אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

קרב המפלגות הכפריות על הקול מהבית

הנתון ההיסטורי שאומר כי קולות הקיבוצים והמושבים מובטחים אוטומטית למפלגות השמאל כבר מזמן לא רלוונטי, ומתוך כך נולד לו זן מפלגות חדש שזקוק לקול של שכנו - כדי להציל לו את הבית


התאריך הוא ה-05.01.1930, כשבבוקר גשום במיוחד במרכז ת"א מתכנסים להם בחדר אחד איש "אחדות העבודה" דוד בן גוריון וחבריו, לצד חברי "הפועל הצעיר", ביניהם חיים ארלוזרוב ויוסף אהרונוביץ. המחלוקות האידיאולוגיות ביניהם נזנחות הצידה לטובת המטרה, וההתכנסות מגיעה לשיאה עם הכרזה על איחוד התנועות, ויצירת המפלגה הציונית המרכזית - מפא"י. תקופת ההגמוניה נמשכה עד 1965, אך השליטה המוחלטת בניהול המדינה נמשך למעשה עד למהפך הדרמתי של בגין והליכוד ב-77'.

באופן טבעי וברור, מאז הקמתה של מפא"י, הלאה למערך ועד לגלגולה המוכר ב-30 השנים האחרונות תחת מפלגת "העבודה", בכל מערכת בחירות, רובם המוחלט של חברי הקיבוצים והמושבים הלכו עם בן גוריון, פרס, רבין, ברק וממשיכי דרכם. היסטורית הם ייצגו את ערכיהם, תמכו בפועלם ויצרו אצלם תחושת הזדהות אמיתית. פיזית חלקם הגדול גם התגורר לצידם.

אך בשנים האחרונות (המשופעות במערכות בחירות) משהו השתנה. מבחינה פוליטית, ההתיישבות העובדת כבר מזמן לא קול מובטח בקלפי. אם בעבר מפלגות גוש השמאל היו בטוחות שהשקעה בקולות המגזר הכפרי היא מיותרת, התמונה כיום שונה לגמרי, והבחירות האחרונות זה הוכיחו זאת בצורה החזקה ביותר. 

כמחצית מהקיבוצניקים נתנו קולם ב-9 לאפריל לכחול-לבן, ומנגד פחות מ-20% בחרו בעבודה בראשות אבי גבאי. וזה לא שהם לא נוהרים לקלפיות. רק בקיבוצים, עמד אחוז ההצבעה על 74%, לעומת אחוז הצבעה כללי של כ-69%. אולם למרות שהציבור שלהם רוצה אותם בכנסת, הקיבוצניקים וביניהם חקלאי ישראל "נהנים" מתת-ייצוג שהולך ופוחת. לא רק שאין מפלגה שמייצגת אותם בראש חוצות, אלא שגם נציגיהם הבודדים במפלגות הקיימות לא מצליחים להוביל את השינויים המיוחלים. הקיבוצניקים ירדו מ-26 חברי כנסת בכנסת הראשונה, ל-2 חברי כנסת בלבד בכנסת האחרונה.

מתוך התפאורה הזו קמו להן זן מפלגות חדש. חקלאיות-כפריות, מתוך השטח, המבקשות לשנות סדרי עדיפויות. אז רגע לפני "חגיגת" הדמוקרטיה שנכפתה על כולנו, יצאנו להכיר את העומדים בראשם.

כבר מזמן לא קול מובטח בקלפי (צילום: פרנץ כהן)


ממשיכי דרכו של רפול

ליברמן? לוקח כל פעם את המצע שלנו ומעתיק אותו. נתניהו? נזכר בחקלאים בתקופת בחירות. איתן ברושי? הודעת התמיכה שלו בנו אומרת הכל. חיים ילין? אדם ראוי שצריך להצטרף לצומת ולא לחפש בתים פוליטיים במקומות אחרים. מפלגת העבודה? מזמן אין קשר בינה לבין ההתיישבות העובדת. מרצ? לא מעניינים אותנו. שר החקלאות היוצא, אורי אריאל? היה יכול לעשות הרבה יותר. רשות מקרקעי ישראל? עזוב, באמת, שאלה הבאה.

