אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

היישוב מהעוטף חוגג עשור: "יש כאן חלוציות מודרנית"

הישוב הקהילתי שלומית חוגג השנה יומולדת עגולה וכבר מדורג בין עשרת היישובים עם הילודה הגבוהה ביותר בישראל. תוסיפו לכך קהילה מגובשת, שכונה בתנופת בנייה ותקבלו כותרת של סיפור הצלחה

29.04.2021|שחר דניאלי

כשאנחנו מדברים על ההתפתחות המדהימה של חבל אשכול בצפון מערב הנגב, למרות האתגרים הביטחוניים, אחד מסיפורי ההצלחה המרשימים הוא המקרה של היישוב הקהילתי שלומית. מקום קטן ופסטוראלי שהוקם לפני כ-10 שנים על ידי גרעין אידיאליסטי של משפחות דתיות צעירות, מהווה כיום בית לכ-75 משפחות עם המון ילדים. נתונים אלו, הופכים אותו לאחד היישובים המדורגים בעשרת היישובים עם הילודה הגבוהה ביותר בישראל. תוך עשור, כן?

בימים אלה נערכים ביישוב לקראת חגיגות העשור המרגשות שתתקיימנה בסוף הקיץ. צוות ייעודי מקרב התושבים, "צוות העשור", עמל מסביב לשעון לקראת החגיגה המתקרבת. זאת לצד אין ספור אירועים קטנים וגדולים שהתקיימו ברוח "יום-ההולדת-להחלפת-קידומת" כבר מהקיץ הקודם (בלי ועם מגבלות הקורונה).

הישיבה הראשונה לגבי אירוע העשור התקיימה לפני מספר ימים וקשה למסור פרטים מדויקים, אך מקורות זרים מוסרים שמדובר ב"אירוע שיא קהילתי שיהיו שותפים בו ילדים ומבוגרים במופעים חגיגיים ופעילויות משותפות. אירוע שיחתום את שנת העשור של שלומית בסימן גאווה מקומית ותודה על מה שיש וההסתכלות קדימה לשנים הבאות".

אחד היישובים עם הילודה הגבוהה בישראל. הישוב הקהילתי שלומית (צילום: עמוד הפייסבוק של היישוב)


"הילד הכי מבוגר – בן 19"

בשנתיים האחרונות נבנו בשלומית כ-30 בתי קבע, וכ-10 נוספים נמצאים כיום בתהליכי בנייה. זאת במקביל למתעניינים חדשים רבים המתדפקים על שער היישוב ורוצים להיקלט בו. "הילד הכי מבוגר בשלומית הוא בן 19 לפני גיוס", צוחק אלישע קאופמן, עובד סוציאלי המלווה צעירים במועצה האזורית אשכול, ומתגורר ביישוב עם אשתו ושלושת ילדיהם, "הקליטה החדשה לבתי הקבע היא צעד ובלתי נמנע בתהליך של התפתחות היישוב וזה עניין סופר-מרגש. זו החלוציות של העשור הבא בשלומית". כמה אנשים בישראל יכולים להגיד על עצמם שהם היו חלק מהקמת יישוב מאפס? בשלומית תמצא כ-75 משפחות שעונות להגדרה הזו".

אלישע מספר כי תושבי שלומית מגיעים מכל רחבי הארץ ומוצאים ביישוב קהילה דתית-לאומית צעירה עם ערבות הדדית ורצון להיות חלק ממשהו גדול. "חצי מהתושבים מגיעים מאזור הדרום וחצי מכל פינה על המפה. יש כאן ירושלמים, תל-אביבים, חבר'ה מהשרון, אנשים מחיפה, משפחות מהצפון. פסיפס אמיתי של הישראליות על כל גווניה".

