוביל במאבק, בעיקר בפעולות השטח של הפעילים. בין היתר חבריו לקחו חלק משמעותי בארגון מעגל מתופפים בכיכר רבין שבמסגרתו כאלף מתופפים ניגנו על כ-400 חביות. הגרעין הפעיל בקיבוץ הוביל הפגנות מול נציגי הציבור והשרים, ואף הגיע לכנסת.

"זה הרבה יותר עמוק מזה", אומר גונן, "בשלב מסוים, חברת הגז הציעה לנחשולים פיצוי כספי גדול על העברת צינורות בשטח הקיבוץ, אך באסיפת הקיבוץ ההצעה נדחתה פה אחד. כולם כולל כולם החליטו להתנגד להצעה ולא לקבל אפילו שקל. אנחנו נלחמים על החיים שלנו, על החיים של הילדים שלנו, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. כמעט מדי יום אני שומע על עוד ועוד אנשים מכל רחבי הארץ שמצטרפים אלינו, בין היתר בזכות הרוח של קיבוץ נחשולים, ביחד עם כל הקיבוצים והאנשים הטובים שמסביבו, שמובילים מחאה כל כך חשובה. מחאה שהיא לא מקומית אלא לאומית".

כתבות נוספות בנושא:

70 שנה מתחת לאלונקה

יום העצמאות ה-70 היווה סיבה מספיק טובה כדי לבדוק היסטורית את החוזקה העיקרית של המגזר הכפרי - איכות החינוך הכפרי. להלן התוצאות

מיוחד - 40 שנה לבירת הגולן

מיישוב קטן שתוכנן עם מקלט ענק, הפכה קצרין למועצה מודרנית וצעירה. כך הולכות להיראות 40 השנים הבאות