אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

ארץ ים המלח - כתבה ראשונה בסדרה

פריחת יישובי צפון ים המלח מגיעה בעיקר הודות לתושבי היישובים שלא מוכנים להירתע מפני האתגרים: "ממשיכים מסורת חלוצית בת עשרות שנים". חלק א'


ים המלח ידע לאורך השנים לא מעט עליות ומורדות. למרות חשיבותו הרבה מבחינות רבות (כלכלית, לאומית, חברתית, ציונית, תיירותית וכו'), דרכו לא הייתה תמיד קלה. אולם מסתבר שלמרות האתגרים הרבים, שיעורי הצמיחה הדמוגרפיים השנתיים בים המלח מגיעים לכדי כ-5% בשנה בחלקו הדרומי ומעל 10% בחלקו הצפוני.

מה מניע את השגשוג ואלו מכשולים עומדים בפתח? הצטרפו אלינו אל החלק הראשון בצמד כתבות שבהן נעסוק במקום הנמוך בעולם. נפגוש גורמים בשתי המועצות האזוריות האחראיות לים המלח, נערוך היכרות עם כמה מהיישובים הבולטים בחבל וחשוב מכך – נביא את סיפוריהם של התושבים הנקלטים.

אתגרים אל מול הזדמנויות רבות, ים המלח (צילום: מוא"ז מגילות ים המלח)


מהגירה שלילית להגירה חיובית

לפני הכול, קצת רקע על צפון ים המלח, האזור בו נעסוק בכתבה זו. מדובר בחבל ארץ שמצוי תחת אחריותה של מוא"ז מגילות ים המלח, אשר מאגדת 7 יישובים - ארבעה קיבוצים, מושב ושני יישובים קהילתיים. רוב תושבי המועצה (כ-1,600) הינם חילונים ובמקום גם אוכלוסייה דתית-לאומית, המתגוררת בעיקר ביישוב הקהילתי-דתי אבנת וביישוב המעורב החדש, קדם ערבה.

מרבית היישובים הוקמו בשנות ה-70 והצעיר שביניהם, קדם ערבה, חידש את ההתיישבות הקהילתית בו בשנה האחרונה, בנקודה ההיסטורית של היאחזות הנח"ל המקורית שממנה הוקם קיבוץ בית הערבה.

בדומה לכל היישובים הכפריים בישראל, גם בצפון ים המלח נאלצו להתמודד בתחילת שנות ה-2000 עם הגירה שלילית מצד בני הדור השני. הוסיפו לכך כמה וכמה אתגרים ספציפיים כמו הבולענים הידועים לשמצה או סוגיות מדיניות, והתמונה מורכבת עוד יותר.

עם זאת, המציאות בשטח מראה כי בשנים האחרונות ים המלח מצליח להפוך את הקערה על פיה. מאות משפחות ישראליות נקלטות ביישובים, צירי התחבורה המשתפרים מקצרים את המרחקים לירושלים, מוסדות החינוך צומחים וכשמדברים עם האנשים בגובה העיניים, מקבלים תמונה לפיה העתיד הוא כאן.

מאות משפחות ושיפור משמעותי בתשתיות. קיבוץ אלמוג שבתחומי המועצה (צילום: מוא"ז מגילות ים המלח)


עוד במדור: המשפחות הצעירות שהקימו בית בערבה >

הדברים באים לידי ביטוי גם במספרים. המועצה האזורית מגילות ים המלח מציגה נתוני צמיחה מרשימים של כ-10% בשנה. רק לשם השוואה, הגידול השנתי של תל אביב עומד על 1.4% בשנה והגידול השנתי של פתח תקווה (הנחשבת לאחת הערים המבוקשות במרכז) מוערך בכ-2.2% בלבד.

"הכול נכון אבל זה רק מספרים", אומרת לירון סימון, דוברת מוא"ז מגילות ים המלח ומנהלת הצמיחה הדמוגרפית במועצה, "אנחנו גאים בנתונים אך מדגישים שמאחוריהם עומדים אנשים מצוינים. אנשים שבחרו לבנות את ביתם באחד המקומות היפים והחשובים במדינה, ושממשיכים בכך מסורת ציונית וחלוצית בת עשרות שנים".