כמה אנשים בישראל יכולים להגיד על עצמם שהם היו חלק מהקמת יישוב? משפחת קאופמן (צילום: פרטי)


מעורבות מלאה של התושבים

"הגענו לשלומית לפני חמש שנים, הורים פלוס 3, אחרי תקופה ארוכה של מגורים במצפה יריחו וברובע היהודי בירושלים, שם גרים הוריי", מצטרפת לדברים אפרת בוצחק, מיילדת במקצועה אשר גרה בבית הקבע בשכונה החדשה בשלומית, "שמענו על היישוב לפני כעשר שנים דרך חברים במכינה שבה למד אדיר, בעלי. אמרו לנו שאנחנו חייבים לבוא ולהכיר את שלומית. אמרו שחייבים, אז באנו, ומיד התאהבנו".

"זה לא רק המרחבים והשקט", אומר אדיר, "זה בראש ובראשונה האנשים. הקהילה בשלומית היא צעירה מבחינת תמהיל הגילאים ומועד הקמת היישוב, אך היא מתנהלת כמו משפחה לכל דבר. החוויה הראשונה שלנו בשלומית הייתה האופן שבו האנשים פשוט נגשו אלינו ונתנו לנו הרגשה טובה. משם זה התגלגל במהירות לרבה להיכן שאנחנו נמצאים היום".

שלומית, בתור יישוב חדש, מתפתח ביחד עם הילדים הגדלים בו. מענים ומסגרות לילדים נפתחים בזה אחר זה – גן, חוגים, ספריה, ואפילו מתקיימות ישיבות מיוחדות על איך לקרוא לגן או לרחובות שנסללים. כך גם התושבים הם חלק בלתי נפרד מהצמיחה הנעשית בסינרגיה עם הצרכים המקומיים והחשיבה העתידית.

"זכינו גם לרב בהתאמה מיוחדת לקהילה, הרב אריאל איגרא", אומר אלישע, "לצד מוסדות החינוך הרבים לגיל הרך שפועלים ביישוב ומתרבים בהתאם לקצב הצמיחה של האוכלוסייה, יש כאן מעטפת חינוכית ורוחנית שלמה נוספת – גם לילדים וגם למבוגרים. בין אם זה הסניף של תנועת בני-עקיבא הפועל ביישוב ובין אם שיעורי תורה, כולל ערב פעם בשבוע, כולל יום שישי לגברים, שיעור בשבת לנשים, תפילת ילדים בשבת בבוקר ועוד".

המפגש ראשוני עם התושבים יצר חיבור מיידי. משפחת בוצחק (צילום: פרטי)


תוכניות גדולות גם ברמת המועצה

"בסוף, מה שחשוב זה גם היום-יום", אומרת אפרת, "שגרת קהילה של משפחות צעירות, הגרות ביחד ביישוב קהילתי פסטורלי ומרוחק, ומייצרות קשרים אמיתיים שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר. בטח שלא בשכונה בעיר גדולה או ביישוב וותיק ורב-גילאי".

"לפעמים זה בא לידי ביטוי דווקא בדברים הכי פשוטים של החיים כמו שאני מגיעה לאסוף את הילדים מהגן וישר מצטרפים אליי עוד כמה זאטוטים שאני מפזרת בבתים שלהם. זה יכול להיות המפגשים אחר-הצהריים בגן השעשועים המקסים שיש לנו במרכז היישוב וכמובן האירועים הקהילתיים או שבת בצהריים מחוץ לבית הכנסת". אגב, שלומית הוא אמנם יישוב קטן יחסית כרגע, אבל התוכניות לגביו ברמת המועצה הן הרבה יותר דרמטיות. היישוב אמור להיות אבן מרכזית בדרום מועצה אזורית אשכול ומוקד חשוב לא רק לאוכלוסייה הדתית-לאומית אלא לכלל התושבים מיישובי הסביבה, כחלק מהתפיסה של יישוב עם הפנים החוצה לקשרים ושיתופי פעולה עם השכנים.

