אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

לגור בלב היער, לא רחוק מהים

אחרי לא מעט חילוקי דעות, שכונת ההרחבה הייחודית במושב יערה הנטועה בתוך יער היסטורי יצאה לדרכה בשיתוף עם קק"ל: "יוצא דופן בנוף ההתיישבות הצפוני"


כביש 899 הציורי מתפתל ועולה למושב יערה. מקום קסום שבהתאם לשמו המחייב נטוע בין אורנים ואלונים עתיקים. מושב יערה, אשר תושביו הראשונים התיישבו בו לפני כ-70 שנה, הוא מסמלי הגליל המערבי.

כעת, יערה שם את עצמו על המפה גם מבחינה דמוגרפית. כמו יישובים רבים נוספים במועצה האזורית מעלה יוסף, נבנית ביערה הרחבה חדשה המשווקת בעיקר למשפחות "מבחוץ". מדובר כאמור בשכונת מגורים מיוחדת במינה שהוקמה בעיקר עקב שיתוף פעולה ייחודי עם קק"ל ותוך שימור היער הטבעי.

"שכונת ההרחבה ביערה היא משהו יוצא דופן בנוף ההתיישבות בצפון בכלל ובישראל בפרט", אומר ניר דמרי, מחברת פסגות נדל"ן המשווקת את ההרחבה, "דבר ראשון, היא מתכתבת עם היער שמקיף אותה והוקמה בשיתוף עם קק"ל והמועצה האזורית. כמו כן, השכונה לא נבנית כשורות על שורות של בתים, אלא במתווה של מעין שתי אליפסות. מצד אחד היא איננה נפרדת מהיישוב הוותיק ומשכונת ההרחבה האחרונה שהוקמה ביערה לפני כעשור, ומצד שני, יש לבתים פרטיות רבה".

 
 בין היער לים. שטח ההרחבה מחוץ למושב (צילום: נדל"ן פסגות)


"בנה ביתך" בדיוק כמו שחלמת

"דבר נוסף שמאפיין את ההרחבה ביערה הוא גמישות תכנונית בבנייה", מוסיף דמרי, "חברת מוטיבציה, שמקימה את השכונה ושמתמחה בשכונות הרחבה במרחב הכפרי, מאפשרת לבנות לפי דגמים שתוכננו בהתאם לצרכי המשפחה הישראלית. בו בעת, יש לרוכשים חופש פעולה רב. כל אחד יכול לעצב את הבית כראות עיניו ובעיקר בהתאם לצרכים ספציפיים".

מושב יערה עלה על הקרקע בשנת 1950 אך לא מדובר ביישוב בעל אוכלוסייה מבוגרת. בנים ובנות מהדור השני מתגוררים במקום ולאורך השנים נקלטו בו גם בני הדור השלישי. המושב קיבל משפחות מן החוץ בשתי הרחבות מוצלחות. אחת בסוף שנות ה-90 ושנייה בסביבות שנת 2010.

"ההרחבה הנוכחית במושב היא השלישית במספר", אומר דמרי, "זה יישוב שבכל עשר שנים, פחות או יותר, מחליט להתרחב. בשכונה החדשה מדובר על כ-58 מגרשים שמתוכם כ-33% משווקים למשפחות מבחוץ ומרביתם כבר נמכרו. זו ממש הזדמנות שלא תחזור. כל מי שביקר פעם במושב הזה יודע בדיוק על מה אני מדבר. בטח ובטח לאור הבית שאפשר להקים כאן ובזכות העלות האטרקטיבית שהיא-היא הפתרון למצוקת הדיור".

