אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"להגשים חלום כאימא זה יותר טוב מלהגשים חלום כילדה"

עם יותר ילדים, יותר כיתות לימוד ובעיקר יותר ויותר יישובים הפותחים שעריהם, הפך בשנים האחרונות אזור עמק המעיינות ללוקיישן נהדר למשפחות צעירות מכל רחבי הארץ: "יש לנו הכל מהכל"


מועצה אזורית עמק המעיינות, אשר מאגדת 24 יישובים הפרושים מדרום עמק הירדן ועד הגלבוע, היא מהמועצות המגוונות בישראל. ישובים וותיקים לצד יישובים חדשים, דתיים וחילונים, צברים ועולים חדשים. מיקרו-קוסמוס של החברה הישראלית אשר בנוסף לכל נמצא במגמה של צמיחה ופריחה. לא רק מבחינת הנופים הירוקים שבהם הוא טובל, אלא בראש ובראשונה עבור מאות משפחות חדשות שמוצאות בו מקום מצוין להקים את ביתן.

אך האם האזור באמת יכול לספק למשפחה הישראלית את כל הדרוש לה? האם המרחק הגדול מאזור המרכז (למעלה מ-100 ק"מ מתל אביב) לא מציב אתגר גבוה מדי? שאלות אלה, העולות באופן טבעי בקרב כל משפחה המתעניינת במגורים בעמק, אינן עניין של מה בכך. עם זאת, ככל שתשאלו את האנשים שבשטח, מסתבר שיש גם תשובות לא רעות.

מהאזורים המגוונים בישראל, פארק גן השלושה שבתחומי המועצה (צילום: דוברות)


"גידול דמוגרפי של יותר מ-20% במס' שנים"

"הצמיחה שלנו היא עובדה מוגמרת", מתגאה יורם קרין, ראש מועצת עמק המעיינות מזה כ-10 שנים וחבר קיבוץ כפר רופין, "ממועצה שאוכלוסייתה מנתה לפני כחמש שנים לא יותר מ-11,500 תושבים, אנחנו עומדים היום על למעלה מ-14,100 תושבים נכון לשנת 2018, והגרף עולה. תעשה חישוב - צמיחה דמוגרפית של יותר מ-20%".

קרין מדגיש כי תמהיל המשפחות אשר נקלטות בעמק הוא מגוון, ממש כמו העמק עצמו. "דתיים, חילונים, צברים, עולים חדשים, משפחות צעירות, משפחות עם ילדים בוגרים, בנים ובנות ששבים הביתה. יש לנו הכל מהכל", הוא אומר, "הסיבה לכך היא שעמק המעיינות הוא בסופו של היום מארג הטרוגני של קהילות, אשר מצד אחד נהנות מעצמאות לנהל את אורח חייהן לפי רצון תושביהם, ומצד שני חיות זו לצד זו בשיתוף פעולה וערבות הדדית".

"מלבד 24 היישובים הקיימים, שפורחים ומשגשגים, אנחנו ממשיכים בעשייה ואחרי שהקמנו לפני 5 שנים את שלפים, שכונה משותפת לדתיים וחילוניים, אנו מקימים כעת יישוב חדש", אומר קרין, "היישוב, אשר ייקרא מיטל, יהיה הקהילה השלישית על הגלבוע (ביחד עם מעלה גלבוע ומירב – ש.ד). יש שם כבר עכשיו גרעין משפחות פעיל שנמצא בשלבים מתקדמים, ובקיץ הקרוב הדחפורים יעלו על הקרקע".

קרין מציין כי המועצה האזורית הבינה שעליה להיות מעורבת בתהליך הקליטה עד לרמה הפרסונלית ביותר. לכן, הוא מסביר, המועצה השיקה תוכנית חדשה ופורצת דרך תחת המותג "עוברים איתך", אשר מטרתה ללוות המשפחות הנקלטות. במסגרת המתווה של "עוברים איתך", יוצמד לכל משפחה פרויקטור מטעם המועצה שיהיה בעבורה כתובת זמינה, אדיבה וחשוב מכך – מקצועית.

