אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מהגן לתיכון: קצרין הופכת את החינוך למנוע צמיחה

בתקופה בה אזור הגולן עולה שוב לכותרות בהקשר הביטחוני, בקצרין בירת החבל מביטים קדימה לעשייה וצמיחה, כאשר מערכות החינוך המצוינות הופכות למודל הצלחה בכל הארץ: "החינוך הוא גולת הכותרת שלנו"


בימים בהם רמת הגולן עולה שוב לכותרות, הפעם בהקשר הביטחוני, ביישוב המרכזי קצרין ממשיכים להביט קדימה לעשייה וצמיחה. כאזור שכבר ידע לאורך השנים התרחשויות ביטחוניות, אך עם זאת נחשב ללא ספק לשקט ורגוע משדרים עסקים כרגיל. זהו לכל הפחות המסר שעובר אלינו מאנשי החינוך בקצרין, אשר עלינו להיפגש עמם בכדי להבין כיצד הפך החינוך לאחד ממנועי הצמיחה החשובים של המועצה המקומית.

כידוע, בין השיקולים המרכזיים שעומדים על הפרק במעבר למרחב הכפרי, החינוך נמצא בראש סדר העדיפויות. לצד חיי הקהילה ומחירי הדיור האטרקטיביים (כמו גם הטבות המס), מערכות החינוך במועצות האזוריות והמקומיות הפכו לאבן שואבת עבור משפחות צעירות.

בקצרין, שאוכלוסייתה גדלה בתוך חמש שנים בכ-17% בטוחים שהחינוך הוא המפתח להצלחה. "החינוך הוא גולת הכותרת שלנו", אומר צבי בודנהיימר, מנהל מחלקת החינוך ביישוב, "אנחנו משקיעים את מיטב התקציב בחינוך ורואים בילדים ובנוער את העתיד שלנו. לקצרין מערכת חינוך שמציגה נתונים יוצאי דופן של כ-90% זכאות לבגרות וכ-100% התנדבות לצה"ל ולשירות הלאומי".

"אלו הישגים שמבוססים על חתירה ללמידה משמעותית, לא כסלוגן אלא כתפיסת עולם", הוא מוסיף, "למידה שלא שוכחת את ההישגים אבל שנותנת ביטוי לערכים של טבע, חיבור בין אוכלוסיות תוך ראיית עולם התעסוקה של המאה ה-21".

הישגים שמבוססים על חתירה ללמידה משמעותית. ילדי היישוב בחגיגות העצמאות האחרונות (צילום: דוברות)


מעורבות גם בגנים הפרטיים

התחנה הראשונה שלנו בקצרין היא מערכת החינוך לגיל הרך. במועצה פועלים 9 גני ילדים פרטיים (מעונות, בשפת המקום) אשר פותחים שעריהם לילדים מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים. שלא כמו הגנים הפרטיים בעיר, בהם המעורבות של הרשות המקומית היא מעטה עד כדי לא קיימת, בקצרין המועצה מקפידה להיות בעניינים.

"אין ילד שאנחנו לא מכירים ואין גן שאנחנו לא נמצאים בו, ברמה כזו או אחרת", אומרת אמירה נחום, מנהלת מדור גנים וגיל רך במועצה, "היתרון שלנו כמועצה מקומית בא לידי ביטוי ביכולת לגעת גם בילדי הגנים הפרטיים. אנחנו רואים בהם ילדים שלנו, למרות שהם עדיין לא נמצאים במוסדות החינוך של המועצה, לשם ייכנסו בגיל 3".

"למשל", מסבירה נחום, "אנחנו פועלים לאיתור ואבחון ילדים הזקוקים לסיוע ושואפים לתת להם ולהוריהם את המענה בגילאים הרכים ביותר. הגישה הפדגוגית שלנו היא שהחינוך לגיל הרך הוא היסודות עליהם ייבנה הבית. ככל שנשקיע יותר בילדים בגילאים הללו, כך נקצור את הפירות בהמשך. כלומר, הילדים יקצרו את הפירות ויהפכו לתלמידים מצטיינים ולאחר מכן לאזרחים מעורבים".

"הפעילות נעשית בשיתוף עם מחלקת הרווחה, המרכז להתפתחות הילד בגולן, המתנ"ס וגופים נוספים. בזכות העובדה שהאיתור המוקדם מוביל לפתרון מוקדם, הצלחנו להפחית ביותר מ-50% את מספר התלמידים הזקוקים לחיזוק במסגרת הבאות בתור (יסודי, חטיבה, תיכון – ש.ד). במקביל אנחנו מקיימים ימי עיון לכלל ההורים בנושאים שונים כגון גמילה מחיתולים, חיזוק פוטנציאל, קנאת אחים, אחריות, גבולות וכדומה".

כאשר הילדים מגיעים לגיל 3 ומתקבלים לגני המועצה, הם והוריהם נהנים מכך שקצרין מפעילה "אשכול גנים". מתוך 17 גני הילדים במועצה, 8 משתייכים לאשכול אחד. אשכול שמרכז אותם גם בקרבה גיאוגרפית וגם מהווה קרקע פורייה לפעילות רוחבית. באשכול הגנים יש גנים חילוניים (ממלכתיים), גנים דתיים (ממלכתי-דתי) וגנים לחינוך מיוחד. עובדה המאפשרת לילדים, כבר מגיל צעיר, להכיר חברים ממגזרים אחרים ומרקעים שונים.