ומה לגבי תעסוקה וחינוך? ובכן, מצפה למתיישבים החדשים קרקע מוצקה. יערה מרוחק כ-10 דק' נסיעה בלבד מנהריה שם נמצאת תחנת רכבת עם זמן ממוצע של כחצי שעה נסיעה לחיפה וכשעה וחצי לתל אביב. המושב ממוקם כ-2 דק' נסיעה בלבד משלומי ויש בו מערכת חינוך מסודרת עם פעוטונים וגני ילדים לגיל הרך. בית הספר במרחק נסיעה קצר וביישוב מסגרות חינוך בלתי פורמאליות הנותנות מענה לשעות אחר הצהריים (כולל חופשים). הוסיפו לכך את הקרבה לחוף בצת, מהיפים בחופי ישראל, והרי לפני מתכון מנצח לבית ישראלי.

 
 מתרחב בממוצע פעם בעשור. מושב יערה (צילום: עמית שמואל)


העלייה של מעלה יוסף

גם שמסתכלים על היישוב ברמת המאקרו, כלומר, ברמת המועצה האזורית, התמונה מתחדדת. מועצה אזורית מעלה יוסף מאגדת תחתיה 22 יישובים (16 מושבים ו-6 יישובים קהילתיים) ועוברת תנופת בנייה וצמיחה.

"בכל היישובים של המועצה, בלי יוצא מן הכלל, יש התייחסות להרחבות וצמיחה דמוגרפית", מתגאה שחם תמיר, מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח מעלה יוסף, "חלק מההרחבות כבר שווקו בהצלחה ואפשר לומר שממש נחטפו, בחלקן אנחנו נמצאים בשיאו של השיווק, כמו לדוגמה ביערה, ויש מקומות שבהם תוכניות אמורות לצאת לדרך ממש בקרוב".

תמיר מציין שהמועצה האזורית מבינה היטב כי צמיחה דמוגרפית היא לא רק עניין פנים-יישובי. על מנת להגשים חזון של קליטת מאות ישראלים (על ילדיהם), יש להכין תשתית אופרטיבית של תעסוקה וחינוך.

"המועצה פועלת ללא ליאות לשדרג ולשפר את השירותים לתושבים", מדגיש תמיר, "התקציבים כאן הם מהגבוהים ביותר במגזר הכפרי וההשקעה יורדת לפרטים הקטנים. הנה רק דוגמה קטנה מעולם החינוך. אנו מקימים בית ספר חדשני, יחיד מסוגו בישראל, שנבנה לאחר בחירת אדריכל במכרז תחרותי. מדובר בבית ספר ששם דגש על כיתות קטנות, מרחבים פתוחים ונגיעה בטבע. תוסיף לכך את בית הספר התיכון המעולה שלנו (בית חינוך גליל מערבי הממוקם בקיבוץ כברי, ש.ד), עם נתונים יוצאי דופן של זכאות לבגרות והתנדבות ליחידות מובחרות וקצונה מצד הבוגרים, והנה התמונה במלואה".

"באשר לתעסוקה, חשוב לציין את השיפור באמצעי התחבורה בגליל המערבי שכוללים גם כבישים חדשים וגם תחנת רכבת שמאפשרת לעבוד בחיפה, בעכו, הרצליה, תל אביב ואפילו דרומה מכך", מוסיף תמיר, "כמו כן, מעלה יוסף תומכת מאד ביזמות פרטית ושותפה ביחד עם מועצה אזורית מטה אשר במרכז התעסוקה מעברים, שנותן מענה לתושבים עם קורסים מקצועיים, עזרה בהשמה, כתיבת קורות חיים, ייעוץ עסקי ליזמים ועוד".

חולמים על הגליל מערבי? לחצו וגלו את כל האופציות שלכם > 

כתבות נוספות בנושא:

יחי ההבדל הקטן (גדול) - הדרך הטובה כיום לרכישת בית בכפר

"מדובר במערכת מסועפת ושונה כל כך מהעיר". ניר דמרי, מייסד חברה לליווי משפחות בראיון נדל"ני ורגשי

בת 100, עם אופציה לקליטה

רגע לפני שקהילת קיבוץ בית אלפא חוגגת יום הולדת עגול, הקיבוץ משיק שכונה חדשה ומתגאה שלמרות ה"גיל", בשבילים מסתובבות בעיקר משפחות צעירות