אף אחד לא נשאר נקי בשיחה עם עו"ד משה גרין, חבר מושב בצרה ויו"ר מפלגת צומת, אשר מבטיח ללכת בדרכו של מורו ורבו, רב אלוף רפאל (רפול) איתן, ולהחיות את מפלגת צומת המיתולוגית. מפלגה לאומית-ליברלית עם אג'נדה חקלאית-התיישבותית שהגיעה לשיאה בבחירות 1992 עם 8 מנדטים (מה שהיה גם תחילת הסוף מבחינתה) ו3 שרים מטעמה בממשלת רבין.

"לאחר עשרות שנים, עשינו את הבלתי יאומן, והושבנו תחת אכסניה אחת גם את הקיבוצניקים וגם את המושבניקים", אומר גרין, "קמנו מתוך זעקה שיצאה מהשטח והחלטנו לבנות משהו חדש. הכנסים שלנו מפוצצים, וכמעט בכל ערב אני מופיע מול מאות אנשים. התמיכה היא בלתי נתפסת ואני בטוח שאנחנו הולכים להיות הפתעת הבחירות".

אתם הפתעת הבחירות? לא שמענו את זה כבר ממפלגות רבות שקמו בכל תרועה גדולה והתרסקו אל המציאות?

"אתה מוזמן לכתוב את זה באותיות קידוש לבנה. צומת היא לא מפלגה קיקיונית. צומת היא המפלגה היחידה בישראל שמייצגת נאמנה את החקלאיים, ומתוך כך את כלל עם ישראל. אנחנו יודעים על אלפי אנשים שיצביעו לנו בוודאות. מספיק שכל אחד מהם ישכנע עוד כ-15-20 אנשים מהמושב או הקיבוץ שלו שזה מה שצריך לעשות, והנה לפניך המפתח.

"אוכלוסיית המושבים והקיבוצים מונה יותר מחצי מיליון תושבים, כ-350 אלף מושבניקים וכ-160 אלף קיבוצניקים. כמעט 15 מנדטים. ברור לי שלא כולם יצביעו לצומת, אבל מספיק ש-25% יתנו בנו אמון בקלפי ואנחנו בדרך הנכונה. מה גם שהייצוג של המגזר החקלאי נוגע לא רק למושבים והקיבוצים. יש לנו תמיכה שמגיעה מהמועצות המקומיות והציבור העירוני. גם תל אביביים וירושלמים צריכים חקלאות ישראלית חזקה, שהיא ההבדל בין עגבניות ופלפלים מהגליל והערבה לייבוא ירקות מעזה או ארדואן".

"גם תל אביביים צריכים חקלאות ישראלית חזקה". משה גרין ומזכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר, איתן ברושי (צילום: מפלגת צומת)


אוקיי, אבל עדיין קשה להאמין שתעברו את אחוז החסימה, למרות התחזיות האופטימיות. למה לא ללכת כמו איתן ברושי וחיים ילין על מפלגה עם יכולת אמיתית להשפיע מהכנסת?

"להיות ח"כ זו לא המטרה. להשפיע זו המטרה. ברושי וילין הם אנשים נפלאים וראויים, אבל הכהונה שלהם הוכיחה שאי אפשר לעשות שינוי מתוך מפלגות שהחקלאות לא נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהן, וזאת בלשון המעטה. צומת היא מפלגה שלא מתחפשת. זה לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של חקלאות ומגזר כפרי. המפלגה שלנו גדולה מחבר כנסת כזה או אחר. הצבנו נבחרת שבאה מתוך ה-DNA של ההתיישבות החקלאית והמגזר הכפרי. אנשים עם ראש מעולה, השכלה רחבה, בוץ בנעליים וסכין בין השניים. אנחנו לא הולכים להיות עלה תאנה, אנחנו הולכים להיות טרקטורים שחורשים את השטח". 

המצע שלכם מאוד מצומצם

"כל מי שחי ונושם את החקלאות וההתיישבות בישראל, יכול למנות לך מהראש לפחות 100 בעיות אקוטיות שהיו צריכות להגיע לפתרון כבר אתמול. לצערי, בשנים האחרונות יש תחרות מי דופק יותר את החקלאיים ומי לוקח להם יותר זכויות. ארגונים אזרחיים צועקים עלינו 'אפליה', גופים פוליטיים מחפשים לעשות עלינו סביב, ורשות מקרקעי ישראל חושבת שהיא סוכן נדל"ן. החלטנו לשים לזה סוף.

