אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"בנייה ירוקה לא חייבת להיות יקרה"

קירות סופר חכמים וטכנולוגיות מדהימות. הדור הבא של הבניה הירוקה כבר כאן ונראה שהוא ישבור את כל הסטיגמות: "ענף הבנייה הולך למגמות ירוקות וסביבתיות"


בדיון שנערך לפני מספר חודשים בוועדת המשנה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת בכנסת, בראשות חברת הכנסת יעל כהן-פארן (המחנה הציוני), הוצגו נתונים חד משמעיים אודות יתרונותיה של הבנייה הירוקה והצורך לקדמה ולחזקה בישראל.

ראש תחום בנייה ירוקה במשרד השיכון, רן אברהם, התייחס בדיון למחקרים עדכניים המצביעים על כך שעלות ההשקעה הדרושה מקבלן לבנייה ירוקה (על פי התקן הוולנטרי שנוסח בשנת 2011) עומדת בסך הכול על "התייקרות" של כ-1.5%. כמו כן, הודגש כי בנייה ירוקה תחסוך לאורך זמן כ-1,500 שקלים למשפחה בממוצע, בזכות היעילות האנרגטית של הבית.

בדיון לקחו חלק נציגים מטעם המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, חברות בנייה, יזמי נדל"ן, משרדי ממשלה, מכון התקנים ועוד. מלבד התנגדויות כאלה ואחרות, המסר שעלה מהדברים ברור. יש להוביל בישראל חקיקה מחייבת לבנייה ירוקה, כמו גם לשחרר חסמים ביישום החלטות ממשלה לגבי פיקוח ובקרה אודות טכניקה זו. בין השאר, נשמעה גם ביקורת על כך שעשרות אלפי יחידות הדיור שהוצעו לשיווק במסגרת "מחיר למשתכן" לא כללו אלמנטים של בנייה ירוקה, אך צוין שבין השנים 2014-2017 אושרו כ-1,220 תוכניות בנייה עם חיוב לבנייה ירוקה בכ-25 רשויות מקומיות (נתח של כ-35% מסך התוכניות שאושרו). אז כמה אתם באמת יודעים על בנייה ירוקה? המאמר הבא אולי יפתיע אתכם.

יש להוביל חקיקה מחייבת לבנייה ירוקה (הדמיה: אין סוף אדריכלים)


מודל פורץ דרך

"המגמה חיובית אך חשוב להגבירה", אומר האדריכל, יוסי גפני, ממשרד אנסוף-אדריכלים, סטודיו לאדריכלות ועיצוב המתמחה הן בבנייה פרטית והן בבנייה ירוקה, "צריך לראות מעבר לטייטל 'בנייה ירוקה' וכדאי לנפץ מיתוסים שנקשרו בעניין לאורך השנים".

כאשר יוסי, מלווה מוסמך לבנייה ירוקה מטעם מכון התקנים ויו"ר סניף דרום בעמותת אדריכלים, מתכוון ל"מיתוסים" הקשורים לבנייה ירוקה, הוא מדבר בין השאר על התפיסה לגבי העלות היקרה לכאורה.

"בנייה ירוקה לא חייבת להיות יקרה יותר, כלל וכלל לא", מדגיש יוסי, "הידע והטכניקות בתחום השתפרו מאד בשנים האחרונות, ענף הבנייה הולך למגמות ירוקות וסביבתיות, הזמינות של חומרי הגלם גבוהה והעלויות ראויות לכל כיס. גם הניסיון בבנייה הירוקה, בפרט במרחב הכפרי, מאפשר לגשר בין העולמות. לבנות ירוק ולהישאר בגבולות גזרה תקציביים. הוסיפו לכך את זמני הביצוע הקצרים ואת החיסכון האנרגטי לאורך זמן, והרי לפניכם מתכון מנצח".

יוסי ואשתו רויטל, שהיא גם שותפתו העסקית במשרד האדריכלים שלהם היא גם מעצבת רב תחומית בוגרת בצלאל. הם לקחו את הנושא צעד אחד קדימה לאחר שביצעו מחקרי עומק מקיפים אודות טכניקות הבנייה השונות בישראל (קונבנציונלית, קלה, ירוקה וכדומה), ועלה בידם לגבש מודל ייחודי של בנייה ירוקה בטכניקה פורצת דרך.

שיטת בנייה המאפשרת לייצר תכנון אדריכלי נכון הן מבחינה סביבתית והן מבחינה ביצועית. השניים ניסו בהצלחה את המודל על ביתם שלהם, וכן על למעלה מעשרה לקוחות בתקופה האחרונה.

מי מכיר את השכבות שבקיר?

