אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המושגים שחייבים להכיר לפני שקונים בית בישוב כפרי

רגע לפני קניית בית במרחב הכפרי, יש מושגים שאתם חייבים להכיר לעומק. הנה כמה מהם

|

מחפשים בתים למכירה? אתם וודאי יודעים שמדובר בעסק לא פשוט. רגע לפני שאתם קונים בית בישוב כפרי ומשלמים עליו ממיטב כספיכם, הנה כמה מושגים שחייבים להכיר כדי לבצע עסקה מוצלחת וליהנות מהבית החדש.

לא לוותר על היכרות עם כל שלב בדרך לקניית בית


מס שבח

מס שבח הוא מס שמשלם מי שמוכר זכות בקרקע, והוא מחושב לפי ההפרש שבין עלות הנכס, כלומר בכמה הנכס נקנה, למחיר שבו הוא נמכר. למשל, אם קניתם דירה ב-מיליון ₪ לפני כ-15 שנים, ואתם מוכרים אותה כיום במיליון ו300 אלף ₪, תצטרכו לשלם מס על רווח בגובה של 300 אלף ₪. מי שמחשב את ערך הקרקע הוא שמאי מטעם המדינה. במקרים מסוימים, כתלות בעמידה בתנאים, ניתן ליהנות מפטור ממס שבח על בתים למכירה.

חכירה

חכירה היא זכות קניינית להחזיק ולעשות שימוש בנכס לתקופה מוגדרת העולה על 5 שנים, ללא צורך בהעברת בעלות ובתמורה לדמי חכירה. עבור תקופה הפחותה מ-5 שנים – ההסכם יוגדר כהסכם שכירות. הסכם חכירה העולה על תקופה של 25 שנים מכונה "חכירה לדורות", וזה גם הביטוי הנפוץ לחכירה במרחב הכפרי. קיימת חשיבות רבה לעיון בתנאי החכירה, בין אם היא נעשית אל מול אדם, תאגיד, או רשות מקומית, שכן התנאים הינם מותאמים לעסקה המסוימת. יש לשים לב למועד סיום תקופת החכירה, והאם ניתן יהיה להמשיך את חוזה החכירה או שעל החוכר יהיה להשיב את המקרקעין לבעליו ללא קבלת פיצוי או כל תשלום.

הערת אזהרה במקרקעין

הערת אזהרה במקרקעין היא הערה הנרשמת במרשם המקרקעין ונוגעת לסוגיות של התחייבות אודות ביצוע או הימנעות מביצוע של עסקת נדל"ן. ניתן לרשום הערת אזהרה לא רק לגבי בעלות אלא גם באשר לזכויות כגון חכירה, שכירות, משכנתא ועוד. לדוגמה, ברכישה של בתים פרטיים למכירה, בעל דירה עורך חוזה עם הקונה בו הוא מתחייב למכור לו את הדירה. הקונה רשאי לפנות לרשם מקרקעין כדי לרשום הערת אזהרה, כלומר הערה המעידה על כך שבנכס האמור קיימת התחייבות מהמוכר להעביר את הדירה על שם הקונה. הערה זו אמורה למנוע מצבים בהם המוכר, למשל, מתחייב לקונה שני שירצה לרשום גם הוא הערת אזהרה או להעביר את הדירה על שמו במרשם המקרקעין, כיוון שההערה ראשונה סותרת את המהלכים.

חשיבות גבוהה להערת אזהרה במקרקעין בחתימת החוזה על קניית בית (צילום: יוהנה נדל"ן)


ועדת קבלה

ועדת קבלה היא ועדה שנערכת למי שמחפש בתים למכירה ביישובים כפריים. המטרה של ועדת הקבלה היא לבדוק את מידת ההתאמה בין היישוב למשתכנים החדשים ולהיפך, על מנת שלא לפגוע במרקם החיים ביישוב מצד אחד, ולהעניק למשתכן את הצרכים אותם הוא מחפש. ועדות קבלה פועלות מכוח פקודת האגודות השיתופיות שקובעת את היקף אחריותן וסמכותן. כיום ניתן לקיים ועדות קבלה בישובים אשר מספר המשפחות שבהם אינו עולה על 400.

נסח טאבו

נסח טאבו הוא מסמך המהווה מעין תעודת זהות של נכס מקרקעין ומפרט מידע רלבנטי לרבות בעלים, חוכרים, משכנתאות, הערות אזהרה ועוד. המסמך מופק על ידי לשכת רישום המקרקעין לאחר תשלום אגרה והגשת בקשה, וכל מי שמתעניין בקנייה של נכס יכול להגיש בקשה זו. לאורך משא ומתן לרכישת הבית, חשוב להסתייע בנסח טאבו מעודכן כל העת כדי לוודא שלא נוספו הערות אזהרה או שינויי פרטים במהלך המשא ומתן לקניית הנכס.

כתבות נוספות בנושא:

רשת הבטחון האמיתית נמצאת בנגב

הביטוי "ערבות הדדית" מרים את ראשו כיום דרך המאבק האנושי בקורונה. אך עבור חברי קיבוץ אורים מדובר בדרך חיים: "משפחה הנקלעת לקשיים מקבלת סיוע כספי"

בית חב"ד של החיילים הבודדים

הכירו את מפעל הנתינה של יהודית ועופר זנדאני: עם המסירות והערבות הדדית שמאפיינים רבים בהתיישבות הכפרית קיבלו השניים החלטה להפוך את חדרים ישנים בקיבוץ א