אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

חזק במפה - ההתאוששות המוחלטת של עוטף עזה

3 שנים אחרי "צוק איתן", ועושה רושם כי ניתנה החותמת הסופית לפריחתו מחדש של אזור הנגב המערבי, כאשר עשרות משפחות מרחבי הארץ התכנסו בלב עוטף עזה. ראש המועצה האזורית אשכול: "נפעם ונרגש"מעל 3 שנים שאנחנו ב"אתר הבית" עוקבים ומסקרים את ההתקדמות המרשימה של יישובי המועצה האזורית אשכול, שיישוביה הופכים אט אט לבין המבוקשים במגזר הכפרי ובפרט כמובן בדרום הארץ. ואכן, מי שהגיע ביום שישי האחרון (8.9) לשני כנסי הקליטה המוצלחים שנערכו בקיבוצים גבולות וכיסופים לא היה יכול שלא להתרשם ואפילו להתרגש מהתכונה ששוטפת את הצמיחה הדמוגרפית באחד האזורים החשובים בישראל,  הן אסטרטגית והן אידיאולוגית.

"נפעם ונרגש", אומר לנו גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, "אלו התחושות שעברו בי כשראיתי את המוני המבקרים בכנסים בכיסופים ובגבולות. תבין, מדובר על עשרות משפחות שעצרו הכול והגיעו ביום שישי בבוקר ליישובי אשכול. צעירים, ותיקים, עירוניים, תושבי הסביבה ועוד".

ירקוני נאם בכנס הקליטה בכיסופים, ובדבריו הזכיר שוב את המטרה העיקרית שהונחה לנגד עיניו כאשר נבחר לראשות המועצה האזורית לפני כשנתיים, והיא כ-150 משפחות חדשות ביישובי אשכול בכל שנה. וכאמור אנחנו, המסקרים רבות את המרחב הכפרי הצומח בישראל ובחבל אשכול בפרט בהחלט יכולים לומר שהכיוון הולך לשם.

"משפחות שמגיעות לכאן עושות את זה בזכות איכות החיים הנהדרת שאנו מציעים להן", אומר ירקוני, "לפי דעתי, ואני לא משוחד, איכות החיים באשכול היא מהגבוהות במדינה. במיוחד בכל הנוגע לחינוך ילדים ותשתיות למשפחות צעירות".

באותה נשימה ירקוני גם מודע לאתגרים שרובצים לפתחו של חבל אשכול בבואו לשמר את אותה איכות חיים שהאזור שואף להציע לתושביו. "יישובי אשכול לא ממוקמים במרכז הארץ, זה ברור", הוא מסביר, "אך הם מציעים במרחק של קצת יותר משעה מנסיעה מהמרכז דיור איכותי בר השגה וקהילות מדהימות. בימים אלה אנחנו פועלים גם לשפר את התשתיות במועצה ואליה. למשל, אחד הנושאים שבוערים בי יותר מכל הוא הרחבת כביש 232 לארבעה מסלולים ואין לי ספק ששר התחבורה, ישראל כץ, רואה את הדברים עין בעין כמוני".

"עשרות משפחות שעצרו הכול והגיעו ביום שישי אלינו". ראש המועצה ירקוני בכנס קיבוץ כיסופים (צילום: קיבוץ כיסופים)


בקיבוץ גבולות מתרגשים עם השכונה החדשה

אחד הכנסים המוצלחים שנערכו בסוף השבוע האחרון באשכול התקיים בקיבוץ גבולות. הקיבוץ, בעל העבר ההיסטורי העשיר, מחדש פניו ונחשב לאחד המבוקשים בדרום בקרב משפחות צעירות. כ-20 משפחות הגיעו לכנס הקליטה בקיבוץ שהוגדר על ידי מארגניו ואורחיו כ"הצלחה מסחררת".

"עשרות המשפחות שהגיעו לגבולות ביום שישי הן עדות ניצחת לביקוש הרב", אומרת קרני פלג, מנהלת הצמיחה הדמוגרפית בגבולות, "שמחנו מאד לארח את המתעניינים ולהציג בפניהם את השכונה החדשה ואת הקיבוץ. המשפחות סיירו בדוכנים של כל נציגי הפרויקט כולל חברת הניהול, האדריכלים וגורמים מטעם הקיבוץ. הם נפגשו עם משפחות שעברו לאחרונה לגבולות ושמעו ממקור ראשון על תהליך הקליטה ופירותיו".

פלג מספרת כי תמהיל המשפחות היה מגוון ביותר. "הגיעו לכאן ישראלים מכל הסוגים והמינים. גם זוגות צעירים וגם משפחות עם ילדים בוגרים, גם תושבים מהסביבה וגם אנשים שגרים בכלל במרכז ובצפון", היא אומרת, "זאת מכיוון שהפרויקט בגבולות מתאים למנעד רחב של משתכנים. בפרויקט משווקים 24 מגרשים של כחצי דונם המבוססים על בנייה מרוכזת של דגמים מודולריים לבחירה. חברת הניהול שמנהלת את הפרויקט היא קורום הנדסה שהיא מהחברות הוותיקות והמוכרות במגזר הכפרי".

