אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

2017 במגזר הכפרי - כל המספרים

2018 כבר בעיצומה, וזה בדיוק הזמן לחזור ולסכם את 2017 במגזר הכפרי הפריפריאלי. אז איפה נקלטו הכי הרבה משפחות, ואיפה ימשיכו לבנות גם השנה? הכל כאן


בכל שנה מאז הוקם, עם בוא השנה החדשה "אתר הבית" מציג בפניכם סקירה מקיפה אודות השנה שחלפה במגזר הכפרי. ומאחר ולא רצינו לאכזב אף אחד בדקנו, כתבנו וערכנו עבורכם גם את השנה המעניינת שעברה על המועצות האזוריות, היישובים הכפריים והמשפחות שנקלטו בתחומם ב-2017. כמו כן לא שכחנו לבדוק גם מה צפוי לנו בשנה הבאה, והאם המעבר מהעיר לכפר ימשיך בכל הכוח? אוקיי, מספיק לדבר, הנה הנתונים.

כמה מכם עברו השנה לכפר? (צילום: shutterstok)


צפון - מועצה אזורית מעלה יוסף

רקע קצרצר - מועצה אזורית מעלה יוסף היא אחת משתי המועצות האזוריות המאגדות את יישובי הגליל המערבי (ביחד עם מועצה אזורית מטה הסמוכה לה ממערב). המועצה מתגאה בפסיפס של הנופים היפים בצפון, מאכלסת כ-10,000 תושבים ושטחה מוערך בכ-180,000 דונמים. במעלה יוסף תמצאו 22 יישובים – 7 יישובים קהילתיים ו-15 מושבים.

• מס' יישובים שקלטו בשנת 2017 – 18 יישובים.
• מס' משפחות חדשות שנקלטו ביישובים – 202 משפחות.
• כמה יישובים ייקלטו אתכם ב-2018 – 15 יישובים.


עוד קצת מהנעשה - מוא"ז מעלה יוסף חווה צמיחה דמוגרפית מואצת כאשר מאות משפחות מתעניינות במגורים ביישוביה. המועצה רואה מפנה תקציבים לפיתוח מבנים ציבוריים, שיווק, פרסום ותמיכה בקהילות. בימים אלה נמצאת המועצה בתהליכי הקמה של בית ספר יסודי חדשני, הקמת מבנה מארג לבעלי צרכים מיוחדים, בניית שני אולמות ספורט חדשים, הקמת מגרשי ספורט וגני שעשועים בכל יישוביה ואף מבנה רווחה חדיש. כ-53% מתקציב המועצה מופנה לחינוך מתוך תפיסה הרואה בילדים והנוער את עתיד היישובים.

מאות משפחות מתעניינות במעבר ליישובי מוא"ז מעלה יוסף, מושב יערה (צילום: ניר דמרי)


צפון - מועצה אזורית גולן

רקע קצרצר -
השנה האחרונה הייתה חגיגית במיוחד במועצה האזורית הצפונית בישראל (ובטח אחת המפורסמות). 50 שנות התיישבות בגולן צוינו, ואין ספק שהמועצה היא מהמבוקשות בצפון, גם השנה. המועצה האזורית גולן משתרעת על פני יותר ממיליון דונמים ומאכלסת יותר מ--18,000 תושבים. בשנים האחרונות הגולן חווה פריחה בהיבטים שונים ובעיקר מבחינה תיירותית ומבחינה דמוגרפית. ברחבי הגולן 32 יישובים – 5 מושבים שיתופיים, 13 מושבי עובדים, 9 קיבוצים ו-5 יישובים קהילתיים. הקליטה לגולן כוללת מסלולים של קליטה מלאה בקיבוצים, קליטה לנחלות חקלאיות במושבים וקליטה להרחבות קהילתיות.

• מס' יישובים שקלטו בשנת 2017 – 31 יישובים.
• מס' משפחות חדשות שנקלטו ביישובים – כ-300 משפחות.
• כמה יישובים ייקלטו אתכם ב-2018 – כל 32 היישובים.

עוד קצת מהנעשה -
 מוא"ז גולן ציינה כאמור ב-2017 יובל להתיישבות בגולן. לאורך כל השנה התקיימו בקהילות פעילויות בנושא, כאשר בחודש יוני נערך האירוע המרכזי. בזכות הקליטה המבורכת, העומדת על כ-300 משפחות בשנה, הגולן חווה פריחה חינוכית. העלייה במספר הילדים במועצה מתבטאת בפתיחת גני ילדים ובתי ספר חדשים אשר פועלים לפי "הרוח הפדגוגית הגולנית" עם מרחבי למידה, חיבור לטבע ולמידת חקר. במהלך שנת 2017 הוקמו ברחבי הגולן 7 גנים ופעוטון ובשנת 2018 עומדים להיפתח 6 נוספים. בנושא התעסוקה, המועצה האזורית גולן פועלת באפיקים רבים ובשנה הקרובה אמור להיחנך ברמה אזור חדש של תעסוקה והייטק.

