אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

כיצד הפך תיכון שער הנגב לאחד התיכונים הטובים בישראל?

אהר’לה רוטשטיין, המנהל המיתולוגי של תיכון שער הנגב, מסביר כיצד הפך החינוך בתיכון המפורסם למודל לחיקוי, ואיך בדיוק מנהלים תיכון תחת אש


בימינו, כאשר משפחות רבות מבקשות לעבור מהעיר אל הכפר, אחד השיקולים המרכזיים שמלווים את המהלך הוא החינוך. ואכן, שמו של החינוך בהתיישבות הכפרית יצא למרחוק, בין השאר בזכות שורה ארוכה של בתי ספר אשר הפכו לשם דבר. מהצפון ועד הדרום, מוסדות החינוך של המגזר הכפרי מצליחים "לעשות בית ספר" למערכת החינוך בערים.

סוד קסמם של בתי הספר במושבים ובקיבוצים מבוסס על אלמנטים ייחודיים כמו שילוב הדוק בין חינוך פורמאלי למסגרות חוץ פורמאליות, קשר עמוק עם הקהילה, השקעה בערכים ולא רק בציונים, מגמות יוצאות דופן לבגרות וכמובן אוכלוסייה איכותית.

אחד מבתי הספר הטובים ביותר מבחינה זו הוא תיכון שער הנגב אשר ממוקם בסמוך לקיבוץ ניר עם. מוסד לימודים זה, אשר ידוע גם בשמו הרשמי "בית חינוך ניסוי שער הנגב", מהווה בית חינוכי לכ-1,200 תלמידים ובהם בני מושבים, קיבוצניקים, ילדי ערים בדרום ותושבי יישובים קהילתיים. אז כיצד הפך תיכון שער הנגב למוסד שמהווה לכשעצמו שיקול לעבור לדרום?

מהתיכונים המובילים בארץ. תיכון שער הנגב (צילום: אילן נחום)

מחלקת החינוך במועצה האזורית שער הנגב – 35% מהתקציב השנתי

"המועצה האזורית שער הנגב, אשר תיכון שער הנגב הוא התיכון האזורי שלה, מתקצבת את מערכת החינוך בכ-35 מיליון ₪ בשנה", מסביר אריה חודרה, מנהל מחלקת החינוך במועצה האזורית, "מדובר לא רק על סכום אדיר במספרים מוחלטים אלא גם על תפיסת עולם שכן זהו נתח המהווה כ-35% מתקציב המועצה", הוא מתגאה.

חודרה מוסיף ומציין כי תיכון שער הנגב דוגל בשיטות חינוך ייחודיות אשר אין כמותן כמעט באף בית ספר בישראל. "למשל, החינוך הפורמאלי שזור היטב עם הפעילות החוץ פורמאלית שמתקיימת בבית הספר לאחר שעות הלימודים. דוגמה אחת לכך היא הקונסרבטוריום המדהים שהוקם בבית הספר אשר משמש בבקרים למגמת מוסיקה ברמה של 5 יחידות, ובשעות הצהריים לחוגי המתנ"ס האזורי. כך גם לגבי הסטודיו לריקוד וכן מתחמים נוספים בקמפוס החינוכי".

"בר מזל שנפל בחלקי לנהל בית ספר כמו שער הנגב"

"כל יום שאני קם בבוקר אני חושב לעצמי, איזה בר מזל אני שנפל בחלקי לנהל בית ספר כמו תיכון שער הנגב", אומר בגאווה אהר'לה רוטשטיין, המנהל המיתולוגי של שער הנגב אשר ממלא את תפקידו מזה כ-20 שנים, "השם של התיכון, בית חינוך, מעיד על תפיסת העולם שלנו. בתיכון שער הנגב אנחנו מבקשים להיות בית מחנך לתלמידים ורואים בלמידה ובהוראה אמצעי ולא מטרה. כלומר, מעבר לנושאים כמו הישגיות ומצוינות, תיכון שער הנגב שם דגש על בניית סולם ערכים בקרב התלמידים וסיוע בעיצוב השקפת עולם יציבה, מוסרית, סולידרית וערכית".

