אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מתחמי תעסוקה, בתי ספר חדשים ונטע ברזילי

איפה תמצאו שלושה מתמודדים על כל מגרש, היכן בית ספר חדש בעלות של 30 מיליון שקלים, ואיך מתקשרת לזה זוכת האירויזיון. הנה מה שקורה וגם מה שצפוי לקרות השנה במרחב הכפרי-פריפריאלי. חלק שני


אחרי שביקרנו בשבוע שעבר ב-7 מועצות אזוריות מובילות, ובדקנו (באמת) מה קרה אצלן בשנת 2018 ולאן מועדות פניהן בשנה הקרובה, אנחנו מגישים לכם את המנה השנייה. עוד ארבע מועצות אזוריות שמציגות צמיחה מרשימה מבחינה דמוגרפית, חינוכית, תעסוקתית ותרבותית.

הכירו את המועצה שבה יש שלושה מתמודדים על כל מגרש שיוצא לשיווק, את זו שקיימה פסטיבל לתושבים עם הופעת פתיחה של נטע ברזילי וגם את המועצה האזורית שעומד לקום בה יישוב חדש מהניילונים. שנתחיל?

מה יקרה כאן השנה. המרחב הכפרי (צילום: קיבוץ גונן)


מועצה אזורית גולן

כמה יישובים קלטו בשנת 2018?
כ-20 יישובים.
כמה יישובים נמצאים בקליטה נכון לפברואר 2019?
24 יישובים קולטים ו/או צפויים להתחיל לקלוט.
כמה משפחות נקלטות ב-2018?
כ-180 משפחות בשני מסלולים: קהילתי ונחלות.

הסקירה שלנו תתחיל עכשיו הכי צפון שאפשר – במועצה האזורית גולן. מהמועצות האזוריות המקסימות והמפתיעות בישראל, אשר ציינה ממש לאחרונה יובל להתיישבות בשטחה.

מועצה אזורית גולן משתרעת על פני שטח רחב היקף של כ-1.1 מיליון דונמים. מפסגת החרמון בצפון למצוקי הגולן המשקיפים לכנרת מדרום. 32 יישובים הוקמו ברמת הגולן לאורך 50 שנות התיישבות והם מציגים פסיפס של הציבוריות הישראלית – קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, דתיים, חילונים, צברים, עולים חדשים, משפחות ותיקות ותושבים צעירים. זאת כמובן לצד חקלאות מתקדמת, תיירות מדהימה ואין ספור אתרי נוף וטבע.

אוכלוסיית הגולן מונה כ-18,000 תושבים. פועלים ברחביה יותר מ-75 פעוטונים וגני ילדים ולמעלה מ-25 בתי ספר. תנופת ההתרחבות מורגשת ביישובי הגולן וב-13 יישובים נעשה פיתוח תשתיות במטרה להתאים את רמת התשתיות ביישוב הוותיק לרמת התשתיות בהרחבות.

עשייה רבה נרשמה גם בתחום החינוך עם פתיחתה של שנת הלימודים הנוכחית במבנה החדש של בית הספר "ואהבת" במושב קשת. בבית הספר שורשים במושב נטור (אשר הינו אחד מחמשת בתי הספר המכילים בארץ) נעשתה היערכות בתחום הבינוי להתאמת המבנה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, ובבית הספר הדמוקרטי הוגשה תוכנית אדריכלית מיוחדת שתתאים לאופיו של מוסד הלימודים.

אוכלסו שני מבנים חדשים של גני ילדים ביישובים עין זיוון ואבנ"י אית"ן, ושני יישובים נוספים (אודם ויונתן) נמצאים בשלבי סיום של בניית מבני גני ילדים. מעונות יום חדשים נבנו ביישובים אליעד, מיצר ונטור, ובוצעו הרחבות למעוני היום באלוני הבשן וביישוב הקהילתי חיספין. בנוסף, המועצה חנכה השנה מועדון חברים ביישוב קלע אלון.

