אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

מורה נבוכים: חוק מיסוי הקיבוצים החדש

לאחר 4 חודשי מו"מ בין נציגי האוצר ורשות המיסים לבין התנועה הקיבוצית, הושגו הסכמות משמעותיות בנוגע לאופן המיסוי לחברי קיבוצים. עוברים לקיבוץ? הנה מה שאתם צריכים לדעת


ארבעה החודשים לאחר שהחל המשא ומתן בין נציגי הקיבוצים, משרד האוצר ורשות המיסים בנוגע לאופן המיסוי של חבריהם, הושגו הסכמות בין הצדדים. ההחלטה התקבלה בוועדה לצדק חלוקתי,  והחוק קובע כי חברי קיבוץ ישלמו ביטוח לאומי ומס הכנסה על פי הכנסתם האישית מהקיבוץ. לראשונה מקום המדינה, נערכת הפרדה בין שיטת המיסוי של הקיבוצים המתחדשים מהשיתופיים.

כל הגופים המעורבים בהחלטה ביקשו לשמר עניין מהותי אחד עקרוני – אורח החיים הקיבוצי. כלומר, לוודא שגם שינויי מיסוי לא יפגעו במרקם החיים החברתי הייחודי שמאפיין את הקיבוצים בישראל כבר למעלה מ-100 שנה.

בדומה לכל עסקה הנסגרת, גם במקרה זה הצדדים יצאו מרוצים ולא-מרוצים כאחד. מבחינת המדינה, ההערכות מדברות על תוספת של כ-420 מיליון שקלים בשנה לקופת המדינה. באשר לקיבוצים, התקנות החדשות לא יפגמו באופי הייחודי של חיי הקיבוץ. עניין מהותי וקרדינלי שכן אורח החיים הקיבוצי עבור תושבי הקיבוצים הרבה מעבר לשיטת מיסוי. אך מה כל זה אומר בפועל? הנה ההסבר בקצרה.

החלטה בעלת משמעותיות רבות לקיבוצניקים. קיבוץ אלמוג (צילום: מוא"ז מגילות-המלח)


הפרדה בין קיבוצים מתחדשים ושיתופיים – גם מבחינת מס הכנסה וביטוח לאומי

התמורות בסגנון החיים, ביחד עם השינוי בסיווג הקיבוץ המתחדש, גרמו לרשות המיסים לבחון שוב את נוהג המיסוי של הקיבוצים ולהציע הבדלה, לצרכי גביית מס הכנסה, בין הקיבוצים המתחדשים והשיתופיים. במהלך שהוא חלק משינוי הסדרי המיסוי ההבחנה תיערך על פי חלוקות הסיווג הקיימות מכוח תקנות האגודות השיתופיות. בנוסף, כצעד מקל, הוחלט כי מקיבוץ מתחדש שבו הפערים בין הכנסות שהעמיד הקיבוץ לחבריו הם נמוכים מ-25%, יגבה מס באופן זהה לקיבוץ השיתופי.

מס הכנסה:

הוועדה קובעת כי גביית המס בקיבוצים המתחדשים תהיה בדומה למיסוי שותפויות. כלומר, ישולם על ידי כל קיבוץ מתחדש מס באותו סכום מס שהיה נגבה מחבריו אם הכנסתו החייבת הייתה מחולקת בין החברים. זאת על פי זכאותו של כל חבר מהכנסות קיבוץ בשנת מס (עד היום ההכנסה החייבת של הקיבוץ חולקה בין חבריו שווה בשווה). בנוסף, סוכמה בוועדה אפשרות נוספת למיסוי עבור הקיבוצים המתחדשים שיבחרו בכך. כל קיבוץ מתחדש יוכל להגדיר את חבריו כעובדים שכירים שהוא מעסיקם ובכך ייגבה המס מהקיבוץ כניכוי במקור, תוך הכרה בכספים שחבר הקיבוץ ישלם לקופתו, בשל תקנות הערבות ההדדית (תקנות 2 ו-3). בקיבוצים השיתופיים לא בוצעו שינויים מהותיים בשיטת המיסוי.

ביטוח לאומי:

בקיבוצים המתחדשים תחול רפורמה הקובעת כי דמי הביטוח הלאומי ייגבו באופן דומה למיסוי מס ההכנסה. חברי קיבוץ ישלמו דמי ביטוח על פי החלק אליו הם זכאים בהכנסה החייבת, בניגוד למצב היום בו התשלום הוא על פי הוצאות מחייה. בנושא דמי האבטלה הוחלט כי הוא רלוונטי רק לחברי קיבוץ שעובדים כשכירים ומקבלים תלוש. לגבי שאר החברים נקבע שהם לא יהיו זכאים לדמי אבטלה ובהתאם גם לא ישלמו על כך. בנוסף הוכרע שרק חברי קיבוצים חדלי פירעון יוכלו לקבל הבטחת הכנסה. בנוגע לקיבוצים השיתופיים נרשמו כמה תיקונים בחקיקה הפותרים חילוקי דעות שעלו בדיוני שומות המס וביקורת המוסד לביטוח לאומי.

תגובות
 
ח"כ ברושי, לשעבר מזכיר התנועה הקיבוצית: "חשוב לי לציין כי מעולם לא ביקשנו לשלם פחות ממה שצריך, אלא רק התנגדנו להליך חד צדדי ומקוצר שההשלכות שלו היו חיסול בפועל של הקיבוצים והאגודות השיתופיות. אין ספק שהחוק הולך להכביד על הקיבוצים, אך הוא מותאם ומתבקש במציאות הקיימת".

חבר הכנסת מטעם הליכוד, מיקי זוהר, שכיהן כיו"ר הוועדה לצדק חלוקתי, הסביר כי החוק לא מיועד כדי להזיק לקיבוצים ולערך השיתופיות. המטרה של התקנות לדבריו היא "להביא לצדק חלוקתי והיסטורי במיסוי אזרחי ישראל" שכן "הנטל הכלכלי על תשלומי המיסים חייב להיות שווה והוגן עבור כולם". עוד הרחיב ח"כ זוהר ואמר כי לדעתו הפשרה אינה פוגעת ברעיון וערכי הקיבוץ אך מאפשרת, לעניין נושא המיסים, חלוקה שווה של הנטל בין כל אזרחי ישראל.

"חוק מתבקש במציאות הנוכחית". ח"כ איתן ברושי (צילום: איתן ביט)

כתבות נוספות בנושא:

ממשיכים לצמוח: ביקוש שיא בקיבוץ גבולות

כמו הכלניות בפסטיבל "דרום אדום", גם קיבוץ גבולות פורח ונערך לקליטת המשפחות בשכונה החדשה: "משפחות שנקלטו לא מזמן הן אלו שמסייעות לנקלטים הבאים"

כך יראה עמק המעיינות בעשור הקרוב

עידוד יוזמה ומעורבות תושבים, מאות משפחות חדשות בהרחבות היישובים ושיטת חינוך חדשנית. זה הולך להיות העשור הבא בעמק המעיינות

יישובים חדשים, הבטחות ישנות

אישור הקמתם של 5 יישובים כפריים זה חדשות נהדרות, בעיקר למשפחות צעירות. אך האם המהלך אכן ייצא לפועל?