אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

רכישת נחלה - איך לבחור נכון?

איך בוחרים נחלה למכירה? איך יודעים לבחור את הנכס הנכון מבין מספר נחלות למכירה ומה צריך לדעת? קריאה מחכימה

|

אם אתם חקלאים בנשמה או חולמים לרכוש שטח גדול ולבנות עליו בתים לכם ולילדים, בין גדלתם בין שביליו של מושב או "נדבקתם" בחיידק כפרי, עולם הנחלות במושבים בישראל עובר בשנים האחרונות תהפוכות רבות, הן חברתיות והן כלכליות. אז איך בוחרים נכון נחלה? איך יודעים לבחור את הנכס הנכון ביותר מבין מספר נחלות המוצעות מכירה באזור?  שאלות מורכבות בהחלט, אבל היי, חשוב שתדעו שאתם לא לבד. ישראלים רבים מתעניינים בכל שנה ברכישת נחלות ומוצאים עצמם טובעים בים של בירוקרטיה. לכן החלטנו לייצר ברשימה הקצרה שלפניכם כמה כללים מאסט דו שכדאי מאוד שתכירו .

לא רק לחקלאים. נחלה במושב (צילום: shutterstock)

רגע, מה זה נחלה?

שניה לפני שנבין איך מסתכלים בכלל על נחלות למכירה, הנה בקצרה ההגדרה הרשמית של נכס המקרקעין הזה. על פי מועצת מקרקעי ישראל, נחלה מוגדרת באופן הבא – קרקע חקלאית שהוחכרה לתקופה ארוכה לחוכר לטובת מגוריו ופרנסתו. כל נחלה מורכבת משלושה חלקים עם ייעודים שונים. חלק א' הוא החלק שבוודאות יועבר למתיישב ובו נמצאים בית המגורים ומבני המשק. חלק ב' הוא השטח החקלאי שהמתיישב יכול לעבד (אך לעיתים הוא כלל לא יוחכר לו), וחלק ג' מעובד על ידי האגודה השיתופית. על חלקי ג' ממוקמים גם מבנים ציבוריים או מבנים בעלי אופי כלכלי כמו צרכניות.

בחירת נחלה כמו בחירת בית

בחירת נחלה אשר מיועדת למגורים זהה במידה רבה לבחירת בית פרטי. כלומר, יש לבדוק היטב את המאפיינים של הנכס עם הקמתו בכל הנוגע לנושאים כמו חינוך, תחבורה, תעסוקה, חוגים, תרבות, קניות ועוד. זכרו כי רק מחקר מקיף ומעמיק של כל ההיבטים שקשורים בנכס יוכל להביא לגישור בין הרצוי למצוי. זאת תוך כדי מקסום השקעתכם.

מי בעלי הזכות בנחלה? מיהו הגורמים והמוסדות הקשורים?

הבירור השני שעליכם לעשות הוא בירור אודות בעלי הזכויות בנחלה. האם זוהי רשות מקרקעי ישראל (המינהל), האם הבנק מחזיק בנחלה מתוקף שעבוד קודם או שמא הנחלה נמכרת מגורם פרטי. הידיעה אודות הזכויות בנחלה היא קריטית להמשך ההתקדמות לכיוון הרכישה. במקביל לבירור הזכויות זכרו כי נחלות למכירה דורשות התמודדות עם גורמים חיצוניים נוספים שאינם רק המוכרים. לדוגמה, הסוכנות היהודית, האגודה השיתופית, רשות מקרקעי ישראל, רשם האגודות ועוד. הבירורים אודות הנחלה צריכים לכלול גם היכרות עם הגורמים הללו שמשפיעים על העסקה.

האם הנחלה עומדת בדרישות ובציפיות שלכם?

בדומה לכל עסקת מכר בנדל"ן, רכישת נחלה דורשת התחקות אחר התקציב המשפחתי והציפיות שלכם מהנכס. עליכם לדעת היטב שיש לכם את היכולת הכלכלית והפיננסית לשאת בעלויות הנחלה בטווח הקצר ובטווח הארוך. הנחלה צריכה להתאים למשפחה בהווה ובעתיד ויש לדעת מהם אחוזי הבנייה בה והאם הם רלבנטיים מבחינתכם.

התייעצו עם אנשי מקצוע

בבחירת נחלה חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע רלבנטיים. נחלה המוצעת למכירה איננה בית פרטי ופרמטרים רבים משפיעים על כדאיותה של העסקה. למשל, סוג הקרקע, המבנה הטיפוגרפי, מיקום ביחס לתכסית ותבליט, מסלול השמש על הנחלה, נוף פתוח/סגור, אחוזי בנייה ועוד. בין גורמי המקצוע שמומלץ להתייעץ עמם בבדיקת נחלות למכירה ניתן למנות עורכי דין, אדריכלים, שמאי מקרקעין, מהנדסים ועוד. שימו לב, הפרמטרים שצוינו לעיל משפיעים גם על עלויות הפיתוח והבניה בנחלה. לדוגמה, שיפוע הוא מצד אחד נוף אך מצד שני אלמנט שמייקר בנייה.
 
חשבו טוב לפני שאתם עורכים זיכרון דברים

עסקת נדל"ן עלולה ליצור תחושה של בהילות מפני "חטיפת הנכס" מידי רוכשים מתלבטים. אולם, אין זו סיבה למעשים פזיזים. אל תחתמו ותתחייבו בזיכרון דברים לפני שבדקתם היטב שאתם מוכנים לקראת המהלך. עליכם להכיר בכך שזיכרון דברים הוא מסמך משפטי מחייב שאתם עלולים לשאת בהשלכותיו במידה שתרצו לבצע פניית פרסה. זכרו את הכלל, אם זה לא ייסגר זה - ככל הנראה זה לא היה אמור לקרות מלכתחילה. הנחלה הבאה תתאים לכם יותר.

אז כאמור, נחלות מזמינות אתכם ליהנות מבית מגורים ביישוב כפרי, נעים ופסטוראלי. עם זאת, תהליך רכישתן שונה באופן מהותי מתהליך קניית בית מגורים "רגיל" או דירה בבניין בעיר. אמנם רכישת הנחלה עשויה להוזיל את עלויות הבית בשורה התחתונה, אך דעו כיצד לעשות את זה נכון. לאורך כל הדרך מומלץ להתייעץ עם גורמי מקצוע ולקרוא מידע בנושא. שיהיה בהצלחה.

בדיוק מחפשים נחלות למכירה? לחצו 

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת סופר

רגע לפני שקיבוץ מעגן מציין 70 שנה להקמתו, פגשנו את משפחת סופר שמגדלת את הדור הבא של הקיבוץ. בואו להכיר את הסיפור שלהם

זאת ילדותי השניה - הקיבוץ ש-50% מתושביו הם ילדים

"הנסיעה בשבילי האופניים, הנופים והעצמאות של הילדים מגיל צעיר". כמחצית מתושבי קיבוץ חולתה הם מתחת לגיל 18. דווקא בעמק החולה מסתתרת ממלכת ילדים אמיתית