אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

הארגונים שעוזרים לנוער בסיכון בפריפריה

הקמת חווה חקלאית בסמוך לקיבוץ בדרום, עידוד יוזמות עסקיות ונערה אחת מהגליל שבחרה לשבור סטיגמות. הכירו את האנשים שבחרו לסייע לבני נוער בסיכון לצייר עתיד טוב יותר עבורם

11.02.2021|שחר דניאלי

ניר אמיתי מקיבוץ להב היה יכול לבחור בכל נתיב שירצה. אחרי שהשתחרר בגיל 35 משירות משמעותי כקצין ביחידה מובחרת, ובזכות שני תארים אקדמאים "נחשבים", העולם היה מונח לרגליו. אבל בעוד שרוב חבריו מהיחידה בחרו לעצמם קריירות שאפתניות בערי המרכז, ניר חיפש משהו אחר ורצוי עם ערכים. אז במקום הדרך הסלולה הוא לקח תפנית, וביחד עם שותפים החליט להישאר בנגב בכדי להגשים חלום יוצא דופן – להקים חווה אורגנית לבני נוער בסיכון מאזורים המורכבים ביותר באזור הדרום. מקום ייחודי שיאפשר לנערים ולנערות שהחיים הערימו עליהם אתגרים, לקחת את עתידם בידיהם.

יחד עם שותפיו למיזם, הרימו לאחרונה קמפיין הד-סטארט לטובת מימון הפרויקט. גיוס ההמונים נמצא בשיאו עם כ-2,000 אזרחים ואזרחיות שהתגייסו למשימת היעד שהוצבה על 750,000 שקלים. הקמפיין יש לציין נמצא בישורת האחרונה ורוב הכסף כבר גויס. אך התפנית בחייו של ניר לא הייתה נרקמת אלמלא אירוע טרגי אחד שהתרחש בצהרי יום שישי של הראשון לינואר 2016.

מקווים להשפיע על הצעירים בנגב. משמאל לימין: ניר, עידן ואושרי (צילום: פרטי)


שיתוף פעולה עם הקיבוץ

הפיגוע הזה תפס את אזרחי ישראל בהלם ובכעס אדיר. בכל זאת, מחבל ערבי-ישראלי מאזור וואדי-ערה שמגיע ללב דיזינגוף וטווח בעשרות צעירים וצעירות שיושבים להנאתם בפאב הוא אירוע יוצא דופן. גם במציאות הביטחונית של ישראל. ואת תוצאות הפיגוע הקשה הזה בפאב "הסימטא" בו נרצחו אלון בקל ז"ל ושימי רוימי ז"ל לצד עשרות פצועים שונים לא ישכח ניר לעולם.

"שימי מת לי בידיים וזה השפיע עליי באופן הכי עמוק", הוא נזכר בכאב, "לקח לי זמן להתאושש מהטראומה ולחזור לשגרה. הצלחתי לעשות את זה לא מעט בזכות תמיכה שקיבלתי מאיש מקצוע, מהמשפחה ומהקיבוץ שבו גדלתי. המעטפת הזו הבהירה לי את החשיבות והכח של ה'ביחד'. במידה רבה זה מה שאני חולם להגשים בחווה".

הדברים התחברו לניר עם התנדבותו ארוכת השנים בעמותת עלם, אשר חשפה אותו לנוער בסיכון. "לפעמים זה הסתיים נהדר, כמו נער שליוויתי והיום הוא משתחרר מהצבא לאחר שירות מלא, ולפעמים יש לזה גם סוף פחות טוב", הוא אומר, "מה שבטוח, שעמותות כמו עלם הם מודל לחיקוי עבורי".

החווה תוקם על שטח של כ-40 דונמים בסמוך לקיבוץ להב. יש כבר פרוגרמה מוכנה והרעיון הוא לעלות לשטח באפריל ו"לגזור סרט" באוקטובר. המיזם נעשה תוך שיתוף פעולה עם להב שהוא קיבוץ בעל קהילה חזקה מאד ותחושת שליחות-חברתית עמוקה. מלבד להב, המיזם מקבל תמיכה מהמועצה האזורית בני שמעון שמעניקה סיוע מקצה לקצה, ועמותת ארץ עיר שהינה עמותה גדולה העוזרת למיזמים חברתיים בתחילת דרכם. ניר ושותפיו נמצאים בקשר רציף עם ראשי ערים וראשי מועצות אזוריות בדרום, כמו גם עם משרדי ממשלה וגופים נוספים.

"יש בישראל מספר בלתי נתפס של 300,000 נערים ונערות בסיכון", אומר ניר, "חוות רימון תהיה עבור חלק מהם הזדמנות. במקום להיפלט אל הרחוב הם יגיעו אלינו. הם ילמדו על כוחה של הקבוצה, על החשיבות שבשגרה, ועל העוצמה שבעבודה חקלאית וטיפול בבעלי חיים". ניר לא לבד. שותף נוסף הוא עידן דטהר, המגיע מהעולם העסקי ומשלים את הצלע הפיננסית. זאת מתוך מטרה לייצר היתכנות כלכלית לחווה שגם תאפשר לפעול ללא תלות בתרומות, וגם – במישור השני – תהפוך אותה למודל לחיקוי ותוביל לפתיחת חוות נוספות.

מאחורי המיזם עומד גם אושרי שרעבי, מנהל חינוכי-טיפולי שעבד בעמותות שונות עם נוער בסיכון. עם ניסיון של כ-20 שנה, כולל בתפקידי ניהול בכירים, אושרי אמור להוביל אחראי על התהליך החינוכי טיפולי בחווה. "אחד הדברים המרגשים והמדהימים הוא שבני נוער שיגיעו לחוות רימון יוכלו להפסיק את ההסתובבות ברחובות, וכאן הם יטעו שורשים", אומר אושרי, "הם יעברו תהליך של גדילה וצמיחה. עם הכוונה הם יוכלו לכתוב בעצמם את הסיפור שלהם ולדעת איך לנווט אותו".