"השורה התחתונה היא חד משמעית", אומרת רויטל, "כשמתכננים נכון וכשמנתחים היטב את האקלים באזור המיועד, כמו גם את משטרי הרוחות והשמש, אפשר לייצר בנייה ירוקה שלא רק שלא תהיה יקרה יותר מבנייה קונבנציונלית, אלא אפילו אטרקטיבית במחיר".

אחד הדגשים במודל אינסוף-אדריכלים טמון בבניית מעטפת קירות ותקרות בעובי 50 ס"מ. בניגוד לקירות ותקרות בעובי כ-20-25 ס"מ כפי שנהוג בפרויקטים רבים של בנייה עצמית.

"קירות מעטפת המבנה, מבחינת סוג וחתך, הם מהנושאים המרכזיים שתכננו וחקרנו", מסביר יוסי, "היות שעשינו זאת על הבית שלנו, הייתה לנו הפריבילגיה גם לערוך מחקר וגם לבצע אותו הלכה למעשה. המטרה הייתה לבחון לעומק, תרתי משמע, את התפקיד והתרומה של המעטפת למבנה של הבית, ואת התכונות אשר נדרשות מאותה המעטפת. כל זאת במסגרת בנייה ירוקה, כולל עמידה בתקן הוולנטרי ובתקנים בינלאומיים נוספים".

רויטל ויוסי מציינים כי בעוד שקיימת תפיסה לפיה בנייה ירוקה יקרה יותר מבנייה "רגילה", בסיכום הסופי של עלות מול תועלת, התוצאה מנפצת את המיתוס. "הצלחנו לייצר תכנון מעטפת אשר מצד אחד שומרת על כל התכונות המתבקשות ומצד שני לא מייקרת את עלויות הבנייה. זאת תוך שאנו שומרים על ההוזלה העתידית של החשבונות למיזוג, שמאפיינת את הבנייה הירוקה בישראל", הם מסבירים.

מעטפת קירות ותקרות בעובי 50 ס"מ (הדמיה: אין סוף אדריכלים)


הקיר החיצוני במבנה, שהוגדר בפועל כ"קיר ירוק", תוכנן כקיר בעל חמש שכבות המשלב אלמנטים של בנייה קונבנציונלית "קלאסית" (בטון) עם פרדיגמות מתחום הבנייה הירוקה. שכבות הקיר הוגדרו באופן הבא (מבחוץ פנימה): שליך צבעוני משוריין למניעת סדיקה, טיח משורין תקני בעובי של כ-2 ס"מ, בלוק שחור תקני בעובי 20 ס"מ, שכבת אוויר של כ-26 ס"מ וציפוי פנים (גבס, שפכטל, צבע).

"זהו קיר רב-שכבתי חכם אשר משלב יתרונות רבים", מסביר יוסי, "בידוד טרמי גבוה, בידוד אקוסטי גבוה, נוחות בהתקנת מערכות והצללות עמוקות. כל מה שצריך מבנייה ירוקה. בלי תקציבים חריגים ובלוחות זמנים מצוינים".

אך האם קיר כה עבה לא עלול לפגוע בזכויות הבנייה? יוסי משיב כי התשובה לשאלה הזו היא שלילית. כלומר, אין פגיעה בזכויות הבנייה והדיירים הבוחרים לבנות את ביתם עם קירות עבים של כ-50 ס"מ לא מתפשרים על המרחב בבית ובחצר.

"לקוחות רבים אכן נרתעים בשנייה הראשונה מלוחות עבים", הוא אומר, "הם חוששים כי קירות עם מפרט עבה עלולים לפגוע בזכויות הבנייה. עם זאת, מדובר בתפיסה שגויה שכן קיימת תקנה של שר האנרגיה לפיה קיר חיצוני שעוביו לא עולה על 50 ס"מ איננו נכלל בשטחי הבנייה".

"התקנה הזו היא לא רק נכונה מבחינה ביצועית אלא גם חשובה מאד לנוף הארדריכלי בישראל", אומרת רויטל, "היא מאפשרת לבונים רבים ליהנות מהיתרונות הרבים שמגולמים בקירות עבים ואין לי ספק שהיא תקדם את האלמנטים של הבנייה הירוקה העבה גם בבתים פרטיים וגם בבנייה רוויה".

כתבות נוספות בנושא:

שיטת החינוך שתגרום לכם לדבר על מעבר לירוחם

שיטת חינוך ייחודית מתחילת המאה ה-20 המיושמת בירוחם הופכת אותה לאטרקטיבית יותר מתמיד

המירוץ לקיבוץ

מאפור הבטון של העיר אל הירוק הנושם במרחב הכפרי. ביקושי המעבר לקיבוצים ולמושבים בעקבות משבר הקורונה שוברים שיאים חדשים

"הבוגרים שלנו הופכים לאנשים יצרניים ושאפתניים"

מערכות החינוך של קצרין 2017 מציגות שיטות הוראה חדשניות המושכות ליישוב יותר ויותר הורים לתלמידים