אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בנייה ירוקה - הטרנד החדש בעולם האדריכלות

בנייה ירוקה היא טרנד אשר שוטף בסערה את העולם המערבי ועשה לאחרונה עלייה גם לישראל. האם התופעה עומדת להתרחב או שמא העדר מודעות יגרום לעצירתה? אדיב כהן, הנדסאי אדריכלות ומומחה בבנייה ירוקה, מנסה להסביר


טרנד הבנייה הירוקה, אשר שוטף בסערה את העולם המערבי ועשה לאחרונה גם עלייה לארץ הקודש, לא נולד בחלל הריק. מחקרים אשר נערכו בנושא מצאו כי מבנים קונבנציונאליים צורכים 40%-50% מכלל חומרי הגלם בעולם, 30% מהאנרגיה, 55% מייצור הפסולת, 25% מכריתת היערות, 30% מגזי החממה ו-17% מצריכת מי השתייה העולמית. בניה ירוקה היא אפוא סגנון בנייה אשר מטרתו לצמצם את השפעותיהם של המבנים על הסביבה תוך כדי שימוש בידע חדשני וטכנולוגיות מתקדמות.

טרנד בנייה ענק, בנייה ירוקה (הדמיה:אדיב כהן)

היתרון שבחיסכון

למרות שהנתונים אינם משתמעים לשני פנים, המודעות לבנייה הירוקה עודנה בחיתוליה בישראל. אדיב כהן, הנדסאי אדריכלות בוגר שנקר ובעל משרד אשר מתמחה בבנייה ירוקה, מבין לליבם של הישראלים אך מבקש לנפץ את המיתוס.

"זה לא סוד שבניית בית בימינו דורשת את מלוא המשאבים הכספיים והאנרגטיים של המשפחה", אומר כהן, "אנחנו לוקחים משכנתאות, נעזרים בהלוואות, נוטלים התחייבויות ובעיקר חוששים מפני קריסת כלכלית וחריגות תקציביות. כעת, היות שבנייה ירוקה יכולה לייקר את עלות הבנייה בכ-10%-15% מעבר לתקציב המקורי בטווח הקצר, לקוחות רבים מוותרים עליה מראש". אולם, כהן מדגיש כי מודעות אמיתית תוכל להפיג את החששות הכלכליים ואף להביא להטמעת היתרונות של הבנייה הירוקה בקרב לקוחות. בראש ובראשונה, היתרון שבחיסכון לטווח ארוך.

"מעבר לכך שבית ירוק מספק לדייריו סביבה נעימה, בטוחה, ואיכותית, בחשיבה קדימה זהו חיסכון משמעותי באנרגיה וכפועל יוצא מכך, חיסכון כספי". הדוגמאות לכך הן רבות וכהן מסביר למשל את הנושא מבחינת צריכת החשמל בבית. "בית פרטי ממוצע בישראל מוציא 750-1,000 ₪ בחודש על חשמל. לעומת זאת, התקנה של פאנלים סולאריים על גג הבית תעלה אמנם כמה עשרות אלפי שקלים בשלב ראשון, אך בחישוב ארוך טווח ההשקעה תחזור לבעליה בתוך מספר שנים בלבד. בהתחשב בעובדה שחברת החשמל אף מאפשרת ללקוחות עם פאנלים סולאריים להזדכות על אנרגיה, תקופת ההמתנה הזו מתקצרת עוד יותר. בנוסף, תכנון נכון של בית ירוק מפחית את הצורך בשימוש באמצעי חימום וקירור. למשל, בזכות פתחי תאורה טבעיים, שימוש בבידוד טרמי, התחשבות במסלול השמש וכדומה".