החווה תוקם על שטח של כ-40 דונמים בסמוך לקיבוץ להב (מתוך עמוד הפייסבוק של חוות רימון)


"המטרה היא לא לסגור את הפער אלא לעקוף אותו"


"מה שחשוב כאן זה לא רק ההווה אלא בעיקר העתיד", אומר אסף וייס, מנכ"ל עמותת יוניסטרים אשר מזה כ-20 שנה עובדת מול בני נוער בגיאוגרפיה הפיסית והחברתית בישראל, "כשילד בישראל מגיע עם נקודת פתיחה פחות טובה, המטרה היא לא לסגור את הפער אלא לעקוף אותו". יוניסטרים עובדת בכל שנה עם מאות תלמידים בכ-80 מוקדים ברחבי הארץ. מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום. הנערים והנערות הם בני 12-18 (כיתות ז'-י"ב) והפעילות כוללת מפגשים שבמסגרתם הם עובדים על מיזמים עסקיים. בני הנוער מפתחים רעיונות ומקבלים הדרכות מצד מנטורים מהתעשייה.

"ליוניסטרים יש שלוש מטרות עיקריות", אומר אסף, "דבר ראשון, אנחנו רוצים לייצר אצל בני הנוער העצמה ותחושת ביטחון. אנחנו רוצים שהם יציבו לעצמם מטרות שיהיו יותר גבוהות ממה שהם חושבים שהם מסוגלים. לצקת בלב שלהם את האמונה שהם יכולים להגיע. מטרה נוספת היא פיתוח כישורי יזמות וחדשנות. זה נורא נחמד שיש חלומות גדולים אבל החוכמה האמיתית היא להוציא אותם לאוויר העולם".

"לבסוף, מכיוון שהרגליים תמיד על הקרקע, חשוב לנו לכוון את הנערים והנערות לרכוש כישורי תעסוקה בעלי היתכנות. כישורים שיעזרו להם להשתלב במשרות משתלמות ויעניקו מובילויות חברתית אמיתית". סיפורי הצלחה יש לא מעט. למשל, קבוצה שפיתחה "קיט" שמזהה רכיבים במזון מתוך מטרה לסייע לאנשים אלרגיים בשמירה על בריאותם, צמיד לחסרי ישע שמנטר מדדים ומעניק התראות בעת מצוקה, מכשיר שמווסת צריכת חשמל במזגנים ואפילו מעברי חצייה חכמים המגנים על הולכי רגל".

לא מוותרים על פעילויות עבור בני הנוער גם בתקופת הסגר (צילום: פרטי)


הקופאית מהגליל שהפכה למנהלת בבית השקעות

"אני אספר לך על מקרה שמלמד על זה הכי טוב", אומר אסף, "זה סיפור על בחורה צעירה ומקסימה מהגליל שהצטרפה לתוכנית של יוניסטרים במקביל ללימודיה בתיכון. היא למדה לקרוא דוחות פיננסיים במכללה מקומית והייתה בטוחה שהעתיד שלה יהיה במשרד רואי חשבון קטן בעיירה. יום אחד היא מקבלת טלפון מיוניסטרים שהגישה את המועמדות שלה למשרה שעשויה להתאים לה בבית ההשקעות IBI בתל אביב. אחד מבית ההשקעות המצליחים בישראל. מנטור עסקי הכין אותה לראיון והיא הגיעה לתל אביב מלאת ביטחון ומוטיבציה".

"המראיינת שאלה אותה איך היא מתאימה לתפקיד כשהרזומה שלה לא מתקרב ברמתו למועמדים האחרים, היא ענתה בלי להתבלבל. אני העובדת הכי טובה שתוכלו להעסיק בסבב הגיוס הזה'. אמנם יש לי רזומה דל, אבל המוטיבציה שלי בשמיים. תוך חצי שעה היא קיבלה טלפון שהמשרה שלה. היום היא עובדת שם כבר למעלה מ-4 שנים, סיימה בחינות לניהול תיקי השקעות והביאה אחריה עוד 4 בוגרים נוספים של יוניסטרים".

העשייה החברתית מול בני נוער בסיכון או משכבות חלשות עשויה להיות מפתח בהתפתחות של הגליל והנגב בישראל. עמותות וארגונים כמו חוות רימון או יוניסטרים מביאות את זה לידי ביטוי באופן המוחשי ביותר. צמצום הפערים מאפשר את קירוב הפריפריה למרכז, ויצירת חברה יצרנית ואיכותית גם באזורים מרוחקים יותר.

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת יגל

מאוד אוהבים את המדבר ובחרו בקיבוץ שדה בוקר להיות להם בית כי היה להם חשוב להיות קרובים לבן גוריון. הכירו את משפ' יגל וסיפור הקליטה שלהם

בעלי נחלה לא יחליטו מי יגור בהרחבה במושב

בית המשפט קבע כי גם תושב שאינו בעל נחלה יהיה רשאי להשתתף בהגרלת מגרשים במושב לימן שבגליל המערבי. האם זהו סוף פסוק וכיצד זה ישפיע על שאר המושבים?

קלטו את משפחת גרוס

כשחפר ונרקיס מסתכלים לעבר העתיד, הם רואים את ילדיהם מקימים את ביתם בקיבוץ. על הקשר ההדוק בין משפחת גרוס לקיבוץ בו הם גרים תוכלו לקרוא בסיפור הבא