גם מרכז הבנייה הישראלי לוקח חלק בתנופה ומציע ייעוץ מקצועי ושירותים שונים למשתכנים החדשים בעמק. "עמק המעיינות הוא אחד מהאזורים הצומחים והגדלים ביותר במרחב הכפרי. בכל הנוגע לבנייה במרחב זה, מרכז הבנייה הישראלי, בשנים האחרונות, שותף בקידום ובסיוע מקצועי למשפחות הבוחרות לעבור לגור במושבים ובהרחבות בקיבוצים ולבנות את ביתם באחד מאלה על פי בחירה מושכלת ומותאמת", אומר חנוך בומש, מנהל מרחב הצפון של מרכז הבנייה הישראלי, "אנו שותפים, תומכים ומסייעים בכל שלב בליווי מקצועי באמצעות אנשי המקצוע הנדרשים ללוות התהליך של העלייה לקרקע".

"יש לנו הכל מהכל", יורם קרין (צילום: אריה גנתון)


מרוב ילדים: מניחים אבן פינה לביה"ס חדש


דבריו של ראש המועצה, קרין, ניבטים בשטח שכן הצמיחה הדמוגרפית בעמק משולבת עם צמיחה בפתרונות ציבוריים. אם נתחיל בחינוך, המהווה גורם מפתח בשיקול לעבור לכפר, עמק המעיינות מתקדם בקצב מרשים. בשנים האחרונות כל כיתות הלימוד בעמק הורחבו, המבנים עברו שיפוצים גדולים, והשנה הונחה אבן פינה לבית ספר חדש. בית ספר שקד שיהיה בית ספר יסודי שש-שנתי המצטרף לקמפוס החינוכי בשדה אליהו. גני ילדים ומעונות יום רבים הוקמו במרבית היישובים בעמק, וכעת עומדים להיפתח עוד חמישה גנים בחמישה ישובים נוספים. "יותר ילדים, יותר כיתות לימוד, המשוואה פשוטה", הוא מתגאה.

"החינוך הוא הסיבה העיקרית שהביאה אותנו לחפש בית בכפר, והוא זה שגרם לנו לנחות בקיבוץ", אומר ליאור כהן המתגורר ביחד עם אשתו, אביב, ושני ילדיהם בקיבוץ חמדיה, "הגענו לפני שנולדו הילדים משום שראינו את העתיד שנוכל לתת להם עם החינוך המצוין שיש פה. היום, חמש שנים אחרי ובתור אב לבן ובת, ברור לי שזו הייתה החלטה נהדרת".

ליאור ואביב נולדו בכלל בעיר, היא בעפולה והוא בבית שאן, אך מצאו את עצמם מהר מאד לאחר השחרור מהצבא במרחב הכפרי. עם קבלת ההחלטה להקים משפחה, החלו במשפחת כהן החיפושים אחר קיבוץ שיתאים למידותיהם וחלומותיהם. התשובה נמצאה בקיבוץ חמדיה, ובני הזוג אף בחרו בבנייה מיוחדת תוך שהם מקימים בית חלומות מעץ.

חלום של לא מעט אנשים, בית העץ של משפ' כהן (צילום: ליאור כהן)


מהרכבת ועד אזורי התעשייה המתפתחים

גם לשאלת התעסוקה יש למועצה האזורית עמק המעיינות תשובות מהירות. "נכון, התעסוקה בעמק היא לא כמו התעסוקה בתל אביב. ברור שהיינו צריכים להתמודד עם אתגרים בתחום הזה", אומר איתמר מטיאש, מנהל אגף הצמיחה במועצה, "אולם הפתרונות התעסוקתיים המוצעים לתושבים הם אפקטיביים ורבים. ראשית, יש רכבת שמגיעה מהעמק ליוקנעם ב-25 דקות ולחיפה בתוך 40 דק'. מי שעובד בשרון יוכל להיות במשרד תוך קצת יותר משעה, ויש תושבים שעובדים בתל אביב ודרומה".

