אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בין טבריה להרצליה - המשפחות החדשות של קיבוץ מסדה

בקיבוץ מסדה מגדלים כיום את הדור הרביעי. לצידם מתחילות להגיע משפחות חדשות מכל רחבי הארץ שמגלות את עמק הירדן לא רק כאזור תיירותי: "השכונה החדשה מאוד מחוברת ליישוב הוותיק"


בצפון עמק הירדן, 5 דק' נסיעה בלבד מחופיה הדרומיים של הכנרת, שוכן קיבוץ מסדה, קיבוץ קטן ולעומת זאת מאוד חזק שציין לאחרונה 80 שנים להיווסדו. בשכונה החדשה הנבנית במסדה מוצעים לשיווק 32 מגרשים בני חצי דונם לבנייה עצמית, ומסלול הקליטה הוא לחברות מלאה. הקיבוץ, מהרבה סיבות שעל חלקן נפרט בכתבה, מהווה בשנתיים האחרונות מוקד משיכה למשפחות צעירות מכל רחבי הארץ.

מסדה, המשתייך למועצה האזורית עמק הירדן ממקום לא רחוק כמה מהקיבוצים המפורסמים בישראל כמו דגניה, כנרת, עין גב, בית זרע ועוד. למרות זאת, הוא נחשב בעיני רבים לקיבוץ המוביל בסביבה.

מוקד משיכה למשפחות צעירות (צילום: קיבוץ מסדה)


"המגורים כאן הם לא עסקת נדל"ן"

"התחלנו את הקליטה בקיבוץ מסדה בשנת 2016", אומרת נעמה גרבר, רכזת הצמיחה הדמוגרפית שהיא גם דור שלישי לקיבוץ וגם מגדלת בו כיום את הדור הרביעי, "השכונה החדשה מאד מחוברת ליישוב הוותיק, לא רק מבחינת הנכונות של הקהילה לקלוט ולהתרחב, אלא גם במישור התכנון האדריכלי. היא גובלת ברחוב הראשי של הקיבוץ ומצויה בתוך הקו הכחול".

"שמונה משפחות כבר נקלטו, משפחות נוספות בתהליך, וההתעניינות רבה ומגוונת. אני מדברת ונפגשת עם קיבוצניקים, מושבניקים, עירוניים, צפוניים, דרומיים וכו'. מסדה מצליח לחדור לליבם של אנשים ממקומות שונים, ומי שמגיע לכאן פשוט מתאהב".

נעמה נולדה וגדלה בעמק הירדן. היא חזרה לקיבוץ מסדה לפני כארבע שנים לאחר שהות בחו"ל, ובחרה בו למרות שהיו לה גם אופציות אחרות. "בעלי, רועי, הוא ממושב כפר ויתקין. הייתה לנו בהחלט אפשרות להיקלט בעמק חפר", היא אומרת, "בחרנו במסדה בזכות העובדה שמדובר בקיבוץ קטן ואינטימי. רצינו מקום עם קהילה מגובשת ומתחדשת שבה כל אחד יכול לבוא לידי ביטוי וזה מה שמצאנו כאן".

ואכן, נעמה בעצמה היא דוגמה חיה ובועטת. זמן קצר בלבד לאחר שחזרה היא השתלבה בצוות הצמיחה הדמוגרפית, וכעבור שנה קיבלה את תפקיד רכזת הצמיחה בקיבוץ. "החברים החדשים יכולים להצטרף לצוותי ההנהגה וההובלה של הקיבוץ, וזה בעצם הקסם", היא אומרת, "במסדה כולם פועלים לקידום הקהילה וכל אחד עושה זאת בתחומו. אני תמיד אומרת שהמגורים בעמק הירדן הם לא עסקת נדל"ן אלא התחברות לקהילה. אנחנו אמנם מציעים מגרשים רחבי ידיים לבנייה עצמית, אבל בסוף מה שחשוב זה האנשים".

מגדלים את הדור הרביעי, משפ' גרבר (צילום: יפית גולדפרב)


בוחנים אפשרויות לגבי פתיחת מערכת החינוך מחדש

בכל הנוגע לחינוך בקיבוץ, מערכות החינוך לגיל הרך מתקיימות בקיבוצים הסמוכים המצויים במרחק של כמה דק' נסיעה ממסדה. "עקב הגעת משפחות לשכונה החדשה, הקיבוץ בוחן אפשרויות לפתיחת מערכת החינוך לכלל הגילאים, אבל כרגע הילדים מתחנכים בקיבוצים שלידינו", אומרת נעמה, "במידה מסוימת זהו יתרון, שכן בניגוד ליישובים כפריים אחרים, בקיבוץ מסדה יש להורים בחירה לגבי גני הילדים והפעוטונים. בנוסף, הילדים מכירים כבר מגיל צעיר מאד את חבריהם מהיישובים שבאזור, ומשתתפים במגוון פעילויות בלתי פורמאליות בשעות אחר הצהריים".