חגגו 50 שנות התיישבות בנתונים מצוינים, הגולן (צילום: עדי פרץ)


דרום - מועצה אזורית ערבה תיכונה

רקע רצרצר -
מועצה אזורית ערבה תיכונה מאגדת בתחומה 7 יישובים – 5 מושבים ושני יישובים קהילתיים. המועצה משתרעת על שטח של כ-18,300 דונמים ומציגה כפריות ייחודית במרחבי המדבר של "ארץ בראשית". אוכלוסיית המועצה מונה כ-3,100 תושבים ומצויה תחת מגמה ברורה של צמיחה. עם זאת, החזון הוא להכפיל את מספר תושביה לכ-6,000 נפש בתוך חמש שנים, כאשר 2018 אמורה לספק את מקפצה משמעותית.

•  מס' יישובים שקלטו בשנת 2017 –7 יישובים.
• מס' משפחות חדשות שנקלטו ביישובים –כ-80 משפחות נקלטו ביישובי המועצה, כ-40% מהן בקליטה חקלאית וכ-60% בהרחבות הקהילתיות.
• כמה יישובים ייקלטו אתכם ב-2018 – כל 7 היישובים.

עוד קצת מהנעשה - 
מוא"ז ערבה תיכונה, בראשותו של ד"ר אייל בלום, סימנה את נושא קליטת משפחות חדשות כיעד האסטרטגי מס' 1, ומשקיעה כפים ומאמץ בהתאם. כ-500 נחלות חקלאיות ומגרשים בהרחבות הקהילתיות יוצעו בשנים הקרובות לציבור, ועל מנת לעלות את המודעות ליתרונות הרבים המקופלים במגורים בערבה התיכונה (מבחינת חינוך, קהילה, תעסוקה ועלויות בנייה), המועצה משקיעה גם בשיווק. הערבה התיכונה הגדירה תוכנית חומש לנושא הצמיחה הדמוגרפית שמטרתה לשווק את כל המגרשים בתחומה עד שנת 2022 (בקצב של 60-120 נחלות ומגרשים בשנה). במועצה מדגישים שבמקביל לקליטה יש עידוד למגורים זמניים המתכתבים עם גדילתם והתפתחותם של השירותים הקהילתיים והחינוכיים. בתחום החינוך פועל במועצה בית ספר נוסף שהינו בית ספר סביבתי הנותן מענה גם לרשויות סמוכות, מאזור ים המלח ועד ירוחם ומצפה רמון. בית הספר הסביבתי מציב זרקור על הפוטנציאל הרב שיש בערבה לחקלאות קיימת. מבחינת תעסוקה, מוכשרים במועצה שטחי תעסוקה ומסחר ובתחילת שנת 2018 ייחנך מפעל חדש בתחום התעופה אשר יספק עשרות מקומות עבודה.

פותחים שערים בצורה מלאה. מושב עידן במבט מעל (צילום: עופרי גלילי)


עוד במדור: מדוע רשות מקרקעי ישראל מקשה על חיי בעלי הנחלות והמשקים בישראל? >


צפון - מועצה אזורית גליל עליון


רקע קצרצר -
הנה הגענו לאחת המועצות האזוריות הגדולות והמאוכלסות בישראל - גליל עליון. וכשאנחנו אומרים גדולות ומאוכלסות אנחנו מתכוונים לכך. שטחי המועצה משתרעים על פני כ-300,000 דונמים וב-29 קיבוציה גרים יותר מ--17,300 תושבים. המועצה מתגאה ובצדק במערכות  החינוך שבתחומה, כאשר לפי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היא מהמועצות שמשקיעות את הסכומים הגבוהים ביותר בתלמידיהן (כ-12,000 שקלים בתלמיד בשנה). כמועצה אזורית המאגדת קיבוצים בלבד, יישובי הגליל העליון הם חלק מהתנופה הדמוגרפית שעוברת על רוב הקיבוצים בארץ. מדובר על תהליכי התחדשות והתאמה עקבית למציאות המשתנה מבחינת מודלים של ניהול, בניית הרחבות קהילתיות, קליטת משפחות (כולל בגבולות הקו הכחול), שיוכי דירות, תאגוד, תוכניות אב לקיבוצים ועוד.

• מס' יישובים שקלטו בשנת 2017 – 27 קיבוצים.
• מס' משפחות חדשות שנקלטו ביישובים – כ-250 משפחות.
• כמה יישובים ייקלטו אתכם ב-2018 – 29 קיבוצים.