96%" מהבוגרים שלנו מתגייסים", אהר'לה רוטשטיין (צילום: אבישי פרי)

רוטשטיין מדגיש כי תלמידי ותלמידות שער הנגב משתלבים היטב בקהילה מסביבם והופכים לחלק משמעותי במארג החיים המקומי. "כל הילדים שלנו בחטיבה העליונה עוסקים בפעילות התנדבות כזו או אחרת בקהילה", הוא מספר, "למשל, בקריה החינוכית פועל מרכז הידרותרפי עבור ילדים עם צרכים מיוחדים וקבוצה מגובשת של תלמידים משער הנגב היא הסיירת המפעילה והפעילה של המרכז. כמו כן, תלמידים מבית הספר מתנדבים במשמר האזרחי, במד"א ובעוד אין ספור מסגרות שונות. למעשה, כולם כולל כולם מחויבים לכך ברמה האישית וברמה הקבוצתית. לא בכדי, כ-96% מהבוגרים שלנו מתגייסים לצה"ל וכ-86% עושים זאת עם שירות משמעותי וקרבי".

בית ספר תחת אש

תיכון שער הנגב איננו בית ספר רגיל גם ובעיקר בשל מיקומו בסמוך לרצועת עזה. במשך כ-16 שנים בית הספר מצוי ממש בקו האש. במבצע "צוק איתן", תלמידי בית הספר נאלצו לרוץ למתחמים מוגנים ממש באמצע בחינת בגרות. כמו כן, בין החתימה על הפסקת האש ב-26 לאוגוסט, ועד לפתיחת הלימודים ב-1 לספטמבר, הצוות הניהולי היה צריך לארגן שנת לימודים שלמה בתוך ארבעה ימים בלבד.

"בית ספר אשר תלמידיו ומוריו נמצאים תחת ירי במשך כל כך הרבה שנים חייב לדעת כיצד הוא בונה אצל הילדים את העוצמה הנפשית והחוסן הערכי. אותם ערכים אשר יביאו את הילדים להגיד בפה מלא - אנו נשארים פה ולא זזים לשום מקום", אומר רוטשטיין, "היכולת האמיתית להתמודד עם מציאות כל כך אקסטרימית היא פשוט לקום ולעשות. כל הזמן לעשות". במסגרת עשייה זו, בית הספר משקיע רבות בתלמידיו מעבר לתוכנית הלימוד הרגילה. למשל, בניגוד לבתי ספר רבים ברחבי הארץ, אשר מקיימים שעת חינוך אחת בשבוע, בבית הספר שער הנגב מתקיימות בכל שבוע בין שלוש לארבע שעות מול מורה מחנך. "שעות החינוך הללו מאפשרות לנו להוציא את הדברים החוצה וכן לשוחח, לדבר, לנתח, להשלים ולהתמודד", מסביר רוטשטיין, "תודות לכך, בית הספר מצליח לגעת בכל תלמיד ותלמידה, ולהגשים את מטרתו ושמו - להיות בית חינוכי".


כתבות נוספות בנושא:

הדילמה הכפרית - בנייה מרוכזת VS "בנה ביתך"

על השאלה הקבועה האם לבחור בשכונה המציעה בנייה מרוכזת או דווקא בזו המאפשרת בנייה עצמית יש אולי תשובה

השראה ירוקה - 4 אמנים שיוצרים במרחב הכפרי

הם יוצרים, חולמים ומקבלים השראה בזכות ובתוך היישובים הכפריים. מי הם? אתם מוזמנים לגלות

מתחמי תעסוקה, בתי ספר חדשים ונטע ברזילי

איפה תמצאו שלושה מתמודדים על כל מגרש, היכן בית ספר חדש בעלות של 30 מיליון שקלים, ואיך מתקשרת לזה זוכת האירויזיון. הנה מה שקורה וגם מה שצפוי לקרות השנה