אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הקרב האחרון של קיבוץ האון

הכרזת רמ"י על מכרז לשיווק מגרשים בקיבוץ האון פתחה חזית מחודשת במסגרת המאבק, אולי האחרון, של חברי הקיבוץ שרבים ממנו נמצאים בעשור השמיני לחייהם למנוע הקמה של מה שהם מגדירים "יישוב לעשירים בלבד"

03.06.2021|שחר דניאלי

"רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון מזמינים בזה הצעות לחתימה על הסכמי פיתוח מהוונים לתקופה של 48 חודשים שבעיקבותיהם (הטעות במקור) ייחתמו חוזי חכירה לתקופה של 98 שנים עם אופציה להארכה לעוד 98 שנים, בתנאים שיהיו נהוגים ברשות במועד החידוש בגין 248 מגרשים לבניית 248 יח"ד בישוב האון, אשר פרטיהם ואפשרויות הבניה עליהם יפורסמו בחוברת המכרז".

כך, במחי הכרזה בירוקרטית עלול להגיע לסיומו מפעל החיים של אחרוני חברי קיבוץ האון הנמצא זה שנים בהליכי פירוק. הקיבוץ הקטן, הממוקם לחופי אגם הכנרת הוקם ב-1948 על ידי עולים מפולין, הונגריה וטורקיה. הוא ידע בשיאו לא רק קהילה תוססת ואידיאולוגית אלא גם אלפי דונמים של שלחין, בננות, בריכות דגים, גידולי שדה, רפת ולול. אך כפי שיעידו רוב חבריו לאורך השנים, לא רק שלא ידע למקסם את הפוטנציאל הגולמי שלו, אלא תרם משמעותית לקריסתו הכלכלית ע"י שלל החלטות עסקיות רעות לצד חוסר מזל משווע. ובין אם היה זה חוסר מזל ובין אם החלטות שגויות, הניסיונות להצילו עלו בתוהו, ובסופו של דבר הוחלט על הפיכתו ליישוב קהילתי.

ההחלטה שהתקבלה, עברה בצורה טובה אצל חבריו ובני משפחותיהם (ביחד עם המועצה האזורית עמק הירדן) אשר ראו לנגד עיניהם יישוב קהילתי עם קהילה אמיתית ואיכות חיים. מנגד, ראו ברשות מקרקעי ישראל אירוע מעט שונה, אשר שם בצד את ענייני הקהילה של האון וממקם בפרונט את ההזדמנות הכלכלית. הזדמנות כלכלית שפחות מתאימה לבני הקיבוץ והסביבה, ויותר לתושבי "חוץ" בעלי יכולת כלכלית גבוהה. וכך, ההכרזה האחרונה של רמ"י עלולה לגרום לתוצאה הרת גורל לטענתם של מי שנותרו לחיות בקיבוץ הפסטוראלי.

 
פעם היה פה קיבוץ. חוף קיבוץ האון (צילום: שירן אברהמי לוי)


בשם האב

חברי הקיבוץ והמועצה יוצאים כעת למאבק כנגד ההחלטה, כאשר ראש המועצה האזורית, עידן גרינבאום, מדגיש שהאון הוא גם סמל וסימן לבאות. מכרז מסוג זה, ככל שיעבור, יוביל לטענתו לפגיעה אנושה וחסרת תקדים בכל התיישבות הכפרית בישראל.

עבור אלה פארן, בת הקיבוץ ודור שני בהאון, מדובר על עקרונות ועל העתיד. מאבק בשם האב, אביה ד"ר ירח פארן ז"ל, ההיסטוריון המיתולוגי של האון. "יש תחושה של קרב, ובמלחמה כמו במלחמה, כולם מפסידים", אומרת אלה, "אנחנו לא יוצאים נגד אנשים מסוימים ולא מחפשים שיגיעו להאון רק קיבוצניקים או חבר'ה מעמק הירדן. להיפך. הזרועות שלנו פתוחות לכולם, ובלבד שיהיו אלה משפחות צעירות שמחפשות קהילה ולא נדל"ן".

רק לפני חודשיים כשנערכה כתבה על קיבוץ האון עם אביה, האמין ירח ז"ל שהבלתי אפשרי אפשרי. כאופטימיסט מטבעו ובאופיו, הוא לא הפסיק לראות לנגד עיניו קיבוץ תוסס, ילדים שרצים בשבילים והורים הדוחפים עגלות תינוקות. "אשתי כבר צוחקת עלי", אמר לדרור פויר, כתב כלכליסט, "אבל גם אחרי כל מה שקרה, אני עוד רואה יישוב פורח. זו הבעיה שלי. אני חולה כרוני והמחלה שלי – אופטימיזמוס פרפטום - בלתי ניתנת לריפוי".

