אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

בעלי נחלה לא יחליטו מי יגור בהרחבה במושב

בית המשפט קבע כי גם תושב שאינו בעל נחלה יהיה רשאי להשתתף בהגרלת מגרשים במושב לימן שבגליל המערבי. האם זהו סוף פסוק וכיצד זה ישפיע באופן רוחבי על שאר המושבים בישראל? 


בבית המשפט המחוזי בחיפה, התקבל בימים אלה פסק דין תקדימי הנוגע לזכות לקבוע מי יגור בהרחבות במושבים בנגב ובגליל. בפסק הדין נקבע כי תושבי מושבים בנגב או בגליל, הגם שהם אינם חברים באגודה, יוכלו לקבל הקצאות לטובת בנייה בהרחבה. מדובר בפסק דין משמעותי, שכן זכות זו הייתה שמורה באופן היסטורי לבעלי הנחלות הגדולות בלבד. אמנם פסק דין זה ניתן ספציפית עבור מושב לימן שבגליל המערבי, אך הוא בעל השלכות רוחביות וישפיע על כלל המושבים. בתגובה לפסק הדין, הזהירו המתנגדים כי תגרם פגיעה בצביון היישוב, ויישובים רבים יעדיפו להימנע מפיתוח הרחבות חדשות בשטחיהם, וזאת בגלל שכל תושב המתגורר ביישוב יוכל לדרוש להשתתף בהגרלת מדרשים – גם אם הוא תושב שגר בשכירות.

"אין כל נימוק המצדיק עדיפות לחברי האגודה בעלי הנחלות בלבד", כתב השופט מנחם רניאל בפסק הדין. "החלטת האסיפה הכללית, המבחינה בין בעלי הנחלות לבין אחרים במושב שגם הם בני המקום, ונותנת זכות המלצה רק לראשונים, אינה שוויונית ואין לה בסיס בדין. המושב פעל בצורה לא שוויונית וללא הצדקה בהחלטתו כי הזכות להמלצה על מועמדים לקבלת מגרשים בהרחבה תינתן רק לבעלי הנחלות ולא למבקשים”.

בישראל – מצפון ועד דרום – ישנם כ-300 מושבים, כששני שליש מהם ממוקמים בנגב ובגליל. על פי הערכה, לפסק הדין שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה תהיה השפעה על 50 מושבים – ברמת הגולן ובמבואות חרמון וכן בערבה התיכונה ובפתחת ניצנה – מושבים אשר טרם מיצו את הליך ההרחבות ומתוכננים בהם כ-5,000 מגרשי הרחבה למגורים. אם בעבר יכלו האגודות השיתופיות לקבוע את הרכב התושבים החדשים בהרחבות, כיום שיטת השיווק השתנתה ומושבים במרכז הארץ לא רשאים לקבוע מי יהיה זכאי לגור במגרשי ההרחבה. מי שמשווק את המגרשים היא רשות מקרקעי ישראל – ללא ביצוע של ועדת קבלה.

בקרוב יעלמו ועדות הקבלה במושבים? מושב לימן (צילום: מתוך ויקפדיה)


רשות מקרקעי ישראל לא התערבה

במושב לימן, לגביו ניתן פסק הדין, חברי האגודה מתחלקים לשלושה: חלקה א' משמשת לחלקת מגורים, חלקה ב' לעיבוד חקלאי וחלקה ג' – עיבוד חקלאי משותף לכלל חברי האגודה. כמו במרבית המושבים בישראל, גם במושב לימן מתגוררים תושבים שהם אינם חברי אגודה. לרוב אלו הם תושבי הרחבה או תושבים שרכשו בתי אגודה או משקי עזר אשר שימשו בעבר כחלקות חקלאיות קטנות לעובדים במושב. מדובר בשטחים קטנים של 1.5-6 דונם, בניגוד לשטח גדול בהרבה בנחלות חקלאיות שעומד על 30-60 דונם.

הוויכוח סביב הזכות למגורים בהרחבות החל לפני מספר שנים. במושב ביצעו הרחבה משמעותית בשנת 2015, ובהתאם להחלטה של מועצת מקרקעי ישראל – בעלי הנחלות שהם חברי אגודה הורשו להעביר לרשות מקרקעי ישראל שמות מומלצים, לרוב של ילדיהם, שיקבלו את הזכות לרכישת המגרש. או אז, בעלי מגרשים אחרים דרשו להשוות את זכויותיהם לאלה של בעלי הנחלות. בשנת 2018 הם פנו לוועד האגודה במושב, והאחרון סרב בטענה כי הפעילות מאושרת בתקנון. בעלי המגרשים פנו לרשות מקרקעי ישראל על מנת לעצור את קידום ההרחבה כל זמן שלא יינתן מענה גם למומלצים מטעמם – אך המועצה סרבה להתערב במחלוקת.

בית המשפט התערב – ונתן כתף לבעלי המגרשים

בעלי המגרשים שקיבלו כתף קרה מוועד האגודה ומרשות מקרקעי ישראל, פנו לבית המשפט במסגרת הליך המרצת פתיחה, בדרישה לקבלת זכויות שוות. עורכי הדין אשר ייצגו את האגודה השיתופית, טענו לטעות בהחלטתו של בית המשפט והצהירו כי הסוגיה תעבור להכרעה של בית המשפט העליון, וזאת כיוון ש"חובתן המשפטית של האגודות השיתופיות מעצם מהותן כתאגידים קואופרטיביים לדאוג לחבריהן ולא לאחרים, שכן אגודה שיתופית מחויבת בטובת חבריה בלבד ואינה ישות ציבורית אשר כללי הצדק והשוויון המנהליים חלים עליה. כעת יוכל כל תושב ביישוב, לרבות מי שגר בשכירות, לדרוש להשתתף בהגרלת המגרשים באופן שווה עם מומלצי החברים, דבר שעלול לפגוע בצביון היישוב ולגרום לו להימנע מפיתוחן של הרחבות חדשות". כפי שזה נראה כרגע, בעלי המגרשים אמנם ניצחו בקרב – אך לא בהכרח במלחמה, ויתכן שהדיון יתגלגל לפסק דין של בית המשפט העליון.

*מחפשים נחלות למכירה? עברו ללוח הנדל"ן של "אתר הבית" >

כתבות נוספות בנושא:

שוק הקנאביס נכנס לחברות מלאה בקיבוצים ומושבים?

גידולים חקלאיים הם חלק מתעודת הזהות של כל מושב וקיבוץ בישראל כבר יותר מ-100 שנים, אך האם דווקא טרנד הקנאביס יהפוך כל פרדס ונחלה למכרה זהב?

המחקר שעתיד לשנות את גישת הקליטה הישנה בקיבוצים

כך הפכה גישה אותה פיתחו בקיבוץ נירים הדרומי למודל לחיקוי הפורץ את גבולות תהליך קליטה הקיבוצי הוותיק

הוטרינר הנודד של הגליל העליון

הסיפור המקסים של הוטרינר שהמציא עצמו מחדש והוכיח שיזמות היא אפשרית, בכל התחומים