עוד קצת מהנעשה -
 מוא"ז גליל עליון ממשיכה בתנופת צמיחה שהחלה כבר לפני מס' שנים, ומקפידה על יעד של 250-300 משפחות בשנה. שנת 2017 הביאה עמה מספר שינויים חשובים וחיוביים ליישוב המועצה בפרט, ולאזור הצפון בכלל. ראשית, ההרחבה של מערך התחבורה הציבורית שהעלתה משמעותית את מספר היוצאים והבאים בין קיבוצי המועצה והיישובים הסמוכים להם (קריית שמונה, מושבי עמק החולה ויישובי רכס הרי נפתלי). מסלולי הנסיעה החדשים משלבים את המכללה האקדמית תל-חי, וכן יעדים נוספים כמו "מרכז קלור למוסיקה ומחול" בקיבוץ כפר בלום. כמו כן, המועצה משקיעה את עיקר תקציבה בחינוך ומעודדת היבטים תעסוקתיים עם קידום אזורי מסחר ותעשייה. עם זאת חשוב להדגיש כי עיקר הבעיה של המועצה ושאר המועצות המוניציפאליות בצפון כולו הוא המחסור העצום בתקציבי ממשלה, כולל כאלו אשר הובטחו ב-2017 ע"י ראש הממשלה והשר הממונה פיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי.

המשיכה לקלוט בקצב למרות האתגרים. משפחה חדשה בקיבוץ כפר סאלד (צילום: ליאור ג'ורנו)


דרום - מועצה אזורית אשכול

רגע קצרצר -
מועצה אזורית אשכול ממוקמת במערב הנגב ומשתרעת על שטח של כ-100,000 דונמים. בשטחי המועצה, המאגדת 32 יישובים (15 מושבים, 14 קיבוצים ו-3 יישובים קהילתיים), מתגוררים כ-14,000 תושבים. בשנים האחרונות גדלה אוכלוסיית מועצה אזורית אשכול בכ-35% תודות להתעניינות רבה ביישוביה המציעים מערכת חינוך מצוינת ומתקדמת, קהילות איכותיות ומגובשות, תעסוקה ושיפור באמצעי תחבורה המקצרים את זמני ההגעה לנגב ולמרכז הארץ.

• מס' יישובים שקלטו בשנת 2017 – 11 יישובים.
• מס' משפחות חדשות שנקלטו ביישובים – כ-40 משפחות.
• כמה יישובים ייקלטו אתכם ב-2018 – 14 יישובים.

עוד קצת מהנעשה -
החלק הארי הנוגע לקליטה ביישובי אשכול נמצא בקיבוצים וביישובים הקהילתיים, כאשר ברוב מושבי המועצה הקליטה והבנייה מתמקדת בעיקר בשיווק לבנים חוזרים. מוא"ז אשכול הגדילה את אוכלוסייתה בכ-35% תודות למאות משפחות שמוצאות בה אורח חיים כפרי, חיי קהילה מפותחים ומערכת חינוך איכותית. המועצה מסייעת ליישובים על ידי העסקת (והכשרת) רכזי קליטה ופרויקטורים המתמחים בצמיחה דמוגרפית והמלווים את תהליכי הקליטה. בשל הקליטה הנרחבת, מרבית יישובי המועצה עוסקים בימים אלה בפיתוח, קליטת משפחות ובינוי קהילתי. מבחינת תעסוקה, המועצה מקדמת את הקמתם של שני אזורי תעשייה חדשים וכן את הקמתו של מרכז מסחר ובילוי, ומשקיעה משאבים בפרויקטים משותפים ליישובים מתוך מטרה לחזק את ההשתייכות המקומית. כמו כן, המועצה נמצאת לקראת הקמתם של שני בתי ספר יסודיים חדשים והרחבת בית הספר התיכון האזורי. עם זאת, חשוב להדגיש את נושא הנפיצות שקיים באזור ושבא לידי ביטוי במבצע צוק איתן ובמבצעים לפניו. העובדה כי האזור עלול להתלקח עד לכדי עימות צבאי מרתיעה לעיתים לא מעט משפחות, ואין ספק לולא העובדה הזו יישובי המועצה היו "סובלים" מביקוש יתר. עם זאת האזור נהנה משלווה כמעט מוחלטת בשלוש השנים האחרונות, ורק החודשיים האחרונים הזכירו לכולם כמה מדובר בשקט מדומה.

עשרות משפחות הגשימו חלום השנה בנגב המערבי. כנס קליטה בקיבוץ גבולות (צילום: קרני פלג)


רוצים להישאר מעודכנים גם ב-2018? בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק ואנחנו מבטיחים להמשיך לעדכן אתכם כל השנה >

כתבות נוספות בנושא:

לגור בלב היער, לא רחוק מהים

אחרי לא מעט חילוקי דעות, שכונת ההרחבה הייחודית במושב יערה הנטועה בתוך יער היסטורי יצאה לדרכה עם ביקוש עצום