ניסחנו מצע עם כמה נקודות מרכזיות שמהוות עבורנו את קו הזינוק. למשל, יישום הזכויות של בעלי הנחלות בקרקע וביטול המעמד "בר רשות" הגובל בעבדות, ביטול חד משמעי ומיידי של תקנה 116 (העוסקת בצווי הריסה, כתבי אישום וקנסות שניתנו על ידי רשות מקרקעי ישראל, ש.ד), סיוע בנושאים הקשורים להעסקת עובדים זרים, הפסקת התהליך המדאיג של הפקעת קרקעות חקלאיות לטובת בנייה במרחב העירוני, מאבק בייבוא תוצרת חקלאית, מאבק חסר פשרות בפשיעה החקלאית, שינוי גודל ומיקום הפל"ח, פיתוח יישובים לקליטת משפחות צעירות, הקמת מתקנים סולאריים בקרקעות במשקים החקלאיים ועוד".


 
 "נדרוש הפסקת תהליך הפקעת קרקעות חקלאיות לטובת בנייה בעיר" (צילום: אבי שלח)


עוד במדור: דור ה-y "התלבש" על קיבוץ סופה >

"להפוך את קריית שמונה לאמסטרדם"

גם במפלגת הצפון, מפלגה חדשה שהוקמה לפני מס' חודשים בטוחים שהם עומדים להיות "הפתעת הבחירות". שלא כמו "צומת" שחרטה על דגלה את ייצוג המגזר החקלאי בכללותו, מפלגת הצפון, כשמה כן היא, מתיימרת לייצג את אזור הצפון על כל תושביו.

"מפלגת הצפון הוקמה למטרה אחת בלבד", אומרת מיכל גלר, יזמית מתחום הבנייה ומקום שלישי ברשימת הפלגה, "אנחנו כאן כדי לקדם שינוי בסדר היום הפוליטי ובהקצאת משאבים לצפון. אנחנו הכתובת הפוליטית ליהודים, ערבים, דרוזים, חילונים ודתיים. תושבים שחיים זה לצד זה, ואשר סובלים מאותן הבעיות. מפלגת הצפון תשאיר את ההחלטות על מלחמה ושלום למפלגות הגדולות, אנחנו לא שמאל ולא ימין. באנו לדאוג לצפון".

יו"ר המפלגה, עידן לב רן, מומחה לשלטון מקומי מהיישוב הקהילתי חד נס שברמת הגולן, מצטרף לדברים. "אנחנו שואפים לחזק את הצפון ולטפל בבעיות ארוכות השנים של האזור. בראשן כמובן קשיים במציאת עבודה ומקורות פרנסה, מערכת רפואה ציבורית שקורסת, מערך תחבורה שלא מספק מענה לתושבים ועוד".

ברשימת הרעיונות היצירתיים של מפלגת "צפון" יש אפילו תוכנית שאפתנית (תרתי משמע) להקמת שדה תעופה בין לאומי בגליל, יחד עם החלת מודל אמסטרדם בקריית שמונה, שיאפשר למאות אלפי תיירים מאירופה ומישראל להגיע לעיר הראשונה בישראל בה מותר לעשן קנאביס במקומות מורשים. "זה יפתח את הכלכלה, זה יפתח את התיירות וזה יפתח את החקלאות והמחקר", אומרת גלר.

אתם מפלגה מאוד מגוונת, בלשון המעטה. האם אפשר באמת לאחד את האינטרסים של כלל הקבוצות והאוכלוסיות בצפון תחת גג פוליטי אחד?
לב רן: "מפלגת הצפון מתגאה ברשימה הטרוגנית וכוללת אנשים מרמת הגולן, הגליל, עמק יזרעאל ועוד. ביניהם יהודים, דרוזים, ערבים, דתיים, חילוניים, מושבניקים, קיבוצניקים, תושבי יישובי קהילתיים ותושבים מערים ומועצות מקומיות".

"המפלגה שלנו, כמו הצפון, מורכבת מרשימה מגוונת מאוד. יש אצלנו קיבוצניקים, ומושבניקים, תושבי כפרים ותושבי עיירות פיתוח. אולם הצפון, כמו המפלגה, הוא כן מקשה אחת. מקשה אחת של תושבים שמתמודדים עם הפקרות מוחלטת מצד היושבים בירושלים. כל מי שחשוב לנו לדאוג לצפון הארץ, צריך לשים "צן" בקלפי. בניגוד למפלגת צומת, ששמה לה למטרה לדאוג לחקלאות שהיא ללא ספק נושא חשוב, בשבילנו זה פשוט לא מספיק. אנחנו מציעים פתרונות שירימו את הצפון ואת החקלאות יחד אתו".