כאשר הקטנטנים עולים לכיתה א', הם פוקדים את ספסלי בית הספר המצוין "מול גלעד", הממוקם בקיבוץ אשדות יעקב ובמרחק קצר ממסדה. ההגעה לביה"ס היא על בסיס הסעות מאורגנות של המועצה האזורית והתחנה נמצאת בתוך הקיבוץ. "הילדה שלי, בת 7 בסך הכל, יכולה ללכת לבד להסעה ולחזור הביתה", אומרת נעמה, "פעמים רבות היא אפילו יורדת עם הילדים בקיבוץ השכן לפעילות בלתי פורמאלית".

אבן שואבת להייטקיסטים

עם כל המחמאות והיתרונות הבאמת נהדרים שהקיבוץ מציע, חשוב להציף את השאלה היכן עובדים תושבי עמק הירדן? האם האתגר התעסוקתי איננו מכשול המקשה על הקליטה? נעמה מסבירה כי תושבי הקיבוץ מתפרנסים ממגוון מקצועות בעמק ובאזור. "ממש כמו בכל מקום אחר בארץ", היא מדגישה.

ראשית, הקיבוץ מצוי בסמוך לשתי ערים – טבריה ובית שאן – ובהן לא מעט אפשרויות פרנסה. פרויקט הדגל האזורי הוא "פארק כנרת", שמוקם בימים אלו ועתיד לקלוט עשרות חברות טכנולוגיה. כמו כן, אגף החינוך בעמק הירדן מצוי בתנופת צמיחה וקיים ביקוש גדול לאנשי חינוך לכל הגילאים. פורמאלי ובלתי פורמאלי. עוד ניתן גם למצוא בקיבוץ גם עצמאים, כמו רועי, בעלה של נעמה, שעוסק בתור וטרינר סוסים, וכן בעלי מקצועות חופשיים כדוגמת אדריכלים, רופאים, אנשי שיווק ועוד.

ביוקנעם, המרוחקת כ-45 דק' נסיעה (עד שעה עם פקקים), פועל מרכז עם עשרות חברות היי טק בהן עובדים גם תושבים מעמק הירדן, וכמובן שהתעשייה המסורתית בצפון פורחת עם שורה של מפעלים המציעים משרות בתחומים כגון הנדסת מכונות, אבטחת איכות, פיתוח, קווי ייצור, אדמיניסטרציה, לוגיסטיקה ועוד. "ובוא לא נשכח גם את החקלאות והתיירות", אומרת נעמה, "שני ענפים בעלי נוכחות רבה בעמק הירדן. למעשה, החקלאות היא עיקר פועלו של קיבוץ מסדה".

עתיד לפרנס אלפי עובדים, "פארק כנרת" (הדמיה: חברת "יסודות איתנים")


מטבריה לקיבוצים

המשפחה הראשונה שאנו פוגשים מבין הנקלטים החדשים בקיבוץ היא משפחת זהרור. בני הזוג שאול ושרון אשר גרים במסדה עם ארבעת ילדיהם. "אתה אומר חדשים אבל אתה בעצם מדבר על תושבים ותיקים", אומר שאול, "אנחנו גרים במסדה כ-10 שנים בתור תושבים בשכירות. לאחרונה, כשנפתחה האופציה לקליטה, היינו המשפחה הראשונה שהצטרפה רשמית למשפחת קיבוץ מסדה".

שאול גדל בטבריה ומנהל עסק עצמאי ומשפחתי בתחום התיירות בעיר הולדתו הסמוכה. אכסניית פנורמה שהיא מלון 2 כוכבים הממוקם בקרבת מרכז העיר טבריה ובמרחק נגיעה משורה של אתרים תיירותיים. "הגענו בעיקר בשביל החינוך", הוא אומר, "אני אמנם מאוד אוהב את טבריה, העיר שבה גדלתי, אבל אין בכלל מה להשוות בין החינוך בעיר לחינוך בעמק הירדן. ההשקעה בילדים, המדשאות, המרחבים, הפעילויות – גם בשעות הלימודים וגם אחריהן - כל זה מתחבר ביחד לילדות עשירה בתוכן ובערכים".

"עבורי מדובר היה בהגשמת חלום, שכן תמיד רציתי לחיות בקיבוץ. במיוחד רציתי לגדל את הילדים באווירה המיוחדת של עמק הירדן. לקום בבוקר ולא לשמוע מכוניות, להרגיש את הטבע ולהיות מחובר לארץ ישראל הישנה והטובה. עשר שנים אחרי שעשינו את המעבר, אני יודע שזו הייתה ההחלטה הנכונה ביותר".

