אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

סופת קליטה מול גדר הגבול

גם שנה מורכבת שכללה קורונה ואת מבצע "שומר החומות" לא עצרה את תהליכי ההצטרפות לקיבוץ סופה, ועם משפחות חדשות שהגיעו מתוך ציונות, תחושת שליחות וכן, גם הצורך בנדל"ן בר השגה מסתכלים שם רק קדימה: "מרגישים כאן הרבה יותר בטוח"

|

נתחיל מהסוף המעט מפתיע, בהתחשב בשנה וחצי האחרונים: קיבוץ סופה, קצת פחות מ-5 ק"מ מגדר הגבול עם השכנים מעזה, שחגג השנה 44 שנים מאז שעלה לקרקע (בפתחת רפיח. כחלק מהסכם השלום עם מצרים הועתק למיקומו הנוכחי), נמצא בתנופת קליטה מרשימה ורענון של הקהילה שמנתה עד לאחרונה כ-55 משפחות. ודווקא שם משפחות צעירות וציוניות כמו משפחת אמסלם וניקנורוב, שנקלטו רק לפני חודש, מרגישות הרבה יותר בטוח ממקום מגוריהן הקודם.

 
השנה הקיבוץ חוגג 44 שנים להיווסדו (צילום: קיבוץ סופה)


סבב הקליטה הנוכחי של קיבוץ סופה החל לפני כארבע שנים. הוא כולל חברות מלאה ושוות זכויות לצד חצי שנת מגורים ("כדי שתדעו שיידעו שהגיעו למקום הנכון מבחינתם") שבסופם המשפחות נקלטות לשותפות מלאה בכל תחומי החיים, בקבלת ההחלטות, הובלת תהליכים קהילתיים וביכולת לבחור ולהיבחר למוסדות הקיבוץ.

רושם ראשוני


אביב אמסלם בן 33 עבר עם אישתו וארבעת ילדיו מאשקלון לפני חודש ולא מוכן להסתכל לאחור: "באנו בעקבות השקט פה, יופיו של המקום והחינוך של הילדים ואני מאמין שנישאר בזכות האנשים שנתנו הרגשה טובה כבר בביקור הראשון כמו משפחה אחת קטנה. גם הילדים אהבו את המקום והמרחב כי אין כבישים ראשיים והילדים יכולים לטייל כאן חופשי לגמרי. בדקנו כמה מקומות, אבל רק כשנכנסנו לכאן, חשנו ברוח חמימה ונעימה, חמימה של אנשים שאוהבים ומכבדים את הזולת."

ויקה ניקנורוב בת 30 שעברה לקיבוץ במקביל עם בעלה וארבעת ילדיה, חשה את אותו משב רוח: רצינו שינוי ונמאס לנו מרעש וזיהום אוויר באשדוד שבה גרנו. בחרנו בשלווה וחופש לילדים שיכולים לצאת מתי שבא להם בלי שאדאג כל הזמן איפה הם כי אין להם לאן להיעלם. כשבאנו לפה, קיבלו אותנו ממש יפה כמו מקום שבאמת רוצים לחיות בו. היו כוונות לבדוק בישובים נוספים, אבל פה הרגשנו הכי טוב אז לא היה כבר צורך באפשרויות אחרות שהיו על הפרק."

במקרה של סופה, הרושם הראשוני מנצח אבל הנחיתה שלאחר ההחלטה אפילו מתוקה יותר כפי שמספר אביב: "זה היה מרגש מאוד - חיכה לנו מכתב על הדלת ובאו שכנים מסביב שהביאו לנו עוגיות ומטעמים. זה חימם את הלב ומאוד ריגש שהילדים שמחו כך מהיום המיוחד. בהמשך גם הושיטו יד בהובלה והרכבת הארונות כך שהליווי מצד הקהילה הוא ממש לאורך כל התהליך".

 
 "כשנכנסנו לכאן חשנו בחמימות של אנשים שאוהבים ומכבדים את הזולת." משפחת אמסלם (צילום: פרטי)


קליטה מוצלחת ושכונה חדשה

האוכלוסייה בקיבוץ סופה מגוונת ורב-דורית, ועם זאת, יש שם קהילה צעירה ברובה ויחסית קטנה, מה שיוצר יחסי שכנות מדהימים, קרבה, שותפות גורל ואחווה אמיתית. ערבות הדדית שנובעת מתחושת משפחתיות וחברות. בסופה יש פתיחות גדולה למשפחות וחברים חדשים שמתבטאת בגישה מאפשרת, מקבלת ושוויונית. כל אחד יכול להשפיע ישירות על חייו ועל סביבתו. זה אחד הדברים שכל כך משכו את אביב שהחליט להמשיך לעבוד במפעל באשקלון למרות הנסיעה שנמשכת כ- 45 דקות. לעומתו, ויקה צפויה להתחיל לעבוד בתחום החינוך בקיבוץ כך שמרגישים בנוח גם בתחום התעסוקה.

שקד, רכזת הקליטה בסופה מספרת כי "למרות אירועי השנה האחרונה, קורונה ומבצע “שומר החומות” גם בסופה, בהיבט הקליטה, הדברים היו שונים אבל בהחלט לטובה. על אף כל המורכבויות השנה סופה יצאה בקמפיין שמעודד משפחות צעירות להצטרף אלינו לקהילה ולבנות את ביתם בסופה במסלול של חברות מלאה.”

