אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

האומנה חוזרת לקיבוצים

עוד מקום המדינה, הקיבוצים, המושבים והיישובים הקהילתיים היו מקום מפלטם של ילדים ללא עורף משפחתי ובית. כעת, אחרי לא מעט שנים, נראה כי מפעלי האומנה המבורכים עושים מיני קאמבק לקיבוצי ויישובי הכפר


עוד מקום המדינה, הקיבוצים, המושבים והיישובים הקהילתיים היו מקום מפלטם של ילדים ללא עורף משפחתי ובית. עם גלי העלייה הגדולים בתחילת שנות ה40 וה50, עשרות אלפי ילדים שעלו ללא הוריהם ומשפחותיהם נקלטו בקיבוצים ברחבי הארץ והשתלבו בהם כ"ילדי חוץ" או כילדים שאומצו לחיק המשפחות בקיבוצים השונים ברחבי הארץ.

המפעל הקיבוצי, שתמיד ידע להתגייס למשימות הלאומיות שהיו על הפרק, קלט לקרבו ילדים רבים והעניק להם בית חם, ילדות מטיבה ובטוחה ובסיס יציב להמשך התפתחותם. מאז, עולם האומנה השתנה ללא שיעור. בעשרים השנים האחרונות שירות האומנה עבר הפרטה ועמותות וארגונים שונים אשר עובדים תחת משרד הרווחה החלו לאתר משפחות אומנה, להכשיר אותם וללוות אותם ואת ילדי האומנה לאורך כל הדרך. בנוסף, התחדדה ההבנה על חשיבות שימור הקשר של הילד עם משפחתו הביולוגית.

אחת מהארגונים החשובים הללו הוא ארגון שחר, אשר עובד בפריסה ארצית בעשרים שנה האחרונות בתחום האומנה. החזון של הארגון מאמין כי לכל ילד, יש את הזכות לגדול ולהתפתח למקום טוב יותר ולכן אנו עושים מאמץ רב למצוא משפחות אומנה שיכולות להכניס לביתם ולליבם ילדי אומנה ולגדלם באהבה, בטחון ויציבות. אנו גם מאמינים כי על מנת שהילד יצליח לגדול ולשגשג, הוא חייב להיות בקשר עם משפחתו הביולוגית ולכן אנו עושים כל שביכולתנו על מנת לחזק ולקרב את ילד האומנה להוריהם ולשמר את הקשר של הילד עם אחיו הביולוגים.

לכל ילד, יש את הזכות לגדול ולהתפתח למקום טוב יותר (צילום: ארגון שחר)

פעמים רבות, מספר אחים יוצאים יחד מהבית ומשרד הרווחה יחד עם רשויות הרווחה וארגון האומנה עושים כל שביכולתם על מנת שלא להפריד בין האחים כדי שיוכלו לחיות ולגדול ביחד. מחקרים רבים גם מצביעים על חשיבות שימור הקשר בין האחים בהוצאות חוץ ביתיות אך לצערנו, הדבר לא תמיד אפשרי בשל העומס של טיפול בשני אחים בעלי צרכים שונים על משפחה אחת.

בשנים האחרונות, זיהו וקידמו בארגון מגמה מבורכת של "אומנה קהילתית"- מספר משפחות מקיבוץ, מושב או ישוב קהילתי אשר קולטות ביחד מספר אחים מאותה המשפחה. כך, כל ילד גדל במשפחה שיכולה להקדיש לו את מירב התשומות והמשאבים אך גם לשמור על קשר קרוב, מטיב ויום יומי עם אחיו הביולוגים. גם המשפחות עצמן נהנות מהתהליך כיוון שהם עוברות אותו עם עוד משפחות בסביבתן ויכולות להיעזר, להיתמך וגם לסייע למשפחות שנמצאות במצב שלהן. המשפחות מלוות על ידי מנחת אומנה מטעם ארגון שחר, מקבלות סיוע, הדרכה וליווי אינטנסיבי ודמי החזקה קבועים מטעם משרד הרווחה. העובדה כי ישנם מספר ילדי אומנה בקיבוץ מסייעת לילדים להיקלט בהצלחה גם במסגרות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי וכך כלל הקהילה משתתפת במעשה המבורך.קרן ויינטראוב, מנהלת מחלקת האבחונים וההשמות בארגון שחר מעידה כי האומנה הקהילתית היא הפתרון המושלם לשימור הקשר בין האחים. "כשמגיעה אלינו בקשה למצוא למספר אחים משפחת אומנה, אנחנו עושים את כל המאמצים למצוא משפחה שתוכל לקלוט את כולם. הלב נקרע כשאנחנו מבינים שצריך להפריד ביניהם כי כל מי שיש לו אח או אחות יודע שזהו אחד הקשרים החשובים והמיוחדים שיש לנו. לכן, כשהצלחנו למצוא כמה משפחות שיקלטו מספר אחים ביחד באחד מקיבוצי הצפון, כל כך שמחנו והתרגשנו. זהו פתרון נפלא כי כל ילד גדל במשפחה שלו, עם הורי האומנה שלו שיכולים להתפנות לו ולצרכיו אך הוא גם פוגש את האחים שלו במסגרת הבלתי פורמאלית אחר הצהרים, בגינה או סתם בשבילי הקיבוץ". היא מוסיפה "גם המשפחות ממש נתרמו מזה והם שם אחת בשביל השנייה, מחזקות אחת את השנייה כשקשה וחוגגות יחד את ההצלחות. יחד עם זאת, אנו גם מקפידים לשמור על הגבולות והאוטונומיה של כל משפחה כך שכל משפחה גם מתנהלת באופן עצמאי ויכולה לבחור מתי הילד ייפגש עם אחיו ומתי לא. מנחת האומנה שמלווה את כל המשפחות עובדת עם ההורים ועם הילדים על מנת לשמור על מידת העצמאות והנבדלות של כל משפחה".

קידמו מגמה מבורכת של אומנה קהילתית בקיבוצים. ארגון שחר (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "ארגון שחר משפחות אומנה")

גם כיום, מחפשים בארגון שחר משפחות שיסכימו לפתוח את הבית ואת הלב לילדים שזקוקים לכך. אם אתם מרגישים שיש לכם את הרצון והיכולת לשנות לילד את נתיב חיוו ולהצטרף למשפחות האומנה ברחבי הארץ, מוזמנים ליצור קשר בטלפון 050-9960010, בכתובת https://shahar.org.il/ או דרך עמוד הפייסבוק של הארגון  https://www.facebook.com/shahar.org.il

אפשרות נהדרת להצטרף למשפחות האומנה ברחבי הארץ (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק "ארגון שחר משפחות אומנה")

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת זאנה

משפחת זאנה גרה במושב בבקעת הירדן, שם חילונים ודתיים חולקים יחד את אותו הנוף וחיים בקהילה אחת. הנה הסיפור שלהם

שוק הקנאביס נכנס לחברות מלאה בקיבוצים ומושבים?

גידולים חקלאיים הם חלק מתעודת הזהות של כל מושב וקיבוץ בישראל כבר יותר מ-100 שנים, אך האם דווקא טרנד הקנאביס יהפוך כל פרדס ונחלה למכרה זהב?

קלטו את משפחת ליטבינוף

תדמיינו לכם שאת הדרך לעבודה תעשו כשמצד אחד הכנרת ובצד השני מטעים ונוף ירוק. כך משפחת ליטבינוף פותחת כל בוקר. הנה הסיפור שלהם