יישוב קהילתי ללא קהילה?

עכשיו המושכות הונחו בידי אלה וחבריהם. בדיוק כמו אביה, מה שמניע אותה הוא החלום על הילדים והנכדים שימשיכו את האון ויצעידו אותו בעתיד. היא מסבירה כי מכיוון שאין כיום בהאון קהילה חזקה שיכולה להתמודד עם תהליך קליטה, כמו בכל יישוב כפרי אחר, קיים קושי ממשי לנהל קליטה מבוקרת המיועדת לאנשים שבאמת רוצים להשתקע בעמק הירדן.

השילוב בין קהילה חלשה למכרז המיועד למרבה במחיר, יוביל לטענתה בהכרח להפיכת האון ליישוב קהילתי ללא קהילה. מקום שינקז אליו רק את מי שהפרוטה מצויה בידו, וימנע קליטה של משפחות צעירות. לא כל שכן יחסום את הבנים והבנות של המשק שמעוניינים לשוב הביתה.

"בהאון מתגוררים כיום מעט מאד תושבים ואין כאן קהילה שיכולה לקלוט לתוכה", אומרת אלה, "החבר'ה שיגיעו לכאן יהיו הקהילה החדשה ולכן חשוב מאד שזה יזרום להם בדם. אם יקלטו בהאון אנשים שמחפשים נדל"ן ונוף לכנרת, ואם המסננת היחידה תהיה המסננת הכלכלית, ברור לאן זה הולך. עבורנו, שגדלנו והתחנכו לא רק בהאון אלא בכל עמק הירדן, זו מציאות שאנחנו לא יכולים להשלים איתה".

"כשאבא שלי נפטר, עם כל האבל והצער, אחד הדברים הראשונים שרציתי לעשות הוא לגשת למשרדים של רמ"י ולדפוק להם על השולחנות", אומרת אלה."זה לא פייר. הבנאדם הכי אופטימי, שתמיד הכי רצה ושזרם עם כל הגחמות וההצעות של כולם, לא יזכה לראות את מה שראוי ונכון. כשהוא הגיע לכאן עם החבר'ה שלו לגרעין הנח"ל בגיל 20, כמו בשיר על אמא שבאה לעמק הירדן יפה וצעירה, אף אחד מהם לא עשה את זה בשביל ווילה על הכנרת".

 
 "כשאבא נפטר רציתי לגשת למשרדי רמ"י ולדפוק להם על השולחנות". אלה פארן וילדיה לצד אביה ירח ז"ל (צילום: פרטי)


התעניינות חסרת תקדים

במועצה האזורית מצטרפים לדברים וכבר נערכים למאבק. עד כדי כך שאנשים שפונים למשרדי המועצה ומתעניינים בשיווק המגרשים בהאון מקבלים את הטלפון האישי והישיר של ינקי קווינט, מנכ"ל רמ"י, המקבל בשל כך מאות שיחות טלפון ביום. "שיווק הקרקעות, כפי שהוא נעשה, הוא דבר בלתי נסבל מבחינתנו", אומר גרינבאום בשיחה עם אתר הבית, "דבר ראשון, ההחלטה הזו מנוגדת לכל הסיכומים וההסכמים שהושגו ביחס להאון. גם מול מנהלי רמ"י לשעבר בימי בנצי ליברמן ואחר כך עדיאל שמרון. היו ימים שהאנשים ברמ"י הבינו את המורכבות שיש בהאון ואת הצורך להבטיח שתבנה במקום קהילה, ושאת הדבר הזה צריכה להוביל החטיבה להתיישבות שהיא הגוף שמתמחה בפרויקטים מסוג זה".

גרינבאום טוען כי רמ"י מוסיפה חטא על פשע בכך שהשיווק הוא גם מיידי וגם לכל המרבה במחיר. "מה זה אומר? זה אומר שהערך של הכסף הוא חשוב יותר מערכים כמו ציונות, התיישבות, קהילה, פריפריה או בניית יישובים". "עם כל הכבוד לראש רמ"י ואני באמת מכבד אותו, הוא לא זה שצריך לקבוע מדיניות לגבי התיישבות וציונות. זה התפקיד של הממשלה ולא של פקיד, בכיר ככל שיהיה. העובדה שיושב פקיד שמנצל את הוואקום הממשלתי שקיים, ואפילו לא משתף בכך את מועצת מקרקעי ישראל, היא בלתי נתפסת. רמ"י מינתה את עצמה בחוסר סמכות מוחלטת גם לשופטת וגם לתליינית".

