אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

400,000 מתנדבים, 90 מדינות - המתנדבים חוזרים לקיבוצים

בשנים האחרונות עשרות טרנדים אייקוניים משנות ה-80-70 עושים קאמבקים מפוארים, אבל לחזרתו של הטרנד הזה אף אחד לא ציפה. אלפי סינים, ניו-זילנדיים ועוד חוזרים ללולים ולרפתות וכן, גם מייצרים סיפורי אהבה חדשים


מים רבים עברו בסכר דגניה מאז משבר הקיבוצים בשנות ה-80, אך מי שחשב שהמותג יידעך בגלל המצוקה הכלכלית והאתגרים החברתיים, גילה שטעות בידו.

המרקם הקיבוצי, על שלל מאפייניו הייחודיים, עודנו חי, תוסס וממציא את עצמו מחדש. דוגמה מובהקת היא האירועים הרבים המתקיימים השנה לציון יובל לתוכנית מתנדבי חו"ל בקיבוצים.

"למעשה תנועת המתנדבים לא פסקה מעולם מאז החלה בסוף שנות ה-60", מסבירים בתנועה הקיבוצית. אך אם בשנות השיא הגיעו לקיבוצים אלפים רבים של מתנדבים, הרי שמתחילת העשור הקודם חלה ירידה משמעותית במספר המתנדבים. לאחרונה, בעיקר הודות למאמצים גדולים שנעשו בתנועה הקיבוצית חזרו לגליל, לנגב ולשאר חלקי הארץ אלפי מתנדבים, כשהשוני לעומת שנות הזוהר מאמצע המאה ה-20 הוא שמדובר במתנדבים מכל רחבי העולם, במלוא מובן המילה. דרום אפריקה, הודו, ארה"ב, אוסטרליה, ניו-זילנד, אנגליה, צרפת, יפן, גרמניה, קולומביה, אקוודור, סין, ארגנטינה, רוסיה, סקנדינביה והרשימה נמשכת. מתנדבים מיותר מ-90 מדינות. "זוהרו של הפלא שנקרא קיבוץ איננו כבה. נהפוך הוא", מתגאים בתנועה.

זוכרים גם את ג'רי סיינפלד. מתנדבים בשנות ה-80 (צילום:kibbutz volunteer club)


הסיפור מתחיל כאן

בתנועה הקיבוצית רואים בהגעתם של המתנדבים סטארט-אפ קיבוצי ישראלי. תופעה ייחודית ויוצאת דופן, אפילו מהפכנית בזמנו. "מי חשב אז, בשנות ה-60, ללכת ולהתנדב ללא תמורה במקום נידח", אומרת איה שגיא, מנהלת תוכנית מתנדבי חו"ל בתנועה הקיבוצית, המכהנת בתפקידה מאז 2009, "לעבוד עבודת כפיים במשק חקלאי, לאכול ביצה ואורז בחדר אוכל צנוע, ולנהל אורח חיים פשוט ביותר. זה היה חדשני, מהפכני, יוצא דופן".

שגיא מספרת כי במרוצת השנים הגיעו לישראל למעלה מ-400,000 מתנדבים ולמעשה כמעט כל 274 הקיבוצים קלטו מתנדבים בשלבים כאלה ואחרים. היא מציינת שבמחקרים וסקרים אשר ביקשו להתחקות אחר התופעה המרתקת, נמצא שהמתנדבים ראו בקיבוץ כחוויה ששינתה את חייהם.

שגרירי ישראל בעולם

היא מוסיפה שלמרות שבעבר המספרים הגיעו להיקפים של למעלה מ-10,000 מתנדבים בשנה, וכיום הנתונים נעים סביב כמה מאות, אין ספק שתנועת ההתנדבות מחו"ל חיה ובועטת.

"כשם שאי אפשר להשוות את ישראל של סוף שנות ה-60 לאומת הסטארט-אפ של 2019, כך גם השתנו דברים לגבי התנדבות חו"ל בקיבוצים", אומרת שגיא, "אולם דבר אחד נותר יציב ואיתן. כמו שהגדיר את זה מזכ"ל התנועה, ניר מאיר, בכנס שערכנו לאחרונה, הקיבוצים והמתנדבים זה סיפור אהבה של ממש. כ-10% מהקיבוצים בישראל קולטים כיום מתנדבים, לתקופות זמן הנעות ממספר שבועות עד שנה ויותר".

כמעט כל 274 הקיבוצים קלטו מתנדבים בשלבים כאלה ואחרים (צילום: התנועה הקיבוצית)
 

"מגיעים אלינו צעירים נהדרים ואידיאליסטים שרוצים להכיר את ישראל ללא פילטרים וללא מחיצות. הם מבקשים לקחת חלק בחוויה מעצימה, שבסופה הם שבים לביתם כאנשים בוגרים יותר, עצמאים יותר ופתוחים יותר. קבלת הפנים החמה שהם זוכים לה מתושבי הקיבוץ המחבקים אותם בחום ואהבה, הופכת אותם אחר כך, עם שובם לארצם, לשגרירים הטובים ביותר של ישראל בעולם".

מאקוודור וסין לנגב

"הגעתי לפני מספר חודשים בעקבות סיפורים ששמעתי מחברו הטוב של אבי, אשר התנדב לפני שנים בקיבוץ", מספר חארי לודנה, בן 22 מאקוודור המתנדב בקיבוץ שדה בוקר, "לרגע אחד לא חששתי. למרות שהדיווחים על ישראל בתקשורת העולמית הם לא בדיוק הדבר הרגוע ביותר, היה לי ברור שיש פער בין הסיפורים למציאות בשטח. כשהגעתי, שמחתי לראות שצדקתי. גיליתי מדינה נפלאה עם אנשים מדהימים, טובי לב ואוהבי עבודה. אנשים פתוחים שמקבלים כל אחד וחברה מאד מגוונת ורב-תרבותית".