"קהילה מגובשת, צעירה, תוססת ופעילה"

סימון יודעת היטב במה הדברים אמורים, שכן היא בעצמה עברה עם משפחתה לקיבוץ אלמוג לפני כעשר שנים. "הגענו לכאן ממודיעין, זוג צעיר עם ילדה בת שלוש, והיום אנחנו משפחה מאושרת עם שלוש בנות קיבוצניקיות לתפארת", היא אומרת, "בקיבוץ אלמוג מצאנו לא רק בית נפלא עם נוף משגע ואוויר נקי, אלא בעיקר קהילה נהדרת. קהילה מגובשת, צעירה, תוססת ופעילה. קהילה מעורבת שמאמינה בעוצמה של ההון האנושי. זה נכון לאלמוג כמו שזה נכון לכל אחד ואחד מיישובי מגילות ים המלח".

קיבוץ אלמוג הוא בהחלט דוגמה מצוינת לשגשוג יישובי החבל. זהו הקיבוץ הצפוני במועצה, הקרוב ביותר לירושלים, ומתקיימת בו קהילה צעירה וצומחת. המשפחות הנקלטות בקיבוץ מעורבות מאד בחיי הקהילה וקשה להתעלם מהמספר הרב של הילדים המסתובבים בשבילי היישוב. בשלב א' של ההרחבה, אשר שווק במהירות, נקלטו באלמוג 13 משפחות חדשות. כעת הקיבוץ נכנס לשיווק שלב ב' של ההרחבה ובמסגרתו עומדות להיקלט באלמוג 18 משפחות נוספות.

ההרחבה תוכננה כשכונה של בתים צמודי קרקע עם מתחם דשא מרכזי, מה שמייצר איזון מדויק בין פרטיות למרחב ציבורי. ילדי היישוב לומדים בקיבוץ עד גיל 5 ולאחר מכן ממשיכים לבית הספר היסודי בקיבוץ קלי"ה (10 דק' נסיעה). המגרשים משתרעים על כחצי דונם והבנייה היא בנייה יזמית (על פי דגמים מודולריים).

"חשוב לזכור שמאחורי המספרים עומדים אנשים". משפ' סימון (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


אך מה לגבי תעסוקה? כיצד מתמודדים עם אתגר הפרנסה באזור כה מרוחק ומנותק. "מרוחק ומנותק?", אומרת סימון, "יישובי ים המלח נמצאים 25-40 דק' מירושלים ועוד פחות מכך ממעלה אדומים. כשגרתי במודיעין עבדתי במוזיאון ישראל בירושלים, והמשכתי לעבוד שם עוד שנים לאחר שעברנו. מניסיון אני אומרת לך - 25 דק' ממודיעין ו-25 דק' מאלמוג. על השעון. בדיוק אותו דבר".

"מנפצת מיתוסים על בסיס יומיומי"

"אולם ברור שלא הכול פשוט ושיישובי ים המלח מתמודדים עם אתגרים תודעתיים", מודה סימון, "כמנהלת אגף הצמיחה הדמוגרפית וכמי שנמצאת בקשר הדוק עם המשפחות המתעניינות והנקלטות, אני מוצאת את עצמי מנפצת מיתוסים על בסיס יומיומי. העניין של המרחק הוא רק אחד מהם".

בין האתגרים התודעתיים שסימון מזכירה, אי אפשר להתעלם מהבולענים. תופעה ייחודית שנובעת מנסיגת קו המים. הגיאולוגיים מספרים על כ-6,500 בולענים שנפערו בסביבת ים המלח, ואשר הסבו נזק רב לענף התיירות של האזור, כמו גם לתדמיתו.