"אם תבקר בקיבוצי עמק הירדן תמצא לא מעט אנשים שעברו מהעיר לכפר", מצטרפת לדברים יפית וקנין, אשר עוברת בקרוב למסדה ביחד עם בעלה אביחי ושני ילדיהם, "יש כאן אנשים מבית שאן, טבריה, קצרין, קריית שמונה, תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, You name it. קיבוצי עמק הירדן מציעים למשפחה הישראלית את הפתרון המושלם לשילוב בין מרחבים, חינוך, קהילה ופנאי".

יפית מספרת שגם עבורה ועבור בעלה אביחי, החינוך היה השיקול הדומיננטי בהחלטה על קיבוץ מסדה. "המטרה שלנו הייתה לשפר את איכות החיים של הילדים ולתת להם להשתלב במערכת חינוך ששואפת למצוינות, הישגיות, ערכים ונתינה", היא אומרת, "חינוך שמתקיים בטבע ובמרחבים ולא רק בכיתה סגורה. אני ממש מאושרת שהבן שלי עולה לכיתה א', ועוד יותר מאושרת שזה יהיה בבית הספר היסודי בעמק הירדן. אין לי ספק שהוא יקבל כאן את היסודות הטובים ביותר להתפתחותו".

יפית ואביחי, כמו שאול, מגיעים למסדה מטבריה. אביחי עובד בשירותי הביטחון ויפית הינה מנהלת חשבונות באזור התעשייה בטבריה. כשאנחנו שואלים באופן ספציפי על תהליך המעבר ועל ההחלטה על המרחב הכפרי, בני הזוג מדגישים כי הבחירה במסדה לא נעשתה כלאחר יד.

"להפך", אומרת יפית, "בדקנו המון יישובים עד שהגענו למסדה. היינו בגליל, עלינו לגולן, ביקרנו באזורים מערביים יותר ואפילו בדקנו יישובים קהילתיים או מושבים. אבל רק במסדה ידענו מיד שזה הבית. מהרגע הראשון קיבלנו אותנו בסבר פנים יפות, חיבקו אותנו ונתנו לו להרגיש שאנחנו נכנסים למשפחה".

נכד ממשיך

אז כולם מגיעים מטבריה? ממש שלא. נעמה מספרת כי ההתעניינות בקיבוץ מגיעה מכל רחבי הארץ, וכן מיישובים סמוכים. כולל אפילו סיפור נחמד על נכד ממשיך. הכירו את אייל כהן - מהנדס חשמל ומאמן טניס אשר גר בקיבוץ עם בת זוגו, הילה, העובדת כאחות סיעודית בבית החולים רמב"ם בחיפה. אייל, בניגוד לאחרים, הגיע למסדה בעקבות סבו וסבתו.

"סבא וסבתא שלי הם מראשוני מסדה ובתור ילד אני זוכר את הקיבוץ הזה כאחד מהמקומות הנפלאים בעולם", אומר אייל, "כשהגעתי לרגע בחיים שבו התחלתי לחשוב על להקים משפחה ולבנות בית, היה ברור שמסדה הוא היעד המושלם מבחינתי. שקט, מרחבים, קהילה, ירוק בעיניים. מה צריך יותר מזה?".

אייל, שנולד במושבה מנחמיה, חזר לצפון לאחר שבילה מספר שנים באזור המרכז. בזמן שהשלים לימודי הנדסת חשמל באוניברסיטת אריאל הוא התגורר בגבעתיים ובפתח תקווה. לדבריו, דווקא ניסיון החיים של המגורים במרכז הוא זה שחיזק את החלטתו לשוב לעמק. "גרתי גם בצפון וגרתי גם במרכז, גם בקיבוץ וגם בעיר. מה הבנתי? אין כמו קיבוץ ואין כמו מסדה".

"תמצא כאן לא מעט אנשים שעברו מהעיר לכפר", משפ' ועקנין (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


רוצים להכיר את הקיבוץ טוב יותר? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

מתכננים לעבור לקיבוץ? להבדיל מתנאי המשכנתאות בעיר, הפעם כנראה שיהיה לכם על מי לסמוך

עומדים לפני בניית בית? קבלו את הטיפים הכי חשובים

בניית הבית שחיכיתם לו הגיעה, ועכשיו צריך להתחיל לתכנן שיתאים לסביבה, לסגנון ובעיקר לאופי שלכם. קבלו את 5 הטיפים המנצחים שלנו

קרב המפלגות הכפריות על הקול מהבית

הנתון ההיסטורי שאומר כי קולות הקיבוצים והמושבים מובטחים אוטומטית למפלגות השמאל כבר מזמן לא רלוונטי, ומתוך כך נולד לו זן מפלגות חדש שזקוק לקול של שכנו