בימים אלה המועצה מקימה מתנ"ס אזורי גדול בשלומית שישמש את כל התושבים ויכלול חדרי חוגים, חדר כושר, היכל תרבות ובו 450 מקומות ואפילו בריכה הידרותרפית. "כל תושבי המועצה ייהנו מכך", אומר אלישע, "עבור תושבי שלומית שהשירותים הללו יהיו במרחק הליכה מהבית, מדובר בבשורה של ממש. כל הורה צעיר שהילדים שלו גרים במרחק הליכה מהחוג או הבריכה יודע על מה אני מדבר".

תהליך קליטה לקבע שבו הקהילה במרכז

"כשעברנו לכאן לפני חמש שנים, ההורים שלי שגרים ברובע היהודי בירושלים, ממש לא הבינו את ההחלטה", אומרת אפרת, "הם לא הבינו למה אנחנו מתרחקים ובטח שלא הבינו למה לצפון-מערב הנגב, ליישוב שהם מעולם לא שמעו את שמו. אחרי ביקור אחד בשלומית כבר לא נשאלו שאלות נוספות בנושא. החשש הראשוני התפוגג במהירות. היום, לא רק שהם מאושרים ושמחים בשבילנו, אלא שהם מאד אוהבים להגיע לכאן לשבתות".

תהליך הקליטה בשלומית מתחיל עם סיור והסבר על אפשרויות הבנייה. במקום מספר מגרשים זמינים לבנייה עצמאית (בנה ביתך) וכן אפשרות לבנות לפי 14 אפשרויות שונות של דגמים מודולריים. לצד הנושאים הבירוקרטיים הרגילים (וועדה, מכון הערכה וכדומה), תהליך הקליטה מתמקד בעיקר באיפשור ההיכרות עם הקהילה, וחשיבה על איך לחבר בין אנשים.

המשפחות שמתחילות את התהליך מגיעות תדיר ליישוב ומשתתפות באירועים אפילו לפני שהן עוברות לשלומית בפועל. מוצמדת להן משפחה מלווה המסייעת בנושאים שונים ואשר ממשיכה להיות אתן בקשר צמוד אחרי המעבר. כל זאת בכדי לגבש את הקהילה של שלומית שהתושבים רואים בה את הערך המרכזי של חיבוריות וערבות הדדית, לצד החינוך העשיר, כמובן.

הבנייה בשכונה בעיצומה (צילום: אפרת בוצחק)


לסיכום,

רגע לפני שאירוע השיא של חגיגות העשור יחתום את השנה המרגשת של שלומית, מייסדי היישוב יכולים בהחלט להיות מרוצים. הרבה מים זרמו בנחל הבשור מאז שמספר משפחות דתיות-לאומיות הגיעו לכאן בקיץ 2011 עם כמה קרוונים, גנרטור וחלום.

אם לשפוט לפי קצב ההתפתחות המהיר שאני בספק שיש יישובים קהילתיים רבים במרחב הכפרי שיכולים להתגאות בנתונים כאלה, העתיד בהחלט צופן בחובו הבטחות רבות. הן מבחינת הקליטה למגורי הקבע, הן מבחינת תנופת הבנייה של המרכזים האזוריים ביישוב, והן בזכות הרוח המיוחדת של שלומית שלא עוצרת לרגע אחד.

עוד רגע חוגגים עשור לישוב (צילום: אלישע קאופמן)


רוצים להכיר מקרוב את קהילת שלומית? לחצו > 

כתבות נוספות בנושא:

המגיפה השנייה - הפשיעה החקלאית שוברת שיאים

היקף גניבות חסר תקדים, הצתות יומיומיות, נזקים הנעמדים במאות מיליוני שקלים ועוד מפעל חיים המתפייד לאחר הצתה מכוונת. זו המלחמה הגדולה ביותר של החקלאים

קלטו את משפחת סירי

משפחת סירי חיפשו בית חם, אנשים טובים וסביבה ירוקה ומצאו את כל החבילה בקיבוץ נווה איתן. הנה הסיפור שלהם