אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

כך הצביע המגזר הכפרי

בחירות 2019 סיבוב 2: רוב הקיבוצניקים הלכו שוב עם גנץ, במושבים הגוש הימני שלט ומפלגת צומת הפתיעה עם כמות בוחרים לא קטנה. אילו נתוני ההצבעה המלאים בכפר


תוצאות האמת כבר פורסמו, הליכוד וכחול לבן בעיצומו של מו"מ מתיש עם פתרון שלא נראה באופק, וכעת אפשר להתפנות ולבחון את שיעורי ההצבעה המעניינים במרחב הכפרי בישראל. האם אחוזי ההצבעה השתנו מאז הסיבוב הראשון באפריל 19? האם ליברמן זכה להצלחה בקיבוצים? כמה הביעו מחודש בכוח לבן? מה לגבי למעלה מ-15,000 ממצביעי מפלגת צומת המיתולוגית? ושאלת השאלות – כמה נציגים מההתיישבות העובדת יכהנו בכנסת ה-22 (ואף מילה על סבב בחירות נוסף בקרוב).

אז כצפוי, גוש המרכז-שמאל הוא המנצח הגדול של הקיבוצים בישראל. מפלגת כחול-לבן זוכה למחצית מקולות המצביעים, לפני המחנה הדמוקרטי עם 23 "מנדטים" והעבודה-גשר שזכתה לכ-16.5% מהקולות. הליכוד עם 8 "מנדטים", ליברמן עם 4, ויתר המפלגות זכו לכ-3,800 קולות.

מה לגבי המפלגות של המגזר הכפרי, אותן ראיינו בכתבה שעשינו לפני הבחירות? בעוד שמפלגת הצפון לא זכתה לנתונים מרשימים עם קצת יותר מ-700 קולות, צומת של עו"ד משה גרין הציגה הישג לא רע בכלל. למעלה מ-15,000 קולות הציבו אותה בתור המפלגה היחידה חוץ מעוצמה יהודית שאמנם לא עברה את אחוז החסימה, אך זכתה ליותר מרבבת קולות. רובם, אגב, לא מהקיבוצים, אלא מהמושבניקים ברחבי המדינה.

ליאה בת 9 ממבוא חמה שבגולן מממשת את הזכות הדמוקרטית של אימה (צילום: התנועה הקיבוצית)


מה שהיה הוא שהיה גם הפעם

כשמשווים את התוצאות לסיבוב הקודם, ניתן לראות שאין הרבה חדש תחת השמש הקיבוצית. ראשית, גם בבחירות אפריל 2019 ראינו שכחול לבן זכתה למחצית מהקולות ברוב הקיבוצים. מפלגת העבודה נחלשה מעט מאפריל עם כ-16.5% לעומת כ-20.5% בפעם הקודמת. מרצ, תחת הכותרת של המחנה הדמוקרטי, הגדילה כוחה בקיבוצים עם כ-19% מקולות הבוחרים, לעומת כ-12.8% בלבד בסיבוב הראשון.

קיבוץ בית הערבה באזור ים המלח היה הקיבוץ הליכודניקי ביותר עם כ-39% עבור בנימין נתניהו, והשני מבחינת אחוזי הצבעה למפלגתו של אביגדור ליברמן (כ-10%). הקיבוץ שהציג את התמיכה הגדולה ביותר בליברמן הוא גבולות בעוטף עזה, שכ-14% מהמצביעים בו בחרו לתת אמונם בישראל ביתנו.

כחול-לבן, אשר רשמה הישגים נהדרים ברוב הקיבוצים בישראל, זכתה לתוצאות הטובות ביותר בקיבוצים דברת ומרום גולן, בהם כשני שליש מהמצביעים הלכו עם מפלגת המרכז-שמאל הגדולה.

אחוז תמיכה גבוה בליכוד, קיבוץ בית הערבה (צילום: מוא"ז מגילות ים המלח)


המובילה בייצוג הכפר: כחול לבן

בכתבת טרום-בחירות שהעלנו כאן לפני כשבוע, דיברנו רבות על הייצוגיות של המגזר הכפרי בקרב חברי הכנסת. אז מה לגבי הכנסת הנוכחית? ראשית כל, יכהנו בה שני קיבוצניקים בלבד ושניהם מגיעים מרשימתם של בני גנץ ויאיר לפיד. אלה הם כמובן אלון שוסטר, חבר קיבוץ מפלסים ולשעבר ראש המועצה האזורית רמת הנגב, ורם שפע, מספר 29 ברשימה, חבר קיבוץ גבעת חיים איחוד.

אולם בעוד שהקיבוצניקים הם מעטים, הכנסת ה-22 מתגאה ב-10 מושבניקים, עם ייצוג מרשים במיוחד לסיעת כחול לבן, ששלחה לכנסת גם את עופר שלח (מושב גנתון), גם את רם בן ברק (נהלל) וגם את השכנים למושב נס הרים – יועז הנדל וחילי טרופר.

במפלגת ימינה (לפני הפיצול) יכהנו שלושה מושבניקים. הרב רפי פרץ ממושב נווה, וחברי הכנסת אופיר סופר (טפחות) ומתן כהנא (בית גמליאל). הליכוד מגיע עם שני נציגים ותיקים נוספים – השרים ישראל כ"ץ (כפר אחים) ויואב גלנט (עמיקם), וש"ס סוגרת את הרשימה עם ח"כ יעקב מרגי ממושב שדה צבי.

לסיכום, תהיה הממשלה אשר תהיה, ברור לכל שהמגזר הכפרי והחקלאות בישראל זקוקים לנציגים שיעלו את הנושאים החשובים להם לסדר היום הציבורי. החל מסוגיות הקשורות לתעסוקה ופיתוח, דרך צמיחה דמוגרפית ופתרונות דיור לזוגות צעירים, וכלה כמובן בתקציבים לחינוך ותחבורה. לכך יש להוסיף את העבודה הרבה שמצפה לממשלה הנכנסת בכל הנוגע לקיבוצי עוטף עזה, אשר נתונים תחת הסלמה ביטחונית מחד, אך פריחה וקליטה מאידך.

כתבות נוספות בנושא:

בת 100, עם אופציה לקליטה

רגע לפני שקהילת קיבוץ בית אלפא חוגגת יום הולדת עגול, הקיבוץ משיק שכונה חדשה ומתגאה שלמרות ה"גיל", בשבילים מסתובבות בעיקר משפחות צעירות