אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בית אבות - דיור מוגן

דיור מוגן לגיל השלישי מעמיד לרשות הדייר מגוון רחב של שירותים. זאת, הן מבחינת היבטים חברתיים והן באספקטים רפואיים. למעשה, מדובר באופציה הטובה ביותר עבור בני גיל הזהב...

על פי הנתונים הרשמיים, אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה בישראל מונה כ-800,000 נפש. כ-40,000 מתוכם אינם גרים במשקי בית פרטיים אלא בבתי אבות או במתחמי דיור מוגן לגיל השלישי. הסיבה לכך היא פשוטה. דיור מוגן נחשב כיום לאחד הפתרונות הטובים ביותר עבור בני גיל הזהב. למעשה, לא רק מבוגרים אשר סובלים מבעיות רפואיות מחליטים לעזוב את ביתם ולעבור לגור בדיור מוגן. מגורים בדיור מוגן מספקים לדיירים מגוון רחב של שירותים וזאת הרבה מעבר לקורת גג.
 

שלא כמו בית הורים פרטי, דיור מוגן לגיל השלישי יכול להיות ממוקם באמצע הדרך בין כל בני המשפחה האחרים. לא אחת, במרוצת השנים, הילדים והנכדים מתפזרים לכל עבר. דיור מוגן, אשר ממוקם בלב הארץ, יכול להוות נקודה טובה באמצע אשר תגביר באופן מהותי את תדירות המפגשים המשפחתיים. פעמים רבות, בית אבות מהווה נקודת מפגש חשובה אשר מצליחה לקרב את כל בני המשפחה. במרבית מתחמי הדיור המוגן עומדים לרשות הדיירים חדרים מרווחים כולל אזורים ציבוריים מטופחים עם פינות ישיבה. באזור גוש דן והשרון, הוקמו בשנים האחרונות מגוון מתחמי דיור מוגן במרכז אשר מציעים למבוגרים וקשישים בית חם לצד שירותים נוספים. 
 

 

  • אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה בישראל מונה כ-800,000 נפש. כ-40,000 מתוכם אינם גרים במשקי בית פרטיים אלא בבתי אבות או במתחמי דיור מוגן לגיל השלישי.
  • דיור מוגן לגיל הזהב מארח דיירים רבים. בכדי להנעים את זמנם של האחרונים, מתארגנות במקום פעילויות מרתקות כגון ערבי שירה בציבור, הרצאות, הקרנות סרטים, משחקי חברה, סדנאות יצירה וכדומה.
  • עשרות אלפי ישראלים מבוגרים מתגוררים במתחמי דיור מוגן במרכז, בצפון ובדרום. המעבר לדיור מוגן הוא מהלך נכון עבור בני גיל הזהב בשל היתרונות הרבים המקופלים בצעד זה.

 

 

דיור מוגן במרכז

 

 

השירותים הניתנים לדיירים בדיור מוגן
 

בראש ובראשונה, דיור מוגן הוא בית אשר נועד להחליף את ביתו ה"רגיל" של הדייר. אי לכך, הדייר נהנה מכל השירותים הדרושים לו. למשל, שירותים ומקלחת פרטיים, מיטה עם מזרן נוח, מיזוג אוויר, שולחן ישיבה וכו'. בנוסף, צוות המקום דואג כל הזמן לניקיון החדרים והמתחמים הציבוריים. בניגוד לבית הפרטי, שבו העוזרת או בני המשפחה מנקים את המקום אחת לשבוע, בדיור מוגן מקפידים על ניקיון החדרים באופן שוטף (תרתי משמע).
 

דיור מוגן לגיל הזהב מארח דיירים רבים. בכדי להנעים את זמנם של האחרונים, מתארגנות במקום פעילויות מרתקות כגון ערבי שירה בציבור, הרצאות, הקרנות סרטים, משחקי חברה, סדנאות יצירה וכדומה. כמו כן, נוצרות בין הדיירים במקום חברויות אמת המהוות תבלין מושלם לאיכות חיים ובריאות. מלבד השירותים הללו, דיור מוגן לגיל הזהב מסייע לדיירים גם באלמנטים נוספים. לדוגמה, שירותי כביסה, שירותי גיהוץ, שירותי שמירה או שירות תיקונים בחדרים. מיותר לציין כי הדיירים זכאים גם לארוחות חמות ולרשותם חנות מצרכים ושירותי משלוחים.
 

שירותי רפואה בדיור מוגן
 

חשוב להדגיש, דיור מוגן איננו בית חולים או מוסד סיעודי. עם זאת, והיות והדיירים המתגוררים במקום אינם צעירים בגופם (אך רובם צעירים בנפשם), שירותי רפואה זמינים הם בדרך כלל חלק בלתי נפרד מהדיור המוגן לגיל הזהב. במרבית המקרים, דיירי בית אבות זוכים ליהנות משירותי רפואה זמינים מצד רופאים, אחיות וגורמים מקצועיים דוגמת תזונתיים, מאמנים אישיים, פיזיותרפיסטים, מטפלים סיעודיים וכדומה. השמירה על בריאותם של הדיירים היא אחת המשימות החשובות ביותר של הדיור המוגן. כמו כן, צוות המקום נמצא תמיד בקשר ישיר עם בני המשפחה ומעדכן אותם אודות כל בעיה רפואית. 

 

 

חוגים בדיור המוגן

 

 

לסיכום,

 

כפי שצוין לעיל, עשרות אלפי ישראלים מבוגרים מתגוררים במתחמי דיור מוגן במרכז, בצפון ובדרום. המעבר לדיור מוגן הוא מהלך נכון עבור בני גיל הזהב בשל היתרונות הרבים המקופלים בצעד זה. ראשית, דיור מוגן הוא קודם כל מקום בו הדיירים יכולים למצוא חברויות חדשות וליצור קשרים עם בני גילם. זאת ועוד, הם זכאים לשירותים רבים ההופכים את חייהם לקלים, פשוטים ובריאים (ניקיון, אבטחה, ארוחות מסודרות וכדומה).
 

על מנת להעשיר את עולמם של הדיירים, בתי אבות כוללים גם מתחמים ציבוריים כגון חצרות מטופחות, מרפסות משותפות, מועדון וכו'. באופן תדיר, נערכים בבתי דיור מוגן גם אירועים מיוחדים. למשל, בחגים ובמועדים. בנוסף, דיור מוגן במרכז הארץ יכול להיות יעד "אסטרטגי" מבחינת מפגשים משפחתיים עם הילדים, הנכדים והנינים. במיוחד כאשר מדובר על דיירים אשר בני משפחותיהם התרחקו לכל קצוות הארץ.

כתבות נוספות בנושא:

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"

קלטו את משפחת קידר

עד שבניית הבית של משפחת קידר תסתיים, תוכלו למצוא אותם מסתובבים עם הגולפית בשדות של בית אלפא או נהנים מעוד אחר הצהריים בגברוש. הנה הסיפור שלהם

"להמשיך ליישב את גבולות המדינה ולספק לאזרחים חקלאות ישראלית"

עם 254 מושבים ברחבי המדינה מאחוריה ואין ספור רגעים היסטוריים וציוניים, חגגה השבוע תנועת המושבים 100 שנות התיישבות בבית הנשיא