"שנית, קיימים בעמק אזורי תעשיה ומסחר רבים. לדוגמה, פארק צבאים שהינו פארק תעשייה משותף לעיר ולעמק, שנמצא ממול לתחנת הרכבת בשדה נחום ואשר הולך ומתמלא בעשרות מפעלים. אזור תעשייה ותעסוקה נוסף הוא 'שער ירדן' שהינו מתחם המשותף לישראל ולממלכת ירדן, ושעתיד להציע תעסוקה בענפים שונים. התושבים יכולים להיעזר במרכז "מעברים" המעניק סיוע רוחבי ונקודתי בנושאי תעסוקה כמו ייעוץ מקצועי, השמה, הכשרות, הסבה ועוד. כמובן שלכל אלה מצטרפת העובדה שגם אצלנו, כמו בכל מקום בארץ, יש דרישה לבעלי מקצועות חופשיים, יזמים עסקיים, אנשי חינוך, עובדים למגזר הציבורי ועוד".

"להגשים חלום כאמא"

"המעבר לכפר היה תמיד בליבנו ועכשיו, שנה וחצי אחרי שעברנו לקיבוץ כפר רופין, המציאות עולה על כל מה שחלמנו", אומרת הלית אסף אשר עברה לעמק המעיינות עם בן זוגה קובי ושני ילדיהם המקסימים, יהב בן השבע ואלי בת החמש, "הגענו מיפו וכמובן שחשבנו לעומק על עניין התעסוקה. היה ברור שאחד מאיתנו יישאר במקום העבודה הקודם ואילו השני ימצא עבודה באזור הצפון".

"מכיוון שאני עובדת כמנהלת שירות טיסה בחברת אל-על, ומכיוון שאני נמצאת שם כבר תקופה ארוכה ונהנית מקביעות, אני זו שנותרה בעבודתה הנוכחית. אמנם משלמת מחיר מסוים שבא לידי ביטוי בנסיעות למרכז בהיקף של כשלושה ימים בשבוע, אבל התמורה היא מדהימה".

"לראות את הילדים גדלים במרחבים הירוקים של העמק ולחיות בבית שתמיד רציתי זה חלום, ולהגשים חלום כאימא זה אפילו יותר מדהים מלהגשים חלום כילדה. גם קובי הסתדר. בארבעת החודשים הראשונים הוא עדיין היה נוסע לעבודה הקודמת שלו, קצין ביטחון בחברה ברמת החייל בתל אביב, אבל בתוך זמן קצר מצא עבודה באזור וכיום הוא קצין ביטחון עבור חברה גדולה בצפון".

"התמורה היא מדהימה", פורים במשפ' אסף (צילום: אלבום משפחתי)


כתבות נוספות בנושא:

כך תבנו בית בלי חריגות תקציב

כיצד ניתן להימנע מחריגות תקציב בבנייה פרטית? לא מעט אנשים שבנו את ביתם חשבו שזה בלתי אפשרי, אך חברת "שותפים" טוענת שכן וגם מוכנה לקחת על זה אחריות

מורה נבוכים: חוק מיסוי הקיבוצים החדש

לאחר 4 חודשי מו"מ בין נציגי האוצר ורשות המיסים לבין התנועה הקיבוצית, הושגו הסכמות משמעותיות בנוגע לאופן המיסוי לחברי קיבוצים

המזרח הקרוב: הישראלים שגילו את הבקעה

המרחב הכפרי "הקלאסי" מתקשר בדר"כ עם הנגב והגליל, אך דווקא בחבל המזרחי מגלות משפחות את יתרונות בקעת הירדן