"מבלי להפחית כהוא זה מחומרת הבעיה, חשוב להדגיש שהבולענים לא מסכנים את התושבים ביישובים", אומרת סימון, "הם נוצרים אך ורק במקום שבו הייתה נסיגת מים והיישובים מרוחקים מהקו הזה. אמנם הבולענים גורמים לבעיות עבור עסקי התיירות, ואכן מתקיימים בנושא דיונים רבים – החל מרמת המועצה ועד למשרדי הממשלה והכנסת – אבל באשר ליישובים עצמם, הביטחון הוא מלא".

אנחנו ממשיכים לסייר באלמוג ופוגשים את טרן ונתן גילוט, הורים צעירים לשני בנים אשר יציינו באוגוסט הקרוב שלוש שנים להגעתם לקיבוץ. "אני במקור מקיבוץ מעיין ברוך בצפון ונתן ירושלמי", אומרת טרן, "אל אלמוג הגענו ממש במקרה. נתקלנו במודעה על ההרחבה בקיבוץ באתר אינטרנט והחלטנו לבדוק את העניין מבלי שהיו לנו יותר מדי יומרות. אמנם ידענו שהמרחב הכפרי מושך אותנו, אבל באותם ימים עדיין לא היינו סגורים על המיקום המדויק. צפון, דרום, מזרח, מערב".

"לא מסכנים את התושבים ביישובים". בולען באזור ים המלח (צילום: depositphotos)


"השתתפנו ביום קליטת משפחות באלמוג ולאחר מכן הגענו עוד מספר פעמים לביקור. מה שסגר אצלי את הפינה היה החינוך. בעיקר אני זוכרת יום שישי אחד שהגענו לכאן וביקרנו בגן הילדים. זה הרגע שבו הבנתי שאני רוצה לגדל את המשפחה בים המלח ובקיבוץ אלמוג. הקסם של הגן הזכיר לי את הילדות בקיבוץ ואני מאושרת שיש לי את ההזדמנות להעביר את זה לילדיי".

כשאנחנו מדברים על תעסוקה, הדברים שנאמרו קודם לכן על ידי לירון מבחינת המרחק מקבלים תוקף. "עבדנו בירושלים לפני המעבר ואנחנו ממשיכים לעבוד בירושלים גם אחריו", אומר נתן, "יישובי ים המלח בכלל, וקיבוץ אלמוג בפרט, קרובים לירושלים ובה אין ספור אפשרויות תעסוקה בכל תחום. נכון, אנחנו צריכים לנסוע לפעמים 30 דק' לעבודה, ואולי אפילו יותר, אבל בינינו, זה גם המצב במרכז, לא? ההבדל הוא שאנחנו גרים בבית מקסים שבנינו במקום הכי יפה בעולם, הילדים שלנו מקבלים חינוך קיבוצי מעולה ויש לנו מסביב מקהילה נהדרת".

בחלק ב' נמשיך לסקור את יישובי ים המלח ונבקר במועצה השכנה: מועצה אזורית תמר המאגדת את 6 יישובי דרום ים המלח. בין בולענים לשכונות הרחבה ובין קיבוצים ותיקים להתחדשות, בכתבה הבאה.

רוצים לדעת יותר על יישובי צפון ים המלח? לחצו למעבר >

כתבות נוספות בנושא:

המהפך המדהים של קיבוץ מסדה

"אם הייתם שואלים אותי לפני 25 שנה אם נצליח להתאושש הלב היה אומר שכן אבל הראש לא היה מסכים". סיפור ההתאוששות המיוחד של קיבוץ מסדה

מסע בין משפחות ביישובים הנמוכים בעולם

"הילדים לומדים במוסדות חינוך איכותיים, מוקפים בבני גילם, ואנחנו לא שוקעים במירוץ המטורף של המרכז". יצאנו לפגוש משפחות חדשות שנקלטו ביישובי תמר

ילדי הסנדקות החדשים של בן גוריון

בזמן מגוריו בשדה בוקר שימש רוה"מ הראשון כסנדק לכל ילדי הקיבוץ. 65 שנה אחרי שהצטרף ואחרי שנים של הגירה שלילית חוזרים ילידי הקיבוץ לשכונה שעתידה לקום