שקד ותומר עברו לפני ארבע שנים ממרכז הארץ לקיבוץ, הביאו לעולם 2 ילדים שהשני נולד ממש לפני מבצע "שומר החומות". מעבר לפעילותה כרכזת הקליטה היא מורה למתמטיקה ותומר מטפל באומנויות לחימה. "אם נסתכל במבט לאחור על לפני ארבע שנים ועל השנה וחצי האחרונות בפרט, נגלה כי מס' החברים עלה בכ-40%! שזה לגמרי הישג מדהים עבורנו."

כיום יש בסופה כעשר משפחות שנמצאות בתהליכי קליטה והם כוללים ביניהם תושבים שגרו בסופה וביקשו להפוך את הסטטוס שלהם לחברים, משפחות מבחוץ, משפחות של בני.ות משק שחזרו לסופה לראשונה מזה שנים רבות. כחלק ממסלול הקליטה, בשכונה החדשה מוצעים לשיווק 3 דגמי בתים צמודי קרקע בגדלי 110-160 מ"ר הנבנים על מגרשי חצי דונם. כיום חלק מהבתים נמצאים בעיצומן של הבנייה.

 
 בשכונה החדשה תוכל לבנות בית החל מ-900 אלף שקלים. (צילום: החברה לקידום פרוייקטי הרחבות בע"מ)


מרגישים בטוח למרות הכל

ההיבט הביטחוני שמצטייר כחשש הבולט, לא בהכרח מטריד באמת את ויקה שמתארת זווית אחרת: "יש לנו ארבעה ילדים: איתן בן 11, אמיליה בת 8.5, דותן בן 4 והקטן יותם בן 7 חודשים, בעלי לוחם אש ובאשדוד חששנו יותר. לא הטריד אותנו העניין הביטחוני כאן - יש גדר וזה לא באמת כל כך קרוב לעזה כמו שאנשים חושבים. אני ובעלי צוחקים כשמישהו מתקשר ואומרים ש'הזומבים ממש על הגדר. במלחמה האחרונה של שומר החומות, הכל השתנה ולא היה בטוח כמעט בשומקום ובייחוד במרכז. דווקא כאן זה מרגיש יותר בטוח, כי מדובר במקום סגור עם צוות ביטחון."

גם אביב טוען שלא מרגיש כרגע בשום מתיחות ביטחונית ומבחינתו אחרי החיים באשקלון – מדובר בקייטנה. בכל זאת, הוא ואישתו שמחים על הצעד: "אנחנו כרגע בשכירות ועד כה, מהחודש הראשון היינו ממש מבסוטים, וכבר לא מרגישים שאנחנו מתארחים במקום. לפני שעברנו, "עוטף עזה" היה בשבילי מן מושג משונה, אבל כשאתה פה זה נעים וכיף בזכות איכות החיים הגבוהה."

איכות חיים וחינוך ערכי

השנה יצטרפו ילדיהם של משפחות ניקנורוב ואמסלם למסגרות החינוך בסופה וההתרגשות גדולה מאוד. לויקה עוד לא פגו כל החששות באופן טבעי: "באנו למקום חדש שבו נאלצנו להתחיל הכל מההתחלה. לא הכל מושלם והזמן יראה את שלו, אבל פתחנו את הראש לעוד כיוונים למרות שעם 4 ילדים זה לא פשוט. החלטנו על חינוך קיבוצי שלא מקבלים בעיר וערכים של קהילה שבה עוזרים אחד לשני. זה טוב לנו כמשפחה, אז בהחלט מקווים לטוב ושעשינו את הצעד הנכון. המשפחה המורחבת הופתעה כי שמרנו את העניין בסוד עד שזה היה סופי. אף אחד לא הכיר את האיזור, אז הייתה דאגה אבל עכשיו כשבאים לבקר, כולם מופתעים לטובה ורוצים לבוא להתארח. באשדוד לא היו באים בכלל לבקר אותי וכאן מבקרים בלי הפסקה. צריך פשוט לבוא לראות את המקום בעיניים ולחוות אותו, כי זה הופך את הכל."

שקד מסכמת את הדברים עם מסר ברור: "יותר ויותר אנשים מבינים שאיכות חיים וביטחון תעסוקתי לא עומדים בסתירה. סופה מספקת את כל הסיבות הטובות והנכונות לגדל פה את הילדים , להיות מעורבים ולהשפיע."

 
 מצפים להתחלה החדשה ומוצלחת. משפחת ניקנורוב (צילום: פרטי)


רוצים לקבל פרטים מלאים על פרויקט הקליטה בסופה? לחצו >

כתבות נוספות בנושא:

מן הגּוֹרֶן אל השייק - הצמח שעומד להשתלט על תעשיית מזון העל

האם צמח מסתורי הגדל בתנאים מיוחדים בלב עוטף עזה יהפוך לאחד מסיפורי ההצלחה הגדולים בתחום הפוד-טק?

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"

הפסקת החברות באגודה הקהילתית – רק לאחר הסדרת נושא המשך התשלומים לאגודה

נדחה ערעור שהגישו המבקשים על החלטתו של סגן רשם האגודות השיתופיות, שלא להכיר בהפסקת חברות בטרם הסדרת התשלומים לאגודה לאחר הפרישה