"חיסכון גדול", אדיב כהן (צילום: גל דרן)

לא רק ללקוחות שהם פריקים לירוק

רבים בענף הבנייה הירוקה מפנים אצבע מאשימה לכיוון הרשויות מבחינת קידום המודעות לנושא. ואכן, למרות שהחלטת ממשלה לקידום בנייה ירוקה התקבלה כבר בשנת 2003, ולמרות שהוגדרו במפורש המשרדים הממשלתיים שאמורים לטפל בנושא (השיכון והפנים), תמריצים ראויים טרם נקבעו. כמו כן, המשרד להגנת הסביבה התקין ביחד עם מכון התקנים תקן לבנייה ירוקה (5281), אבל התקן הוא וולונטרי וככזה מתקשה להתרומם ולסחוף.

"מבחינה לאומית וממשלתית, פעמים רבות אנחנו נתקלים גם בחלוקה לא נכונה של הקרקעות ללא ראייה ארוכת טווח לצורכי בנייה ירוקה ו/או שימור אזורים ירוקים בעיר ובכפר", מסביר כהן, "אולם, יודגש כי למרות שכל האתגרים הללו אכן קיימים, כמעט תמיד ניתן לספק מענה אפקטיבי לבנייה ירוקה. במילים פשוטות, חשיבה יצירתית וראייה ארוכת טווח מסוגלת לתקן 90% מתנאי פתיחה שאינם אופטימאליים".

(הדמיה: אדיב כהן)

העדר מודעות בנוגע לבנייה ירוקה הוא ללא ספק אחד האתגרים המרכזיים אשר רובצים לפתחם של משרדי אדריכלים כמו משרדו של כהן. בעניין זה, יצוין כי הבחירה בבנייה ירוקה איננה בחירה בין שחור או לבן (או, אם תרצו, שחור או ירוק).

"בנייה ירוקה לא מיועדת רק ללקוחות שהם פריקים לירוק", אומר כהן, "בית לא חייב להיות 100% ירוק. אמנם זוהי תמיד האופציה הטובה ביותר אבל אין ספק שלקוחות יכולים להרוויח גם משינויים קלים ואפילו אם הבית רק 70% או 50% ירוק ההבדל הוא אדיר. לדוגמה, לאחרונה יצאנו לדרך עם פרויקט אשר בתכנון הראשוני הלקוח הציג לפנינו תוכניות קונבנציונליות לחלוטין. לאחר שיחה אשר במהלכה אפיינו את צרכי הדיירים בבית, והסברנו ללקוח אודות היתרונות של הבנייה הירוקה, התוכניות שונו במידה ניכרת. בין השאר תכננו מערכת מים אפורים להשקיית הגינה והוספנו פתחי תאורה בגג. הלקוח יחסוך סכומים משמעותיים מבחינת הוצאות על מים להשקיה ויצמצם במידה ניכרת את השימוש במזגן ותאורה. התמורה שתתקבל תהיה אדירה וחשבון הבנק ירגיש את זה כבר למן השנה הראשונה".

זאת ועוד, כהן מציין כי בנייה ירוקה היא הרבה מעבר לחיסכון כספי. "בנייה ירוקה לא קשורה רק לאנרגיה של חשמל או מים", הוא מסכם, "זהו סגנון בניה הוליסטי אשר רואה את הצרכים של הדיירים במרכז ודואג לשמור גם על האנרגיה של האנשים. הרעיון הוא פשוט, להתכתב עם הטבע משמעותו להתכתב עם עצמנו. מי שחושב ירוק, בונה ירוק ומרוויח".

*אדיב כהן הינו אדריכל בנייה ירוקה מהבכירים בתחום.

רוצים לדעת יותר? לחצו כאן

כתבות נוספות בנושא:

מן הגּוֹרֶן אל השייק - הצמח שעומד להשתלט על תעשיית מזון העל

האם צמח מסתורי הגדל בתנאים מיוחדים בלב עוטף עזה יהפוך לאחד מסיפורי ההצלחה הגדולים בתחום הפוד-טק?

כל מה שלא ידעתם על ביטוח הבנייה הכפרית

מתכננים מעבר ליישוב כפרי? ביישובים בהם מוקמת שכונה חדשה ימתינו לכם סיכונים, לא מעט מהם מכיוון ביטוח הבנייה. כך תתנהלו נכונה בתחום המאיים