נמרוד רבר, מנכ"ל קורום, מצטרף לדברים. "אחד הדברים המרשימים בגבולות הוא הקהילה החזקה והמגובשת של הקיבוץ", הוא אומר, "הקהילה כאן פתוחה מאד לקבלת חברים חדשים. אפשר היה לראות ולחוש בכך בצורה נפלאה בכנס הנוכחי, שבין מארגניו נמנו תושבים שנקלטו ממש לאחרונה לקיבוץ ולפרויקט שכונת רימון אותו אנו בונים ומקימים בשיתוף עם גבולות. גבולות הוא יישוב מקסים שנהנה ממיקום גיאוגרפי נהדר, טובל בטבע ומוקף בשלווה פסטוראלית. חשוב לציין כי הפרויקט קורם עור וגידים ונכנס לביצוע, בתוך כשבועיים ייצא לדרך באמצעות המועצה האזורית מכרז לביצוע התשתיות והאכלוס צפוי להיות בעוד כשנתיים".

רבר מציין כי המשתכנים נקלטים לחברות מלאה בקיבוץ, כולל שותפות בנכסים היצרניים של האגודה למן היום הראשון. "זהו היבט מאד ייחודי בנוף הקיבוצי, המבטא היטב את הרצון בגבולות לייצר במקום קהילה מגובשת, משפחתית ואחידה", הוא מדגיש. בנוסף הוא אומר כי "חשוב להדגיש ששיתוף הפעולה בין חברה מקצועית לבין קיבוץ מוכוון מטרה מצמצם עלויות, מקצר לוחות זמנים וחשוב מכל מונע חיכוכים בתהליך"

"הם העדות הניצחת לביקוש הרב". המשפחות החדשות שהגיעו לכנס בקיבוץ גבולות (צילום: אופיר ליבנה) 


עוד במדור: ההחלטה שכל בעל נחלה בישראל חיכה לה > 


הכיסופים לקיבוץ כיסופים

כ- 20 דק' נסיעה מגבולות נערך במקביל כנס נוסף בקיבוץ כיסופים אליו הגיעו כ-35 משפחות. גם כאן, המשפחות המתעניינות יכלו לשמוע ממקור ראשון אודות הקליטה לקיבוץ ולשוחח עם תושבים מקומיים, כולל משפחות שעברו בשנים האחרונות לכיסופים וששיתפו לגבי חוויותיהם מתהליך הקליטה והקהילה בכיסופים.

"אחד הדברים המיוחדים בפרויקט בכיסופים הוא שהקיבוץ עצמו מנהל את הצמיחה הדמוגרפית, ללא חברת ניהול חיצונית", אומרת בגאווה דנה דהרי מנהלת הצמיחה הדמוגרפית בכיסופים, "יש לנו אנשי מקצוע מעולים שיכולים לנהל את הפרויקט אין-האוס. לכן, החלטנו לחסוך בעלות חברת הניהול ולהגיע לתמהיל הטוב ביותר מבחינת דיור איכותי ובר השגה למשפחות החדשות. כיסופים, כקיבוץ בעל איתנות פיננסית, רוצה רק לגדול ולא מעוניין להרוויח אפילו שקל אחד מהקליטה".

דהרי מציינת שהמשפחות שהגיעו לכנס התרשמו מאד מהעשייה ומהקהילה האיכותית של כיסופים. היא מספרת על כך שחלק לא מבוטל מהן נרשם להליכי המשך ורבים הביעו נכונות להצטרף לקהילה הצומחת. "בשכונה החדשה ממתינים למשתכנים בכיסופים 32 מגרשים המשתרעים על כמעט 600 מ"ר", אומרת דהרי, "הבנייה מבוססת על דגמים לבחירת המשפחה ועם ליווי מלא מצד אנשי מקצוע מצוינים".

"הקיבוץ לא מעוניין להרוויח אפילו שקל אחד מהפרויקט". קיבוץ כיסופים בשישי האחרון (צילום: דנה דהרי)


*רוצים לשמוע עוד על אפשרויות הקליטה בכיסופים וגבולות?

למעבר לגבולות > 

למעבר לכיסופים > 

כתבות נוספות בנושא:

הגיע זמן הסדרה – בעלי משקים מחשבים מסלול מחדש

מדוע רשות מקרקעי ישראל הגבירה את האכיפה ואיך מעבירים את המשק לדור הבא? שנת 2018 מסתמנת כשנה עם אתגרים רבים למושבניקים ובעלי הנחלות

הכל אני יכול, בגולן

ימי ושי הקימו אטרקציה ראשונה מסוגה, אילון ושגיא חווה מצליחה ואוקו מפעיל מתחם הארחה. על יזמות בגולן וקצת מעבר

מעלה מעלה - הצמיחה של קיבוצי ההר בגליל

המשפחות החדשות בקיבוצי ההר של הגליל על החיים מול הנופים הכי יפים בצפון, האתגרים וההזדמנויות הרבות