אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מעורבבים: ישובים כפריים המשלבים בתוכם חילוניות ודתיות

השילוב של קהילה דתית עם חילונית מצליח במיוחד כשתנאי הסביבה מאפשרים זאת בצורה אופטימלית. זה בדיוק מה שקורה כשמדובר בלא מעט ישובים כפריים כאן בארץ. נסענו לבקר בכמה מהבולטים שבהם
ישראל היא הכל מהכל, את זה כל מי שגר כאן יודע מלידה. אז כשמדובר במדינה כל כך רב גונית, רק מתבקש שגם צורות ההתיישבות כאן יהיו מגוונות. כך, לצד ישובים כפריים הומוגניים רבים בחלקים שונים של הארץ, קמו לאורך השנים גם ישובים מעורבים שמצליחים ליצור קהילות משותפות לדתיים ולחילוניים ולהציע את שני העולמות למי שמחפש לו איכות חיים.

יצאנו לחפש את אותם ישובים שמציעים שילוב עולמות שכזה, לצד נוף משכר ומרחבים אדירים. הנה חלק מהתוצאות:

אלון

על המפה: מדבר יהודה, מועצה אזורית מטה בנימין
שנת הקמה: 1990
מספר תושבים: כ- 200 משפחות

מה מחכה לכם כאן: אלון הוא למעשה ישוב קהילתי שמשלב חיי קהילה חילונים ודתיים יחד מאז שהוקם ב- 1990 על שמו של יגאל אלון, ממש בין ירושלים לים המלח. כאן תוכלו למצוא, לצד חינוך תורני ומדרשה למנהיגות גם מסגרות חינוך ממלכתיות חילוניות ופעילות רב גילאית ותרבותית לכל האוכלוסייה.

מטר מכאן תמצאו גם: איך לא, את נחל פרת שחובק בתוכו מעיינות, אמת מים מרשימה ואפילו קיר טיפוס.

200 משפחות המשלבות סובלנות ומסורת. היישוב אלון (צילום: מיכאלי)


אליאב

על המפה:
חבל לכיש
שנת הקמה:
2004
מספר תושבים:
כ- 70 משפחות

מה מחכה לכם כאן: ברוכים הבאים לישוב שנושא על דגלו את החיבור בין חילונים לדתיים לבין אקולוגיה ותפיסת עולם ירוקה. במרכז הנופים הירוקים של חבל לכיש וליד יער אמציה ממתין לכם כאן כל השירותים החשובים לחיי קהילה, החל ממרכז מסחרי ומרכזי חינוך וגינות שעשועים ועד לבית כנסת עבור הציבור הדתי כשכל משפחה כאן מתנהלת לפי אמונתה ודרכה עם הרבה דגש על לימוד מתמיד וקיום חגים וטקסים ייחודיים לישוב.

מטר מכאן תמצאו גם: את יער אמציה, שמחבר בין צפון הנגב לשפלה הדרומית ומציג בחודשי החורף והאביב את אחד ממראות הפריחה היפים ביותר שתזכו להם כאן בסביבה.

אקולוגיה, חיים ירוקים ואידיליה. היישוב אליאב (צילום: עמוס מירון)


קרני שומרון

על המפה:
מחוז יהודה ושומרון
שנת הקמה: 1976
מספר תושבים:
כ- 7,000 נפשות

מה מחכה לכם כאן: הרעיון כאן פשוט למדי – על פני חמש שכונות שונות מתפרש הישוב הותיק קרני שומרון שמצליח לשמור על צביון קהילתי חזק ולאכלס יחד דתיים וחילונים שעושים כל מאמץ אפשרי כדי לשמור על כבוד הדדי בין הקהילות. ההתחלה של ההתיישבות כאן אמנם הייתה דתית, אבל המיקום הקרוב יחסית למרכז, הנופים ומחירי הדיור הזולים משכו עם השנים אוכלוסיה חילונית ויחד נוצר אופי חדש לישוב כולו.

מטר מכאן תמצאו גם: רוכבי האקסטרים באופניים ימצאו בנחל קנה הסמוך לישוב את אחד הסינגלים המאתגרים בסביבה.

התחיל כיישוב דתי ולאט לאט מיצב עצמו כיישוב מעורב לכל דבר. קרני שומרון (צילום: מיכאלי)


עוד במדור: המשפחות החדשות של קיבוץ גשר >>


בית אריה-עופרים

על המפה:
יהודה ושומרון
שנת הקמה: 1981
מספר תושבים:
כ- 4,000 תושבים

מה מחכה לכם כאן: בגבעה בת 400 מטרים מעל פני הים שוכן הישוב הקהילתי המיוחד הזה, שהתחיל את דרכו דווקא כגרעין של מספר משפחות עובדי התעשייה האווירית וזכה לכינוי בית אריה. עם השנים צמח הישוב והפך למועצה מקומית, אליה צורף גם הישוב עופרים הסמוך, שבבסיסו שילב גם הוא חיבור בין אוכלוסיה דתית לחילונית וכך גדלה כאן הקהילה המעורבת שמציגה היום סגנון חיים קהילתי יוצא מן הכלל.

מטר מכאן תמצאו גם: אם אתם בעניין של סנפלינג, תמצאו כאן אתר גלישה מאתגר במיוחד ואינספור יובלים שמתחברים לנחל שורק שממשיך מכאן אל הים התיכון ואיזור פלמחים.

400 מטר מעל הים, נוף למגדלי ת"א ומשפחות מעורבות. בית אריה-עופרים (צילום: יעקב, מתוך ויקיפדיה)


נס הרים

על המפה:
מועצה אזורית מטה יהודה
שנת הקמה: 1950
מספר תושבים: כ- 1,000 תושבים

מה מחכה לכם כאן: בין בית שמש לירושלים, בתוך יער אורנים סבוך ומקסים, ממוקם המושב שהחל את דרכו בשנות החמישים כמושב מסורתי, אך עם השנים ועם הרחבת הבנייה בו הוחלט על הפיכתו למושב מעורב ונולדה לה כאן קהילה שהולכת ומתגבשת יותר ויותר לאורך השנים. לצד הכבישים והנופים המופלאים שישנם כאן יצרו להם חברי המושב חיי נוחות איכותיים שכוללים שירותים כמו יקב, חוות סוסים, חקלאות ואפילו פארק מים לצד שירותי דת נוחים ומסודרים.

מטר מכאן תמצאו גם: את בית הקפה "בר בהר", שמציע ארוחות בוקר איכותיות במיוחד ממש בסמוך למושב, בתחנת המידע של הקק"ל שבפתח מסלול נחל קטלב.

קהילה מעורבת ההולכת וגדלה. יישוב נס הרים (צילום: עידובי, מתוך ויקיפדיה)

כתבות נוספות בנושא:

המדריך לנטילת משכנתא – חלק ב'

יותר מ 87% מהישראלים לוקחים משכנתא כדי לרכוש בית חדש. בכדי לסייע לכם למפות את כל התהליך והכללים שאתם חייבים לדעת לפני החתימה על החוזה המאיים

ועדות קבלה – מהן ומתי הן רשאיות לדחות אתכם?

ועדות קבלה הן תהליך מרכזי בקליטה ליישובים כפריים. כיצד המדינה מצדיקה את קיומן של וועדות הקבלה ומתי מועמדים עלול לקבל דחייה?

בין טבריה להרצליה - המשפחות החדשות של קיבוץ מסדה

בקיבוץ מסדה מגדלים כיום את הדור הרביעי, ולצידם מתחילות להגיע משפחות מכל רחבי הארץ שמגלות את עמק הירדן - לא רק כאזור תיירותי