"אנחנו רואים את האוכלוסייה כקהילה שחיה ולומדת ביחד", אומרת נחום, "היות שהקהילה בקצרין היא הטרוגנית, הבנו שהמסר הזה צריך להיות מוטמע במוסדות החינוך. את המגמה הזו, אגב, תפגשו גם בשכבות הבוגרות יותר בבתי הספר היסודיים ובבתי הספר העל-יסודיים".

"אין ילד שאנחנו לא מכירים", חוג במתנ"ס המקומי (צילום: דוברות)


"מכינים את הילדים ללמידה מתקדמת"


אנו ממשיכים לתחנה הבאה במערכת החינוך בקצרין והיא בתי הספר היסודיים של המועצה. בקצרין פועלים שני בתי ספר יסודיים, בית הספר "גמלא" הממלכתי (כיתות א'-ח'), ובית הספר "בדרכי נועם" הממלכתי-דתי (כיתות א'-ו'). בשניהם, מסביר בודנהיימר, מושם דגש על עקרונות מתקדמים של "למידה משמעותית".

"בתי הספר בקצרין, כבר בחינוך היסודי, מכינים את הילדים ללמידה מתקדמת", הוא אומר, "למידה במרחבים גדולים ועם המון מעורבות מצד התלמידים. אנחנו שואפים לצמצם את הלמידה המסורתית של מורה מול 40 תלמידים ולחתור לשיטות לימוד חדשניות עם קבוצות. לא רק מבחנים ושיעורים פרונטאליים אלא גם פרויקטים ותשומת לב לכל תלמיד ותלמידה. זו תפיסה פדגוגית שמתחילה ביסודי ומתגברת בתיכונים. בפרט עם פרויקט גוונים (עליו מפורט בהמשך, ש.ד)".

"יתרה מזו, לאחר שערכנו בדיקה מול ההורים, והבנו שקיים צורך לסייע בעניין התעסוקתי, החלטנו לקיים בכיתות א'-ד' תוכנית להארכת יום הלימודים עד ארבע בצהריים, ללא עלות ובתקצוב מלא. התוכנית כוללת גם העשרת אנגלית בכיתות א'-ב' והרחבה של התכנים הרגילים המגיעים ממשרד החינוך".

במקביל ללימודים בבית הספר היסודי, תלמידי קצרין משתתפים בפעילויות העשרה מטעם מחלקת החינוך. ראשית, מכיוון שקצרין ממוקמת ברמת הגולן, חבל ארץ שופע במים ובנחלים הזורמים בכל ימות השנה, המועצה הנהיגה מדיניות לפיה כל תלמידי כיתה א' ילמדו שחייה. לשם כך ניתן סבסוד לשיעורי השחייה לכל הילדים. השיעורים מתקיימים על חשבון שעות בית הספר, בקבוצות קטנות ועם ליווי מורים.

קצרין משקיעה בטיפוח חינוך מוסיקלי (הידוע כחינוך שמעודד מצוינות, מחויבות, אימון ותוצאות). כל תלמידי א'-ד' לומדים מוסיקה לצד לימודי הליבה ה"רגילים". "זה מתחיל עם לימוד היסודות בכיתות א'-ב' ועובר ללימוד כלים בכיתות ג'-ד'. ילדים שמתחברים ממשיכים בלימודי המוסיקה לאחר מכן, ויש לנו אפילו תזמורת לצעירים המעניקה להם מרחבים נוספים להעמיק בכך", אומר בודנהיימר.

תוכנית מעניינת נוספת שבה משתתפים ילדי בתי הספר היסודי בקצרין היא החווה החקלאית. כל תלמידי כיתות א'-ד' במועצה עובדים שעתיים בשבוע בחווה החקלאית. שם הם "מלכלכים את הידיים", מתחברים לטבע, רואים כיצד זריעה מובילה לפרי/לצמח ואף משתפים פעולה עם חוקר מטעם מכון המחקר "שמיר" (בחסות אוניברסיטת חיפה).

משתתפים בעשרות פעילויות העשרה לאורך השנה. תלמידים בחווה החקלאית (צילום: דוברות)


אחד מעשרת התיכונים הטובים בארץ

לאחר תום לימודיהם היסודיים, ילדי קצרין עוברים במרביתם ללמוד בבית הספר "נופי גולן". בית ספר מצטיין אשר משותף לקצרין ולמועצה אזורית גולן.

"בית הספר נופי גולן הוא בסופו של היום הדובדבן של הקצפת", אומר בודנהיימר, "מדובר באחד מבתי הספר הטובים ביותר בישראל ולפי נתונים שפורסמו ממש לאחרונה, הוא נמנה על העשירייה הפותחת של התיכונים במדינה. ממש לצד בתי ספר וותיקים ומצוינים כמו הריאלי בחיפה, התיכון ליד האוניברסיטה בירושלים או עירוני ד' בתל אביב".