נערכים לעוד מאות משפחות בשנים הקרובות. מושב נווה אטי"ב במרומי הגולן (צילום: מוא"ז גולן)


מועצה אזורית חבל איילות (ערבה דרומית)

כמה יישובים קלטו בשנת 2018?
כ-11 יישובים.
כמה יישובים נמצאים בקליטה נכון לפברואר 2019? כ-11 יישובים נמצאים בקליטה.
כמה משפחות נקלטות ב-2018? למעלה מ-80 משפחות.

מועצה אזורית חבל איילות היא המועצה האזורית הדרומית ביותר בישראל (בואך אילת). מאגדת תחתיה כ-12 יישובים אשר מרביתם קיבוצים ומשתרעת על פני כ-2.2 מיליון דונמים.

בשנים האחרונות המועצה נמצאת בתנופה מרשימה של פיתוח וקליטה. משפחות מכל הארץ, ולא רק מאזור הדרום, מוצאות בה קהילות תוססות, יישובים צומחים ושכונות הרחבה אטרקטיביות.

הדברים באים לידי ביטוי גם בעשייה השוטפת. כך למשל בתחום החינוך. בשל הגידול במספר המשפחות הצעירות, וכפועל יוצא מכך במספר הילדים, הונחה בשנת 2018 אבן הפינה להקמתו של בית ספר יסודי חדש במתחם המועצה. עלות ההקמה מוערכת בכ-30 מיליון שקלים ומדובר במוסד לימודים שמתוכנן בסטנדרטים אדריכליים ופדגוגיים פורצי דרך. כמו כן, הוקם מועדון נוער חדש ביישוב הקהילתי באר אורה הסמוך לאילת.

על מנת לעודד תעסוקה ויזמות, לרבות עסקים קטנים ובינוניים בתחומים שונים, נפתח לאחרונה בחבל איילות מתחם חדשני מבית Hub עם עשרות עמדות ומשרדים במחירים סופר-מסובסדים לתושבי האזור. המתחם המושקע הוקם בשיתוף פעולה של המועצה עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל, והעסקים ייהנו לא רק ממרחב מודרני ויוקרתי אלא גם מהכוונה מצד יועצים עסקיים, מאמנים ועוד.

בכל הנוגע לתרבות בדרום, פסטיבלים ואירועים תרבותיים הם עניין שגרתי בחבל איילות. יצוין למשל "פסטיבל תמנע בקצב" בפארק תמנע, שכלל השנה הופעת פתיחה של זוכת האירוויזיון, נטע ברזילי. פארק תמנע עצמו עובר בימים אלה פיתוח עם בניית אמפיתיאטרון לכ-3,000 צופים ומתיחת פנים בהשקעה גדולה בסיוע הקרן הקיימת לישראל, המועצה האזורית, קרן JNF ומשרד התיירות.

מתחם חדשני, שדה תעופה בינלאומי והרבה אפשרויות קליטה. קיבוץ לוטן בתחומי המועצה (צילום: קיבוץ לוטן)


מועצה אזורית רמת נגב

כמה יישובים קלטו בשנת 2018?
12.
כמה יישובים נמצאים בקליטה נכון לפברואר 2019? 12.
כמה משפחות נקלטות ב-2018? 84 משפחות נקלטות ועשרות משפחות בתהליכי קליטה.

אנחנו נשארים בדרום ועולים מעט צפונה למועצה האזורית רמת נגב. המועצה האזורית הגדולה ביותר בישראל אשר שטחה משתרע על פני כ-4.3 מיליון דונמים והיא מאגדת תחתיה כ-15 יישובים, ולא פחות מ-23 "חוות בודדים".

במועצה מספרים כי מגמת הקליטה ממשיכה כאשר בחמש השנים האחרונות צמחה האוכלוסייה המקומית בלא פחות מ-30% (הישג מרשים לכל הדעות). בחמש השנים הקרובות מצפים ברמת נגב לקצב צמיחה זהה, תודות לתכנון ופיתוח מואץ שהמועצה נמצאת בעיצומם. כל יישובי המועצה קולטים משפחות חדשות ולמעלה מ-80 משפחות נקלטו בשנת 2018.

