אתר הבית בפייסבוק
אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הסיבות והמספרים בדרך אל הבית בכפר

קצב הגידול של כ-3.5% בשנה, דיור בר השגה, חינוך וחיי קהילה - יותר ויותר ישראלים הולכים בדרכו של עכבר הכפר, והם יודעים למההפילוסוף היווני איזיפוס התפרסם בין השאר בזכות המשל הנודע על עכבר העיר ועכבר הכפר. כבר אז, הרבה לפני "זמן המחשב וההייטק", איזיפוס טבע מוסר השכל לפיו החיים בכפר טובים ונעימים מהחיים בכרך העירוני. 2,600 שנים מאוחר יותר הישראלים מיישרים קו עם החכם היווני ומחליטים ללכת בדרכו של עכבר הכפר.


זה מוכח מדעית


על השאלה מדוע כדאי לעבור לכפר אפשר לאנות במגוון תשובות כמו אלו בכותרת. אבל אולי על השאלה הזו כדאי שנענה דרך מחקרים אקדמיים חובקי עולם. לדוגמה, הוכח מחקרית שמגורים בכפר הם בעלי "סגולות בריאותיות". מחקר נוסף שנערך באנגליה מצא שתוחלת החיים באזורים כפריים ארוכה בהשוואה לאזורים עירוניים, ומחקר קנדי סימן קשר בין מגורים בכפר להפחתת סיכויים לסבול ממצוקות נפשיות.

בישראל ניתן למצוא מחקרים שמספרים סיפור דומה. סקר מקיף של חברת מצפן שנערך בקרב מאות משפחות שעברו מהעיר לכפר העלה כי שתיים מהסיבות המרכזיות למעבר הן חינוך וחיים בקהילה אינטימית. 89% מהמשפחות אשר עשו את המעבר ציינו כי חל שיפור במצבם בנושאי דיור, חינוך  וחיי וחברה.

קשר ישיר לאושר וחיים בריאים יותר. (צילום: shutterstock)


התנועה הולכת ומתגברת

המחקרים האלה מתחברים היטב למספרים בשטח. על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2015, קצב הגידול במרחב הכפרי בישראל עומד על כ-3.5% בשנה. הרבה יותר מערים מבוקשות במרכז כמו רמת גן שבה הגידול השנתי הוא כ-0.6% או ראשון לציון שנהנית מ-1.3% צמיחה בלבד. כ-92% מהמועצות האזוריות בישראל מתגאות במאזן הגירה חיובי ומספר התושבים החדשים בכפר עומד בשנה על כ-45,000 נפש. כמו כן, בין השנים 2014-2016 נקלטו באזור הגליל בלבד יותר מ-2,000 משפחות ביישובים קהילתיים ומושבים. אליהן ניתן להוסיף כ-500 משפחות חדשות בקיבוצים ברחבי הארץ. בקיצור, הנתונים מדברים בעד עצמם.

חיי קהילה

חיי קהילה הם הבסיס המרכזי של המרחב הכפרי בישראל. משפחות רבות מחפשות ומוצאות ביישובים כפריים את חיי הקהילה והחברה אשר כל-כך חסרים במרחב העירוני. מדובר על מעטפת קהילתית שמבוססת הן על הנתונים האובייקטיבים של מגורים ביישוב קטן והן על אלמנטים חברתיים וכלכליים כמו חברות מלאה בקיבוץ או חברות באגודה שיתופית-קהילתית במושבים או יישובים קהילתיים.

חינוך

מערכות החינוך במרחב הכפרי ידועות היטב כמסגרות מובילות בתחומן. החינוך הכפרי מבוסס על מוסדות חינוך ברמה גבוהה ועל מעטפת חוץ-פורמאלית שמלווה את הילדים לאחר שעות הלימודים (כמו גם בחופשות, חגים וכו'). החינוך מתחבר לחיי הקהילה כאשר ביישובים כפריים קיימת לרוב פעילות חינוכית מטעם היישוב או במסגרת המועצה האזורית. פעילות הכוללת אירועים בחגים, טקסים משותפים, טיולים בטבע, ימי התנדבות בקהילה, תחרויות ספורט וכדומה.

אחוזי זכאות לבגרות וגיוס הגבוהים בישראל מתחילים בחינוך מגיל 0 (צילום: קיבוץ אלמוג)


שיפור בדיור

המעבר לכפר בישראל טומן בחובו הזדמנות אמיתית לשיפור בנושא מגורים. הדברים בולטים במיוחד לאור מצוקת הדיור והקושי של משפחות צעירות לרכוש בית בישראל. ההתיישבות במרחב הכפרי מציעה מגוון אפשרויות לבתים צמודי קרקע בבנייה עצמית או בנייה מרוכזת (דגמים). הנה שלושה נתונים בולטים בנושא מהמחקר שבוצע בקרב משתכנים חדשים במרחב הכפרי:

• 54% מהנשאלים ציינו כי המגורים בכפר היו עבורם לבית הראשון שבבעלותם
• משפחות שעברו מבית שכור בעיר לבית בבעלותם בכפר הגדילו את מרחב המחייה שלהם בכ-148%
• מספר החדרים בבית גדל מהעיר ל-4.8 חדרים בממוצע מ-3.5 חדרים (שכירות) או 4.1 חדרים (בעלות)

שינוי תפיסה בקרב היישובים עצמם

ב-20 השנים האחרונות חל מהפך תפיסתי בקרב היישובים הכפריים בישראל. לאחר עשרות שנים של ניהול קהילות סגורות ולאור הגירה שלילית שפגעה במרקם הרב-דורי, המרחב הכפרי נולד מחדש.

ביישובים ובמועצות האזוריות הותנעו מהלכים של צמיחה דמוגרפית, המדינה "מתבלת" עם סיוע מטעמה, למשל בדמות הגדרת אזורי עדיפות לאומית, ומתוך המערכת הכפרית עצמה עולה ביקוש לקליטה והרחבה. לכל יש להוסיף שיפורים ניכרים באמצעי התחבורה כמו הרחבת כביש 6, הרחבת נתיבי רכבת ישראל והגדלת מספר צירי התחבורה המרכזיים מהכפר לעיר.

"צעירים" אל מול "ותיקים". טקס חניכת השכונה החדשה בקיבוץ אורטל. (צילום: מוא"ז גולן)


המאמר המלא ושאר מאמרים בנושאי המעבר לכפר מופיעים ב"מדריך למעבר לכפר" אותו הפיק "אתר הבית".

כתבות נוספות בנושא:

"לא לוקחים את החינוך הקיבוצי כמובן מאליו"

הקיבוצים גדלים, המדשאות מתמלאות ילדים ומשרד החינוך משתף פעולה. לקראת כנס החינוך הרביעי של התנועה הקיבוצית, הגיל הרך בקיבוצים - תמונת מצב

סיפור ההצלחה שלא תשמעו עליו

משפחות צעירות, סטודנטים שבאו לרגע והתאהבו במקום, קהילה חמה ושכונה חדשה שעומדת להיבנות בקיבוץ בקיץ הקרוב, זה רק חלק מההווה של כפר עזה

עוברים לקיבוץ? היכונו לקרב משתכנתא מתיש מול הבנק

חולמים על בית בקיבוץ? תחקיר מיוחד שלנו מגלה שהבנקים הגדולים במשק יערימו קשיים אדירים: "מעניקים הלוואות מסוכנות, יהיו כאן השלכות אדירות"