אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המספרים והסיפורים המעניינים מאחורי הבחירות לרשויות

נשים כובשות את הפסגה, ראשי מועצה וותיקים מודחים החוצה ואפילו סיבוב שני בגלל מאית האחוז. הבחירות הללו הבטיחו וקיימו

04.11.2018|שחר דניאלי

הבחירות למועצות האזוריות סיפקו לא מעט דרמות וסיפורים מרתקים. ראשי מועצות וותיקים פינו את מקומם, לעתים לאחר יותר משני עשורים, לא מעט נשים זכו במשרה המבוקשת, מהפכים מפתיעים נרשמו בכמה מוקדים ברחבי הארץ ובעצם - מה לא היה לנו.

בבחירות האלה קיבלנו מועמדים "קיבוצניקים" שכבשו מועצות אשר היו שייכות באופן מסורתי למושבניקים, ואפילו מועצה שתאלץ ללכת לסיבוב שני בגלל פער של מאית האחוז בין המועמדים. אז בלי הקדמות מיותרות, נצא לסקירה מהצפון לדרום.

בצפון

נתחיל מהנקודה הכי צפונית, הגולן. לאחר שאלי מלכה, ראש המועצה המיתולוגי שכיהן בתפקידו כ-25 שנה, הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות, שלושה הציעו עצמם לתפקיד. התוצאות לא העניקו רוב של 40% לאף אחד מהם, והסיבוב השני בגולן ייערך ב-13.11, בין חיים רוקח ממושב נוב (כ-30% מהקולות) לבין מיכל רייקין מהמושבה קדמת צבי.

במועצה הסמוכה, מבואות החרמון, בה נרשמה השתתפות ערה של התושבים עם כ-70% הצבעה, ראש המועצה המכהן, בני בן מובחר שמר על כסאו כשהוא מביס בדרך את המתמודד שהתחרה בו, יוסי סטמס, וזוכה בכ-61.9% מהקולות.

בגליל בתחתון, כמו ברמת הגולן, זהותו של ראש המועצה הבא טרם הוכרעה בסיבוב אחד. זאת לאחר ששלמה ניצן פלג השיג "רק" 39.99% מהקולות, ובגלל פער של מאית האחוז יידרש לעמוד לסיבוב שני מול אשר כהן (22.6% מהקולות).

במועצה האזורית גליל עליון, ראש המועצה המכהן גיורא זלץ, זכה בלא פחות מ-85% מהקולות ובניצחון מוחץ על פני המועמד גד יעקב, אחיינו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. לניצחון ברור וחד משמעי זכה גם ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, אשר למעלה מ-83% מהתושבים החליטו לתת בידיו את המושכות לנהל את המועצה שעוטפת את הכנרת מצפונה ומדרומה.

תמונה דומה התקבלה גם במועצה האזורית השכנה, עמק המעיינות. שם זכה ראש המועצה המכהן יורם קרין באמון הציבור לחמש שנים נוספות, כאשר הוא זוכה בכ-75% מהקולות ומנצח בקלות את גיל פשחור מקיבוץ עין הנצי"ב. גם במועצה האזורית גלבוע הוחלט להעניק כהונה נוספת לראש המועצה, עובד נור מבית השיטה, שגרף כ-57% מקולות הבוחרים, מותיר מאחור את בן קיבוצו יוסי כהן, שקיבל "רק" כ-43% מהקולות. במועצה האזורית גלבוע מתגאים בשיעורי הצבעה גבוהים של למעלה מ-70%.

במועצה האזורית מטה אשר שבגליל המערבי, תוצאות הבחירות הביאו "להצרחה" בין ראש המועצה המכהן, יורם ישראלי מגעתון, לסגנו, משה דבידוביץ' מבוסתן הגליל. ראש המועצה יהפוך לסגן והסגן יהיה לראש (בהסכמה). זאת לאחר שדבידוביץ' זכה בכ-68% מקולות הבוחרים.

במועצה האזורית מטה אשר שבגליל המערבי, תוצאות הבחירות הביאו "להצרחה" בין ראש המועצה המכהן, יורם ישראלי מגעתון, לסגנו, משה דבידוביץ' מבוסתן הגליל. ראש המועצה יהפוך לסגן והסגן יהיה לראש (בהסכמה). זאת לאחר שדבידוביץ' זכה בכ-68% מקולות הבוחרים.