במועצה מציינים כמה אירועים משמעותיים בשנה החולפת. החל מהקמת תיכון אזורי חדש וראשון ברמת נגב, דרך אישור הקמתו של יישוב נוסף – שיזף – שמתוכנן להיות יישוב מעורב לחילוניים ודתיים (כ-500 יחידות דיור), וכלה בשיווק למעלה מ-86 מגרשים חדשים. "הביקוש הוא אדיר ולכל מגרש לפחות שלושה מתמודדים", מתגאים במועצה האזורית.

מרכז צעירים חדש עומד להיפתח בשנת 2019 (הבנייה לקראת סיום) ובמהלך שנת 2018 התקיימו ברמת נגב שורה של אירועי תרבות לקהילה, כדוגמת צעדת בן גוריון או פסטיבל "צלילים במדבר" המסורתי.

"הביקוש הוא אדיר". מדרשת בן גוריון (צילום: אדווה לויד)


מועצה אזורית גליל עליון

כמה יישובים קלטו בשנת 2018?
כל יישובי המועצה (29 קיבוצים).
כמה יישובים נמצאים בקליטה נכון לפברואר 2019? 15 קיבוצים.
כמה משפחות נקלטות ב-2018? כ-250 משפחות במסלולי קליטה שונים.

הגליל העליון הוא מחבלי הארץ היפים והמדהימים בישראל. בשנים האחרונות מדובר גם באחד מהאזורים הצומחים במדינה מבחינה דמוגרפית.

כל 29 קיבוצי המועצה קלטו משפחות בשנת 2018, ובכ-14 מהם התמלאו הרשימות. במילים אחרות, אם אתם חולמים כמו ישראלים רבים אחרים על איכות חיים ומגורים בלב נופים ירוקים ופלגי מים, ואם אתם שואפים להקים את ביתכם באחד מקיבוצי הגליל, כדאי שתתחילו להתקדם צפונה.

המועצה האזורית גליל עליון מאגדת תחתיה קיבוצים בלבד ופועלת רבות לטובת התושבים. בזכות הצמיחה האדירה בקיבוצי המועצה, בעיקר בכל הנוגע למשפחות צעירות עם ילדים, העשייה בתחום החינוך בגליל העליון הינה בשיאה. החל מפתיחת גני ילדים חדשים (למשל בקיבוצים צבעון וקדרים), וכלה בפתיחתו הרשמית של בית הספר הדמוקרטי העל אזורי "עינת הגליל".

כמדי שנה התקיים בשטחי המועצה פסטיבל "הפנינגליל", אשר משך אליו אלפי משפחות (לא רק מתושבי האזור) שנהנו מהפעלות, הופעות מוסיקליות ועוד. על מנת לעודד אורח חיים בריא הקימה המועצה בשנה האחרונה בכל אחד מהיישובים מתחמי כושר וחנכה מסלולי הליכה.

כל הקיבוצים קלטו משפחות ב-2018. הבנייה בשכונה החדשה של קיבוץ מנרה (צילום: מוא"ז גליל עליון)


כתבות נוספות בנושא:

בין טבריה להרצליה - המשפחות החדשות של קיבוץ מסדה

בקיבוץ מסדה מגדלים כיום את הדור הרביעי, ולצידם מתחילות להגיע משפחות מכל רחבי הארץ שמגלות את עמק הירדן - לא רק כאזור תיירותי

עוסקים בחלום בלב הערבה

פעמים רבות עולה שאלת התעסוקה כשחושבים על מעבר לאזור כמו חבל אילות,  אבל אם לשפוט לפי היזמים ובעלי העסקים שמצאנו נדמה כי מדובר במציאות אחרת לגמרי

המזרח הקרוב: הישראלים שגילו את הבקעה

המרחב הכפרי "הקלאסי" מתקשר בדר"כ עם הנגב והגליל, אך דווקא בחבל המזרחי מגלות משפחות את יתרונות בקעת הירדן