אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המשפחה שהחליטה לגור במכולה במושב

לפעמים מעבר למושב דורש גם פשרות. הכירו את משפחת גרנות שהחליטה להקדים מעבר ולגור במכולה לתקופה זמנית רק בשביל לאפשר קליטה חלקה לילדים


ישראלים שעוברים לגור במושב או בקיבוץ מעלים על נס את החינוך ההתיישבותי כשיקול מרכזי בהחלטתם. מערכת החינוך במרחב הכפרי ידועה זה מכבר ביתרונותיה הרבים כמו מספר נמוך יחסית של ילדים בכיתה, יחס אישי, בתי ספר ברמה גבוהה, אוכלוסייה איכותית, מערכת חוץ פורמאלית עשירה, קהילת נעורים שמורכבת מבני כל היישובים באזור והרשימה ממשיכה. אך מה קורה כשהמעבר לא מגיע בתזמון מושלם? לדוגמה, כשהוא עתיד להתרחש בדיוק כשאחד או יותר מהילדים נמצא לקראת מעבר משמעותי כמו עליה מגן ילדים לכיתה א' או מבית ספר יסודי לחטיבת ביניים.

זוהי הדילמה שעמה התמודדה משפחת גרנות אשר עברה לפני כחודשיים למושב שדה דוד. בשל תקופה של יותר משנה בין פינוי הדירה באשקלון לבין הכניסה המיועדת לבית החדש במושב, המשפחה קיבלה החלטה לגור בשכירות במגורים זמניים. כן, לטובת הילדים. זהו סיפורם של ההורים צחי ושמרית, והילדים החמודים גיא ואורן, שמצאו את עצמם גרים בבית מקסים שהוא לא יותר משתי מכולות משודרגות. "הי! זה לא כל כך גרוע! יש פרקט, יש מזגנים, יש גינה ויש אווירה", מרגיע צחי גרנות, אב המשפחה.

הכל למען הילדים. משפחת גרנות (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


*עוד במדור - כך הפכה רמת הגולן למועצה הצומחת בצפון >>


שלב חשוב של הילדים מבחינה חינוכית

"תמיד ידעתי שאני אגור במושב בין שדות ונופים פתוחים", אומר צחי, "בית קטן בערבה, זה היה החלום שלי. לקח לי קצת זמן לשכנע את שמרית שבדיוק כמוני נולדה וגדלה בעיר, אבל בסוף הגענו אל הארץ המובטחת". צחי מספר שבגלל פערי הזמנים בין מכירת הדירה לכניסה לבית בשדה דוד, שמרית והוא נדרשו לבחור בין שתי אפשרויות. להשכיר דירה בעיר לתקופה של שנה או לעבור למגורים זמניים במושב. מכאן, הדרך למכולה הייתה קצרה.

"אורן וגיא נמצאים בשלבים חשובים בחייהם", מצטרפת שמרית לדברים, "אורן בדיוק עוברת לגן עירייה וגיא עולה לגן חובה. בתור אשת חינוך ובעיקר בתור אמא, היה ברור לי שכדי להקל עליהם הם צריכים להיכנס לעניינים כמה שיותר מהר. גם אם הדבר כרוך בפשרה בדמות מגורים במכולה. אגב, צחי צודק, זה באמת לא נורא, הבחורה שגרה במכולה לפנינו חיה בה שש שנים. אנחנו נהנים מאד מהנוכחות שלנו במושב ומהאופן שבו הילדים משתלבים מבחינה חינוכית וחברתית".

לבדוק את החינוך ולדבר עם ההורים

שמרית עובדת כמורה לאנגלית והקשר שלה למערכת החינוך הביא אותה לערוך מחקר מעמיק ומקיף אודות מוסדות הלימוד בשדה דוד. "חינוך הוא השיקול החשוב ביותר שצריך להיות למשפחה", היא פוסקת, "אנחנו כמובן לא שונים. עוד לפני המעבר הלכתי ובדקתי את מוסדות החינוך שמצפים לילדים ודיברתי עם הורים שיש להם ילדים שלומדים כאן. מיד הבנתי שאני בידיים טובות. בבתי הספר של המועצה האזורית לכיש מתגאים במספר לא גבוה של ילדים בכיתה מה שמאפשר יחס אישי אמיתי לכל אחד. יש מוסדות לימוד מצוינים כמו תיכון שער הנגב שהוא אחד מבתי הספר הטובים במדינה, ולאורך השנה הילדים נהנים ממערך פעילויות חוץ פורמאליות".

"בית קטן בערבה, זה היה החלום" משפחת גרנות במקום שיהיה בקרוב ביתם (צילום: יובל עצמון)צחי מוסיף ומציין שמושב שדה דוד מיוחד בכך ששכונת ההרחבה שמוקמת בו עומדת לשנות במידה ניכרת את תמהיל האוכלוסייה המקומי. "ההרחבה הקהילתית קולטת אליה משפחות צעירות עם ילדים בשלל גילאים והתחושה היא של עשייה והתחדשות", הוא אומר, "המשפחות שעומדות לגור לידנו בהרחבה הן בדיוק באותו סטאטוס. אין לי ספק שזה ייתן למושב את דחיפת האנרגיה הדמוגרפית שהוא זקוק לה".

לא מתרחקים מבסיס האם

כמו משפחות רבות שעוברות לגור במושב או בקיבוץ, גם משפחת גרנות לא התרחקה יותר מדי מבסיס האם. לפני המעבר המשפחה התגוררה בדירה בבעלותה באשקלון, קרוב למשפחתו של צחי יליד העיר. תודות לכך, המעבר לא הצריך שינויים דרמטיים ברמת התעסוקה. צחי ממשיך גם היום לעבוד כטכנאי במחלקת ההנדסה של חברת פלאפון, ושמרית עובדת כמורה בבית ספר באשקלון.

שכונת ההרחבה החדשה בשדה דוד (צילום: יובל עצמון)


"המרחק לא היה שיקול מרכזי מבחינתנו אבל ברור שהייתה לו משמעות. בזכות מיקומו של שדה דוד במרחק נגיעה מאשקלון, החיים שלנו רצופים ביתרונות עם חסרונות מעטים בלבד", אומר צחי, "ומעל הכל, לראות את הילדים נהנים מהחיים החדשים שלהם זה פשוט תענוג. אפשר לומר שהם מושבניקים אמיתיים. הולכים יחפים, מרגישים חופשיים, נהנים מהאוויר הפתוח ויוצרים חברים. אני בטוח שעם הכניסה לבית בעוד כשנה הכל רק ישתפר".


כתבות נוספות בנושא:

הדילמה הכפרית - בנייה מרוכזת VS "בנה ביתך"

על השאלה הקבועה האם לבחור בשכונה המציעה בנייה מרוכזת או דווקא בזו המאפשרת בנייה עצמית יש אולי תשובה

טור אורח: אתם לא חייבים לשלם 8,000 ש"ח למ"ר

מבתים ממכולות ועד לתכנון מרפסות, ישנם לא מעט פתרונות בנייה. כך תוזילו את המחיר של בית החלומות

המרענן הרשמי הקיץ – הבריכות השוות בקיבוצים

נמאס לכם מהחול ומיטות השיזוף ב-50 ש"ח? ריכזנו לכם את הבריכות השוות בקיבוצים ברחבי הארץ שלגמרי שוות טבילה