"מעבר לכך שנופי גולן מציג נתונים יוצאי דופן של כ-90% זכאות לבגרות וכ-100% גיוס לצה"ל, אנחנו בעיקר גאים בכך שהוא מאפשר לילדים להכיר לעומק את שכניהם וחבריהם מרמת הגולן. קיבוצניקים, מושבניקים ותושבי היישובים הקהילתיים. הם פגשו אותם לאורך הדרך במסגרות האחרות, ובנופי גולן הם הופכים לחברים לספסל הלימודים. פעם נוספת, החיבורים בין האוכלוסיות נמצאים בראש סדר העדיפויות".

לצד ההישגים המרשימים, בשנים האחרונות פועלת בתיכון "נופי גולן" תוכנית לימודים פורצת דרך שהפכה לאחת הגאוות הגדולות של החינוך בצפון. מדובר בתוכנית "גוונים" אשר הושקה לפני כארבע שנים והולכת ומתרחבת.

תיכון נופי גולן ופרויקט גוונים: "פורצים את המרחב של הכיתה"

"המטרה של פרויקט גוונים הינה לעשות מהפכה בתפיסות הפדגוגיות הקיימות", מסבירה קרן אהרון ביתאן, דוברת המועצה המקומית, "כיתות גוונים פורצות את המרחב של הכיתה המוכר לנו לא רק מבחינה פיזית אלא גם ברמה המהותית. הלימודים מתנהלים בחללים גדולים, כל אחד מהם של כ-100 מ"ר, ומעוצבים עם מחיצות הזזה, שולחנות גבוהים ונמוכים, פינות לימוד, ספות צבעוניות, פופים וכדומה. במקום מורה אחד על 40 תלמידים, בכיתת גוונים התלמידים נהנים מצוות של שלושה מורים. מה שמאפשר גישה אישית לכל תלמיד ותלמידה". מצוות של שלושה מורים. מה שמאפשר גישה אישית לכל תלמיד ותלמידה".

"התלמידים יכולים לבחור בין לימודים משותפים, לימודים עצמאיים או לימוד פרטני ברמה של אחד-על-אחד מול המורה", ממשיכה אהרון ביתאן, "המטרה היא לשים במרכז את התלמיד ולא את המורה. להתמקד בתהליך הלמידה, לסייע בפיתוח מיומנויות ולהפוך את בית הספר למקום שבו רוכשים כלים ולא רק ידע".

"שינינו בגוונים גם את השיעור עצמו", מסבירים בבית הספר, "במקום שיעור 'רגיל' של הרצאה בת 45 דקות, השיעורים בגוונים מתחלקים באופן שונה. שיטות ההערכה של התלמידים אינן מבוססות על מבחנים בלבד והן כוללות פרויקטים המוצגים על ידם. בסופו של היום, בוגרי גוונים גם עומדים בכל בחינות הבגרות של משרד החינוך, ובהצלחה מרובה, וגם מקבלים ערך מוסף שניתן להפיק רק בתיכון מיוחד כמו נופי גולן.

עסקים כרגיל. המרכז המסחרי ביישוב (צילום: דוברות)


והתוצאות מדברות בעד עצמן. כך עולה למשל ממחקר שפורסם בפברואר 2018, אשר נערך על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה) ומטעם משרד החינוך. המחקר השווה בין פרויקט גוונים לבין תיכונים מובילים בישראל והתוצאות חד משמעיות.

הן מבחינת ה"אקלים החינוכי" והן מבחינת ה"אקלים הפדגוגי", לדוגמה – פיתוח אסטרטגיות ללמידה עצמית החשובה לשלבים הבאים בחיים כמו צה"ל או האקדמיה, עידוד מוטיבציה וסקרנות, עידוד מעורבות אזרחית וחברתית ועוד.

אין ספק שיש למערכת החינוך בקצרין השפעה רבה על הצמיחה הדמוגרפית במועצה. קצרין מחזקת את עצמה בשנים האחרונות כ"בירת הגולן", לא רק כטייטל אלא כתפיסה (למשל, פועלים במועצה המקומית מספר בתי ספר לחינוך מיוחד אליהם מגיעים ילדים מכל הרמה). המגמות הללו מצליחות לעניין משפחות ישראליות רבות שאינן חוששות מהמרחק הגיאוגרפי ואשר בוחרות להעתיק מקום מגוריהן למועצה המקומית.

מתעניינים במעבר לקצרין? לחצו כאן לפרטים >

כתבות נוספות בנושא:

הסיפורים האנושיים מאחורי סגירת שדה דב

ילד שרוצה לטוס לאבא במרכז ורופא שרק רוצה לדאוג למטופליו. ההחלטה לסגור את נמל התעופה שדה דב היא פגיעה קשה בעשרות אלפי תושבים שחוששים מהיום שאחרי

תכירו: היוזמה המהפכנית לבניית בית

מתכננים לבנות בית? יוזמה נדלנ"ית במסגרתה משפחות בונות יחדיו מתייעדת להיות הדבר הבא בבנייה הכפרית