בלי הפתעות מיוחדות. אזור עמק המעיינות (צילום: קיבוץ חמדיה)


בדרום וביו"ש

בדרום ומועצות האזוריות ביהודה ושומרון היינו עדים ללא מעט דרמות ותהפוכות. נתחיל עם ראשי המועצה המכהנים שזכו באמון הציבור גם ב-2018 כמו גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, שגבר על אפרים מישוב, כאשר הוא זוכה בכ-56% מהקולות. ירקוני ימשיך ל-5 שנים נוספות לאחר שנבחר לראשונה בשנת 2015 בעקבות עזיבתו של חיים ילין לטובת הכנסת.

גם במועצה האזורית תמר ראש המועצה המכהן שמר על כסאו. דב ליטבינוף מקיבוץ עין גדי זכה בכ-56% וימשיך לכהן בתפקידו בחמש השנים הבאות, למרות שעד הרגע האחרון כלל לא היה ברור אם יוכל להתמודד עקב הגשת כתב אישום. במועצה האזורית ערבה תיכונה זכה ראש המועצה המכהן, אייל בלום ממושב עידן. עבור בלום מדובר בקדנציה שלישית והוא ניצח במערכת הבחירות שני מתמודדים ממושב פארן. ובמועצה האזורית השכנה, חבל איילות, ראש המועצה המכהן ד"ר חנן גינת מקיבוץ סמר היה מתמודד יחיד והוא גם ימשיך בחמש השנים הבאות

במועצה האזורית בקעת הירדן, ראש המועצה דוד אלחייני, יישאר בכיסאו לפחות עד 2023. אלחייני גבר בבחירות על יונתן שוב מהיישוב חמדת ויוגב כרסנטי ממושב תומר. בצפון ים המלח ימשיך אריה כהן בתפקיד לאחר שאף מתמודד לא התמודד מולו. מועצה האזורית שומרון, ראש המועצה המכהן, יוסי דגן, שמר על תפקידו לאחר שזכה ברוב מוחץ ומשמעותי של כ-81% מקולות הבוחרים. המועמד השני, פול גולובנבסקי, כמעט ולא ניהל קמפיין לבחירות, וסיכוייו לנצח את דגן הפופולרי (שנהנה גם מתמיכת הבית היהודי והליכוד לא היו גבוהים מלכתחילה.

כוח נשי בשרון

במועצה האזורית עמק חפר – מהפך. ד"ר גלית שאול, מנכ"לית מרכז רקמן, הביסה הן את ראש המועצה המכהן, רני אידן, והן את המתמודדת הנוספת, עפרה ברק מכפר מונש.

ד"ר שאול מצטרפת בניצחונה למספר גבוה של נשים, בטח ביחס למערכות הבחירות האחרונות, אשר הצליחו לכבוש את הפסגה בבחירות 2018. יחד עם מטי צרפתי-הרכבי ששמרה על כהונתה במועצה האזורית יואב, אשרת גני-גונן במועצה האזורית דרום השרון ורותם ילדין במועצה האזורית גזר. מתמודדת נוספת שעדיין בתמונת הסיכויים הינה כמובן מיכל רייקין שעלתה לסיבוב השני בבחירות לראשות המועצה האזורית גולן.

במועצה האזורית חוף השרון, איש לא התמודד כנגד ראש המועצה המכהן, אלי ברכה, וזה ימשיך לכהן בתפקיד אותו הוא ממלא מאז שנת 2009. במועצה האזורית גדרות, ראש המועצה המכהן, יוסף קנדלשיין, זכה ברוב משמעותי של כ-48.1% מקולות הבוחרים. מנצח בדרך לראשות המועצה את שני מתחריו – רענן לוי (27.5%) וגילן ז'קונט (24.3%).