לודנה עובד בלולים בקיבוץ ומשלב גם משמרות במכבסה. הוא מספר שזו עבורו הפעם הראשונה שבה הוא מקיים אורח חיים של "עבודה מסודרת", ושההתנדבות בקיבוץ ביגרה ופיתחה אותו. "ברור לי שכשאשוב הביתה אהיה אדם שלם יותר, בוגר יותר ומוכן יותר לעתיד", הוא אומר.

"גיליתי מדינה נפלאה עם אנשים מדהימים", חארי לודנה בקיבוץ שדה בוקר (צילום: אלבום פרטי)


מעניין לראות כי המתנדבים לא חוששים אף להגיע לקיבוצים "באזורים מאתגרים". כך למשל אנו פוגשים את קלייר גאו, בת 30 מסין המתנדבת עם בעלי חיים בקיבוץ ניר יצחק שבעוטף עזה. היא הגיעה לקיבוץ לפני כארבעה חודשים, בעקבות פגישה עם קיבוצניק בספרד, בעת שלמדה קולנוע באוניברסיטה מקומית.

"הסיפורים על הקיבוץ הקסימו אותי והיה לי ברור שאם הנסיבות יתאימו אני אתן לזה צ'אנס", נזכרת גאו, "זה אמנם לקח כמה שנים, אבל לפני מספר חודשים זה סוף סוף קרה. התפטרתי מהעבודה, נפרדתי מהמשפחה והחברים, ובאתי. זו הפעם הראשונה שלי בישראל ואין לי ספק שהיא לא תהיה האחרונה. למרות שאנחנו קרובים לגבול אני מרגישה בטוחה לחלוטין בניר יצחק. השקט והשלווה שעוטפים את המקום הזה, ובעיקר האנשים הנפלאים שגרים כאן ובקיבוצי הסביבה, גורמים לי להרגיש נהדר".

מסין לעוטף עזה, קלייר גאו (צילום: אלבום פרטי)


עוד במדור: מדוע מושבניקים חייבם הסדרה בנחלה? > 

גאו ולודנה מצטרפים כאמור לכ-400 אלף מתנדבים אשר הגיעו לקיבוצים בישראל לאורך השנים. רשימה מפוארת הכוללת לא מעט שמות מפורסמים כמו ג'רי סיינפלד (קיבוץ סער), סשה ברון כהן (קיבוץ ראש הנקרה), אנתוני הופקינס (קיבוץ יגור), ברני סנדרס (קיבוץ שער העמקים) ועוד.

ישנם גם לא מעט מתנדבים אשר החליטו להישאר והפכו לדמויות מוכרות בתרבות ובפוליטיקה הישראלית. כמו לדוגמה ד"ר מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ובעבר חבר כנסת מטעם מפלגת כולנו. לאחרונה, בכנס לציון 50 שנה להתנדבות בקיבוצים בישראל, סיפר ד"ר אורן על חוויותיו כנער בקיבוץ גן שמואל של השומר הצעיר.

"לעולם לא אשכח איך הכל התחיל", אמר ד"ר אורן במהלך הכנס, "אי שם בשנות ה-70, על שביל חצץ מאובק בחולות של גן שמואל, שהגעתי אליו בן 17, לא יודע מילה בעברית. היינו צריכים לקום ב-4:30 לעבוד בשדה, והמילים הראשונות שלמדתי היו פלחה ומספוא".

מה מביא אותם? אפילו עמוס עוז

שגיא מסבירה כי המתנדבים מגיעים לישראל מסיבות שונות, והם אינם מהווים מקשה אחת. רובם צעירים בגילאי 18-35 ורק כ-60% מהם יהודים ו/או בעלי זיקה יהודית כלשהי.

"הסיפורים שאנו שומעים מהם אודות הסיבה שהביאה אותם הם רבים ומגוונים", אומרת שגיא, "יש שמגיעים בעקבות בני משפחה וחברים שעשו זאת בעבר, כמו חארי המקסים ששמע על הקיבוצים מחברו של אביו, יש כאלה שפגשו ישראלים שסיפרו להם על הקיבוץ, כמו קלייר, ויש אפילו שהחליטו להתנדב בעקבות עמוס עוז, שספריו העוסקים לא מעט בקיבוץ הישראלי תורגמו לעשרות שפות".

רואים במתנדבים סטארט-אפ ישראלי. איה שגיא עם יוקי מיפן ומשפחתו (צילום: התנועה הקיבוצית)

כתבות נוספות בנושא:

מתכוננים לוועדת קבלה – 5 טיפים לגזור ולשמור

עוברים לכפר? כנראה תאלצו לעמוד בפני ועדת קבלה. אז מה לומר, מה לא ולמה מאוד חשוב לארגן בייביסיטר?

האם רשות מקרקעי ישראל  "תוקעת" את עתיד הדיור בישראל?

מחקר קובע שניתן להתחיל לבנות כ-160,000 בתים במרחב הכפרי, אך בתנועות ההתיישבות טוענים שפקידי רמ"י מעכבים בכוונה את היוזמה: "לא נמצא בסדר העדיפויות"

הכל התחיל מקיר אחד - הבית היפהפה מטבעון

המעצבת ביקשה להוריד קיר במטבח, המשפחה זרמה, וביחד עם הלבשת בית מושלמת הם קיבלו את בית עליו חלמו