אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

יצור ברזל, יציקות, זיווד ועיבוד שבבי

עיבוד שבבי הוא ענף תעשייתי חשוב מאד במשק הישראלי. ואכן, מקצועיותם הרבה של מפעלים אשר עוסקים בתחום זה בישראל נודעה ברבים. מהו אפוא עיבוד שבבי וכיצד הפכה ישראל למעצמה בתחום? קראו כאן.

עיבוד שבבי הוא ענף תעשייתי לייצור עצמים ייעודיים על ידי הסרת חומר גלם באמצעות מכונות שונות כגון כרסומות, מחרטות, מקדחות, מסורים ומשחזות. בניגוד לעיבוד פלסטי, מפעלים לייצור רכיבי מתכת ועיבוד שבבי מקבלים גוש חומר גדול דיו אשר מאפשר להן להסיר את העודפים לכדי יצירת העצם המבוקש. מדובר אפוא בתעשייה אשר משמשת למשל לטובת ייצור רכיבי מתכת לשלל מטרות שונות.

 

מפעלי עיבוד שבבי בישראל מספקים מענה לענפים רבים במשק כגון רפואה, ביטחון, קוסמטיקה, צעצועים, הנדסה, חומרה ועוד. תהליך העיבוד נעשה ברמות דיוק גבוהות במיוחד אשר מגיעות עד לכדי כאלפית המ"מ. הכלים אשר מורכבים על גבי המכונות שהוזכרו לעיל זמינים לשימושים מגוונים בשל היותם מעוצבים בצורות ייחודיות.
 

מכונות עיבוד שבבי מתמודדות באופן מרשים עם חומרי גלם מסוגים שונים והתעשייה הישראלית בתחום היא מהמובילות בעולם. למעשה, ישראל נחשבת לאחת היצואניות הגדולות והמקצועיות ביותר של כלים לעיבוד שבבי (ובעיקר לכלים קטנים הדורשים דיוק רב). מצוינותה של התעשייה הישראלית נודעה ברבים לא רק בשל מכונות מתקדמות, אלא גם בזכות כוח אדם איכותי. כיום, התעשייה הישראלית בעיבוד השבבי עומדת בחזית הטכנולוגיה בענף.
 

 

  • מכונות עיבוד שבבי מתמודדות באופן מרשים עם חומרי גלם מסוגים שונים והתעשייה הישראלית בתחום היא מהמובילות בעולם.
  • מכונות עיבוד שבבי מתמודדות באופן מרשים עם חומרי גלם מסוגים שונים והתעשייה הישראלית בתחום היא מהמובילות בעולם.
  • כוח האדם בתעשיית העיבוד השבבי השתפר מאד בשנים האחרונות. בין השאר בזכות השקתו של מסלול לימודים ייחודי בענף אשר גובש על ידי המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית והתאחדות המלאכה והתעשייה.

 

יצור מתכת

 

חומרי גלם המתאימים לעיבוד שבבי
 

לא כל חומרי הגלם בתעשייה נוחים לעבודה בעזרת טכניקות של עיבוד שבבי. למשל, ידוע כי עופרת היא חומר מורכב לתעשיית עיבוד שבבי בשל השבבים הגדולים הניתזים ממנו במהלך העבודה. כיום, חומרי הגלם הפופולאריים בענף העיבוד השבבי הם אלומיניום, פלדת אל-חלד, פלדה, פליז, ארד, פוליאוריתן, MDF, עץ, דלרין ועוד.

 

כאמור, עיבוד שבבי הוא ענף תעשייתי אשר נוגע בתחומים רבים. לדוגמה, בשל דיוקו הרב של העיבוד השבבי, ותודות ליכולותיו המרשימות עם חומרי גלם מתכתיים, מפעלי עיבוד שבבי משמשים רבות את תעשיית האלקטרוניקה. בין השאר, לצורך זיווד אלקטרוני הכולל יצירת מעטפות מתכת פונקציונאליות לאריזת תכולת אלקטרואופטיקה ואלקטרוניקה. פעמים רבות, עיבוד שבבי הוא חלק מתהליך כולל אשר מלווה יצירת רכיבי מתכת בעזרת יציקות אלומיניום או יציקות ברזל. זאת, כאשר היציקה הראשונית יוצרת חומר גלם המגיע לכדי גימור סופי בעזרת מכונות לעיבוד שבבי.
 

בשנים האחרונות, עלייה בביקוש לתחום העיבוד השבבי

 

כפי שצוין לעיל, מפעלים ישראלים לעיבוד שבבי מספקים מענה למגוון תעשיות ביטחוניות, רפואיות, אזרחיות ומתקדמות. ואכן, זכייתם של מפעלים ישראלים לייצור רכיבי מתכת ועיבוד שבבי במכרזים בינלאומיים הפכה זה מכבר לעניין של מה בכך. גם כוח האדם בתעשיית העיבוד השבבי השתפר מאד בשנים האחרונות. בין היתר, בזכות השקתו של מסלול לימודים ייחודי בענף אשר גובש על ידי המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית והתאחדות המלאכה והתעשייה. מסלולים ייעודיים אלה הצליחו להגדיל את קליטתם של עובדים צעירים בתחום העיבוד השבבי וסייעו למפעלים הישראלים להפגין ידע רב בבניית מתקנים, תכנון וייצור בעזרת מחשב (תיב"מ), בניית תהליך טכנולוגי מהיר וניהול ממוחשב של תכנון וייצור.
 

בין התחומים השונים של ענף העיבוד השבבי, התעשייה הישראלית צברה לעצמה שם ומוניטין באפיקים ספציפיים. למשל, ידועה לכל מומחיותם של המפעלים הישראליים לעיבוד שבבי בייצור כמויות בינוניות וקטנות של מוצרים ייחודיים (מערכות תעופתיות, פתרונות לתעשיות עילית ועוד).

 

יצור מתכת

 

לסיכום,

עיבוד שבבי הוא אחד הענפים החשובים והבולטים בתעשייה הישראלית. המומחיות הרבה של המפעלים הישראליים בתחום, והמקצועיות אשר מאפיינת את כוח האדם במפעלים אלה, יצרו בישראל תמהיל מנצח של איכות ללא פשרות. ואכן, לא רק תעשיות מקומיות נעזרות במפעלים הישראליים מבחינת עיבוד שבבי, ורבים מהמפעלים הללו מקיימים שיתופי פעולה הדוקים עם גורמים מובילים ברחבי העולם.

כתבות נוספות בנושא:

עוסקים בחלום בלב הערבה

פעמים רבות עולה שאלת התעסוקה כשחושבים על מעבר לאזור כמו חבל אילות,  אבל אם לשפוט לפי היזמים ובעלי העסקים שמצאנו נדמה כי מדובר במציאות אחרת לגמרי