במועצה האזורית חבל מודיעין, ראש המועצה הנוכחי שלמה סוסן, ימשיך בתפקידו כאשר הוא זוכה ברוב מכריע של הקולות לעומת המתמודד מולו – רוני אזרק. גם במועצת לב השרון, עולם כמנהגו נוהג. ראש המועצה, עמיר ריטוב, המכהן בתפקידו מאז שנת 2007 (משמש גם כיו"ר מרכז המועצות האזוריות), זכה לאמון הציבור לחמש השנים הקרובות, כאשר הוא מנצח בדרכו את רונן סולטן ואלי אטון.

5 שנים נוספות בראש בקעת הירדן. דוד אלחייני (צילום: דוברות)
 

כאמור בחלק מהמועצות האזוריות לא התקיימו כלל מערכות בחירות בשל העדר מועמדים. לדוגמא, במועצה האזורית מרחבים לא התקיימו בחירות לראשות המועצה לאחר שראש המועצה שי חג'ג' הוכר כמועמד יחיד. זהו גם המצב במועצה האזורית שדות נגב, בה ראש המועצה המכהן, תמיר עידאן, ימשיך בתפקידו, וכך גם במועצה האזורית רמת נגב עם המשך כהונה של ראש המועצה הנוכחי, ערן דורון. כזכור, דורון מונה לתפקיד בשנה שעברה, עם פטירתו של ראש המועצה הקודם, שמוליק ריפמן, שכיהן בתפקידו למעלה מ-25 שנה.

במועצה האזורית חוף אשקלון, לעומת זאת, הדרמה בשיאה. לאחר שאף אחד לא הצליח להשיג למעלה מ-40% מקולות הבוחרים, שני המתמודדים המובילים ימשיכו לסיבוב שני – איתמר רביבו מבאר גנים ודודו סעדה ממבקיעים. יאיר פרג'ון, ראש המועצה המכהן מזה כ-10 שנים, נותר בחוץ כבר בסיבוב הראשון.

גם במועצה האזורית גוש עציון ילכו לסיבוב שני. אף אחד מהמתמודדים לא הצליח לעבור את רף ה-40% והמאבק בשלב ב' יהיה בין משה סוויל (34.7% מהקולות) ושלמה נאמן (33.2%). צפי להמשך מערכת בחירות יצרית ותוססת בין שני הטוענים לכתר גם בסיבוב הבא.

במועצה האזורית מטה יהודה מסמנים ראש מועצה חדש. שלושה נותרו במרוץ לאחר שראש המועצה המכהן, משה דדון, הודיע על פרישתו בעקבות נסיבות משפטיות כחודש לפני יום הבוחר. בסופו של היום, מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, הצליח לנצח את מתחריו – ערן אוחנה ויוסי משה. ניצחון מיוחד לויזל "הקיבוצניק", אשר זכה ברוב במועצה בה כ-56% מהבוחרים הינם מושבניקים.

במועצה אזורית מטה בנימין, ראש המועצה המכהן, אבי רואה, הודיע לפני המרוץ על פרישתו מהתפקיד אותו הוא ממלא מאז שנת 2007. המאבק על החלפתו התנהל בין שילה אדלר מהיישוב עלי (לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע) לבין ישראל גנץ מהיישוב פסגות. לאחר ספירת הקולות, התברר כי גנץ, סגן ראש המועצה, גבר על יריבו, בפער מצומצם של כ-1,100 קולות. תוצאה צפויה לאור הסקרים המקדימים לבחירות וההערכה שמי שינצח במטה בנימין יעשה זאת בפער קטן בלבד.

מתמודד יחיד בערבה. קיבוץ יהל (צילום: דפנה לוי)

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת שמיע

בלי לחשוב פעמיים ארזה משפחת שמיע את החפצים, עזבה את העיר הגדולה ועלתה צפונה בלי להביט לאחור. הנה הסיפור שלהם

יישובים חדשים, הבטחות ישנות

אישור הקמתם של 5 יישובים כפריים זה חדשות נהדרות, בעיקר למשפחות צעירות. אך האם המהלך אכן ייצא לפועל?

עם הרגליים על הקרקע - בחירת מגרש ביישוב כפרי

חושבים על מגרש בכפר? המומחים שלנו מגישים לכם מדריך מקוצר לבחירת מגרש ביישוב כפרי