אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

עמק החינוך

מועצה אזורית עמק המעיינות הפכה בשנים האחרונות לשם דבר בתחום החינוך, מה שיוצר משיכה בקרב משפחות צעירות רבות. מה סוד הקסם של המועצה, ואלו פרויקטים מרתקים מלווים את התלמידים בשנים האחרונות? התשובות בכתבה"החינוך במועצה האזורית עמק המעיינות הוא דוגמא ומופת ללמידה משמעותית" כך אמר שר החינוך לשעבר, שי פירון כשביקר ביישובי המועצה לפני כשנה וחצי. מאז, כל הגורמים הנוגעים בדבר אינם נחים על זרי הדפנה. נהפוך הוא - מערכת החינוך בעמק המעיינות עדיין נחשבת אחת המוצלחות בארץ וממשיכה להתפתח ולהוות מודל למועצות אחרות. המדהים הוא שעל מידת ההצלחה מסכימים כל הצדדים, כן אפילו התלמידים עצמם, אשר זוכים למירב ההשקעה מצדם של כל הגורמים.

מי שמובילה בשש השנים האחרונות את הצמיחה בתחום, היא נגה גיל בשיא, מנהלת אגף החינוך והקהילה בעמק המעיינות. "אני חושבת שהמערכת אצלנו היא מצוינת בזכות החיבורים הייחודיים בין המערכות השונות", היא מסבירה: "המנהלים שמדברים בשפה אחת ומחפשים חיבורים מסוגים שונים יוצרים יכולת חשיבה משותפת. נוסף לכך, מדובר במערכת שנותנת מקום ליוזמות ומאפשרת לממש אותן. אחת מהן למשל היא החווה החקלאית החינוכית שהוקמה בתוך מו"פ חקלאי ובכל שבוע יש 600 ילדים שבאים לחקור ולעבוד את האדמה שם. בתחילת השנה, הצפנו את בעיית העדר החשמל בפני תלמידי כיתה י' ובמשך כמה חודשים, הם למדו את העניין והציעו הצעות מעשיות כדי שיוכלו לבצע שם ניסויים שדורשים חשמל. מרחב נוסף הוא עידן טכנולוגי בו נפגשים תלמידים, מהנדסים ותעשיינים ועוסקים בחדשנות טכנולוגית ובפתרונות לבעיות מהחיים כמו אתגר השקנאים בבריכות הדגים, פתרונות טכנולוגיים לאנשים עם צרכים מיוחדים ועוד."

תשע"ו, בהמשך לשנות הלימודים שקדמו לה הביאה איתה חידושים מרתקים לצד אתגרים כפי שנגה מתארת: "ברמה הארצית התמודדנו עם אתגרים לא פשוטים כמו מערכת הבגרויות החדשה ובכל זאת בעמק הייתה שנה טובה במערכת. אנחנו יותר מחודדים לגבי מהות המשימה שלנו והצלחנו להכניס אוטונומיה במערכות, בפיתוח המקצועי ובהחלטות פנים-ספריות. הפרויקט המרכזי שעליו אנו עובדים בחמש השנים האחרונות הוא "עמק חינוך", תוכנית שאחד הדברים המשמעותיים בה, היא מערכת של פיתוח מקצועי ויזמי לכל אנשי החינוך בעמק. המערכת המיוחדת מאפשרת לאנשים לבנות בעצמם את הקורסים בנושאים אותם רוצים לקדם ולשתף בכך אנשי חינוך נוספים.

"דוגמא ומופת ללמידה משמעותית". תלמידי עמק המעיינות (צילום: מוא"ז עמק המעיינות)


'עמק חינוך' שהזכירה נגה, היא "תוכנית הגג" יחידה מסוגה בארץ, שמחברת את כל התוכניות החינוכיות שפועלות לתוכנית אזורית כוללת אחת. היא יצאה לדרכה בשיתוף עם "ערי חינוך" בראשות יעקב הכט, בספטמבר 2011 לאחר תהליך ארוך ועמוק של תכנון בו היו מעורבים כל הגורמים הרלוונטיים לחינוך בעמק.

"אני חושב שיש פה חינוך מצוין", משתף צור בן אדמון משדה אליהו, תלמיד י"א בבית ספר שקד. "המחנכים לא מתמקדים בהכרח בלימוד וציונים, אלא ממש שמים דגש על הפן החברתי כמו טיולים והאפשרות לתת לכל אחד להתבטא בתחומו. זה ממש יפה בעיני. בכל המועצה ואצלנו בבית הספר בפרט, מה שעושה את ההבדל הוא שמתמקדים בקידום הנער כבנאדם. הדוגמאות הבולטות לכך הן תוכנית מנהיגות עתידים, בית מדרש שמחבר בין כל הגילאים ונבחרת כדורסל מושקעת עם קהל אדיר."

גם בתחום הגיל הרך, בולטת מגמת הצמיחה שתיאר צור. ענת שרמן מניר דוד מובילה את אשכול הגנים בעמק המעיינות ומאמינה באדיקות בשיתופי פעולה כמתכון להצלחה: "השנה יצרנו חיבור של הגננות במעין חדר מורים משלנו ובו כולן משתפות אחת את השנייה בעשייה החינוכית. בנוסף מתקיימת תוכנית 'מעברים' שבה צוותי המורים והגננות פועלים יחד ויש גם את המפגשים בין ילדי הגנים הדתיים לילדי הגנים הדתיים הדתיים. בגן שלי למשל, הובלתי את פרויקט גן ירוק מתמיד ואורח חיים בריא בשיתוף הקהילה וההורים יחד עם תזונאית מומחית."

היתרונות של מערכת החינוך בעמק המעיינות, מתבססים לטענתה של ענת על הרצון הגדול ותשומת לב לראשי המועצה מקדישים לתחום: המועצה שמה בסדר עדיפות ראשון את החינוך וזה מאוד מורגש-מבחינת תקציב ורצון לשאוף להתפתחות כל הזמן. כל בעלי התפקידים מדברים בשפה אחת - מהגן ועד לכיתות התיכון, התכונה הזו ללא ספק מצמיחה מנהיגות וזה עושה את השינוי. הרצון לשפר ולהשתפר זה משהו שמאוד מניע אותנו לחשוב איך להתקדם הלאה ולעולם לא להישאר באותו מקום. אחרי שיצרנו את כל שיתופי הפעולה בינינו הדבר הבא הוא לשלב כוחות עם שכנינו בבית שאן וברשויות נוספות הנמצאות סביב."

רוצים לדעת יותר על החינוך בתחומי עמק המעיינות? צרו קשר עמק מרכז המידע >

כתבות נוספות בנושא:

קיבוץ ללא גבולות

לא מעט ישובים פריפריאליים מתמודדים עם בעיות שיווק שונות אך מה תגידו על האתגר של קיבוץ גבולות שמנסה לגרום לכם להבין כמה גדול הפער בין שמו לבין מיקומו

שוק הקנאביס נכנס לחברות מלאה בקיבוצים ומושבים?

גידולים חקלאיים הם חלק מתעודת הזהות של כל מושב וקיבוץ בישראל כבר יותר מ-100 שנים, אך האם דווקא טרנד הקנאביס יהפוך כל פרדס ונחלה למכרה זהב?