מדוע אבל להקים מפלגה ולא לנסות לרוץ אצל מפלגות גדולות יותר?

לב רן: "בואו נבחן רגע במה תרמו אותם 'נציגים צפוניים' שנבלעו ברשימות קיימות – לא צריך להיות חוקר אקדמי כדי לגלות שהתשובה היא בכלום. קחו לדוגמה את יפעת שאשא ביטון, היא פשוט נעלמה! עברה לגור במרכז עם משפחתה ושכחה אותנו לגמרי. רק כוח אלקטורלי שנכנס לכנסת עם משימה ברורה להציל את הצפון יצליח להביא שינוי".

"גם מפוליטיקאים אחרים, שלכאורה אמורים לדאוג לצפון הארץ, לא ראינו כלום בשנים האחרונות. כולם מדברים יפה אבל בתכל'ס, בשורה התחתונה, הכל נשאר במרכז הארץ. אנחנו משעממים את נתניהו ושר החקלאות הפך לשר לענייני להט"בים".

 מגדירים את עצמם הכתובת הפוליטית ליהודים, ערבים, דרוזים, חילונים ודתיים (צילום: מפלגת הצפון)


אם להסתמך על אחוז ההצבעה בצפון בבחירות האחרונות המצב לא מעודד מבחינתכם. אתם חושבים שתצליחו "לעורר את השטח"?

גלר: "הצפון לא יצא להצביע בבחירות האחרונות. 400 אלף איש לא יצאו להצביע בצפון. למה? כי התושבים כאן כבר לא מאמינים בפוליטיקאים, וכי נמאס לנו להסתפק בפירורים שנופלים מהפיתה בפלאפל עמאר בק"ש פעם בבחירות. מפלגת הצפון מייצרת עבור אותם אנשים שנמאס להם אלטרנטיבה. מפלגה שתייצג אותם ורק אותם".

כן, אבל עדיין, אחוז החסימה הוא מכשול שרבים וטובים לא הצליחו לעבור. כולל מפלגות שזכו כבר בסקרים לתמונות מעודדות, וכפועל יוצא מכך הוזמנו לחשיפה תקשורתית רחב, ראו ערך פייגלין או הימין החדש?

לב רן: "אנחנו מאמינים באמת שבסופו של דבר תושבי הצפון יצביעו מהבטן. כשהם יעמדו מול עשרות הפתקים האפורים הללו בקלפי כשהם כבר יודעים מה התוצאה מהצבעה לכל אחד מהפתקים הללו, ופתאום יראו מולם פתק שמדבר אליהם - צן צפון – הם יצביעו מהבטן ונהפוך להיות הפתעת הבחירות".

גלר: "גם אם לא נעבור, כל פתק למפלגת הצפון שווה לצפון כמו 100 פתקים למפלגה אחרת. אני בטוחה שאם בסוף נגיע למאה אלף איש ולא נעבור את אחוז החסימה זה ייתן סטירה לממשלה שתבין שתושבי הצפון כבר לא הפראיירים שלהם. לא נהיה עוד קולות בטוחים בכיס. שריפת קולות אמיתית היא כשתושב הצפון מחליש את הצפון על ידי הצבעה למפלגה גדולה".

אז האם המפלגות של המגזר הכפרי יצליחו לעבור את אחוז החסימה ביום שאחרי הבחירות? על פי הסקרים הבולטים באמצעי התקשורת, הסיכויים אינם לטובתן בלשון המעטה. אך אם הנס אכן יקרה, תהיו בטוחים שנהיה הראשונים לברך את חברי הכנסת הטריים.

 התושבים בצפון כבר לא מאמינים בפוליטיקאים (צילום: קיבוץ דברת)

כתבות נוספות בנושא:

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

מתכננים לעבור לקיבוץ? להבדיל מתנאי המשכנתאות בעיר, הפעם כנראה שיהיה לכם על מי לסמוך

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

ישוב חדש, פיתוח שכונות ומיזם תעסוקתי ייחודי יחכו למאות המשפחות שיעברו להתגורר בעמק המעיינות בעשור הקרוב . חלק שני בסדרה

תכירו: היוזמה המהפכנית לבניית בית

מתכננים לבנות בית? יוזמה נדלנ"ית במסגרתה משפחות בונות יחדיו מתייעדת להיות הדבר הבא בבנייה הכפרית