המועצה והתושבים אינם מתעלמים מהצורך להביא לקיבוץ תוכניות אופרטיביות ואינם מסיטים מבטם מהקשיים והאתגרים. הם סבורים כי התהליך צריך להיות בשיטה הרגילה והבטוחה שהוכיחה את עצמה בכל המרחב הכפרי בבניית קהילות והתחדשות קיבוצים ויישובים קהילתיים. קרי, קביעת מחיר ויציאה להגרלה רק לאחר מכן, ולא מהלך של קליטה המבוסס על מכרז פתוח להצעות. "התוצאה תהיה אחת", אומר גרינבאום, "אם לא נעצור את המהלך הזה האון ימצא את עצמו מהר מאד ככפר נופש לעשירי ישראל וילדיהם. לא קהילה ולא נעליים".

גורמים ברמ"י טוענים כי המכרז אמנם פתוח להצעות אבל כולל תנאים ברורים שיבטיחו את קיומה של קהילה קיימת בהאון לאחר שיווק המגרשים. נקבע למשל כי המכרז מיועד לבונים במסלול "בנה ביתך" ולא ליזמים, ועל המתמודדים הוטלה שורה של הגבלות. בראשן הגבלה לפיה הזוכים מתחייבים לגור ביישוב חמש שנים לפחות לאחר קבלת טופס האכלוס. בנוסף הוחלט ברמ"י כי יידרש אישור על ידי ועדת קבלה מטעם המועצה האזורית עמק הירדן וייתכן שאף יישקל מכרז סגור לחלק מהמגרשים עבור בני המקום.

 
 "אם לא נעצור את המהלך הזה האון ימצא את עצמו ככפר נופש לעשירי ישראל וילדיהם". עידן גרינבאום (צילום: ארז ביט)


תקדים מסוכן לכל ההתיישבות

במועצה לא מתרשמים ומסבירים כי תנאים לא יכולים למנוע מכוחות השוק להפוך את האון ליישוב קהילתי שיש בו הכל מלבד קהילה. "איך אפשר לאכוף מגורים של חמש שנים כשאין שום קהילה מקומית שיכולה להיות שם כדי לוודא שזה קורה?", אומרים בקיבוץ, "וועדת הקבלה מתקיימת אחרי הזכייה ולא לפניה, והיכולת לפסול מועמד הינה מינורית בלבד".

גרינבאום מוסיף וגורס כי הסיפור של האון חייב להיות נורת אזהרה לכל ההתיישבות הכפרית בישראל. הוא רואה את המהלך כתקדים מסוכן שהסוף מי יישורנו. "חסרים בישראל יישובים קהילתיים שרוצים לגדול ולהתפתח?" אומר גרינבאום, "מחר רמ"י תוכל לבוא לכל יישוב אחר שירצה להתרחב ותוביל אותו למכרז לפי ההצעה הגבוהה ביותר. לאן נגיע?".

רבים רואים, במידה רבה של צדק, את המאבק על קיבוץ האון כמאבק על ערכים ואידיאולוגיה. מצד אחד עקרונות של קהילה וציונות העומדים בראש סדר העדיפויות בכל הנוגע להתיישבות כפרית, ומצד שני תפיסה כי אין מנוס מנסיגה מהעקרונות הללו בישראל של 2021. ככל שקיבוץ האון יצליח להפוך ליישוב קהילתי תוסס ופורח, והמשפחות שיגורו בו ימשיכו לקיים את שמו ואת ההיסטוריה שגלומה בו, התשובה תהיה ברורה. מנגד, אם הפור ייפול על שיווק המגרשים לכל המרבה במחיר, ייתכן ונבואתו של ראש המועצה האזורית תתממש, ופני המרחב הכפרי בישראל ישתנו לבלי היכר.

 
 חברי האון מקווים עוד לראות ילדים מתרוצצים בקיבוץ (צילום: שירן אברהמי לוי)

כתבות נוספות בנושא:

הדשא בפריפריה הכפרית שווה יותר?

באילו ישובים תגלו 100% הנחה על הקרקע ובאיזה ישוב תשלמו רק דמי פיתוח? ריכזנו את האזורים בהם תוכלו למצוא קרקע ב-0 ש"ח וליהנות ממרחבים וחיי קהילה

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

ישוב חדש, פיתוח שכונות ומיזם תעסוקתי ייחודי יחכו למאות המשפחות שיעברו להתגורר בעמק המעיינות בעשור הקרוב . חלק שני בסדרה

"יש בישראל אין ספור מבנים חקלאיים שעומדים ללא שימוש. למה לא לבנות?"

הקורונה הביאה לעלייה משמעותית בביקוש ליישובים כפריים וטבע. אך דווקא בשנת הזדמנות שכזו, מצביע דו"ח של הלמ"ס על ירידה של כ-50% בהתחלות בנייה צמודות קרקע