אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

עשרות יישובים כפריים נוספו למפת העדיפות הלאומית

הממשלה החליטה: עשרות יישובים כפריים נוספו למפת העדיפות הלאומית. במגזר הכפרי מביעים סיפוק ותקווה לצמיחה מואצת


הממשלה אישרה פה אחד את הצעתו של שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, לחיזוק דיור ביישובים ברחבי הארץ בהתאם למפת עדיפות לאומית חדשה תוך מתן הטבות בתכנון ופיתוח בנייה. רשימת היישובים אשר נכנסו לרשימה של ההצעה הנוכחית נגזרה מההחלטה הממשלתית הכללית בדבר עדיפות לאומית (החלטה 667) ולפי הגדרות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הגדרות שמתייחסות לקריטריונים כמו דירוג חברתי כלכלי, הגירה שלילית, מבחן ערכי קרקע, צמידות לגבול, שיקולים ביטחוניים, מדד פריפריאליות, גודל ועוד.

דחיפה גדולה לניסיון הצמיחה הדמוגרפית בפריפריה. מושב נווה אטי"ב (צילום: מוא"ז גולן)


"עשרות יישובים כפריים נוספת למפת העדיפות הלאומית"


המפה החדשה היא בשורה של ממש בכמה וכמה מובנים. ראשית, היות שתוקפה של המפה הקודמת פג בדצמבר 2015, במשך כחצי שנה התעכבו מאד פרויקטים לשיווק קרקעות ביישובים. כעת במשרד הבינוי והשיכון בטוחים שהפלונטר ייפתר.

עניין מרכזי נוסף הוא עדכנות. מפת היישובים החדשה מבוססת על הנתונים העדכניים ביותר של הלמ"ס ומשקפת את מצבם האמיתי של היישובים. "המפה הקודמת לאזורי עדיפות לאומית נוסחה לפי נתוני הלמ"ס לשנת 2009", מסבירה אסנת קמחי, ראש המינהל לענייני הכפר במשרד הבינוי והשיכון שהייתה מהגורמים המובילים לניסוח המפה הנוכחית, "היות שהיו שינויים משמעותיים ביישובים הכפריים בשבע השנים האחרונות, הנתונים כעת משקפים את הצורך והמצב האמיתי בשטח".

אלמנט חשוב נוסף הוא התייחסות לעניין החוזק או החולשה השיכוניים של היישובים. כלומר, לא ראיה חד-מימדית לפי גיאוגרפיה אלא מתן מענה אמיתי ליישובים שזקוקים לסיוע מהמדינה בכדי להתניע הליכי צמיחה וחיזוק.

"עשרות יישובים כפריים נוספו למפת העדיפות הלאומית על מנת לבסס אותם ולהפוך אותם לאבן שואבת עבור משפחות צעירות", אומרת קמחי, "זו מפה פריפריאלית פר אקסלנס ששמה דגש על יישובים בנגב ובגליל. לא בדיבורים אלא במעשים". במפה ניתנה העדפה ליישובים סמוכי גבול עד ק"מ אחד מהגבול - על פי החלטת שר הבינוי והשיכון - מתוך רצון לחזק ולבסס ישובים שמצבם הביטחוני ייחודי.

"החלטה המשקפת את הצורך המיידי בשטח". אסנת קמחי (צילום: דוברות)


20%-70% מימון לסבסוד הוצאות פיתוח ובנייה

ההחלטה קובעת כי משרד הבינוי והשיכון יסבסד הוצאות לטובת תכנון ופיתוח בנייה ביישובים הכפריים בשיעור של 20%-70% לפי קריטריונים שונים. כמו כן נקבע כי המשרד יגדיל את היקף ההלוואות עבור מחסורי דיור שמעוניינים להתגורר ביישובים אלה. הוחלט לתת ליישובים שבהם ערכי הקרקע נמוכים והביקוש לדיור איננו גבוה הטבות נוספות בכדי לייצר כדאיות כלכלית לבנייה.

"למדינה יש אחריות לעודד בנייה ובו בזמן לפתח יישובים קיימים", אמר השר גלנט עם אישורה של ההחלטה בישיבת הממשלה, "זהו ציווי חברתי למנוע הגירה שלילית מיישובים בעלי מעמד סוציו-אקונומי נמוך ולאפשר להם להתחזק ולשגשג". גלנט הוסיף התייחסות ספציפית לנושא הביטחוני באומרו כי "בהחלטה אנו מבססים גם יישובים המאוימים ביטחונית ומעניקים להם חוסן כלכלי וחברתי".

הרשימה כוללת כ-586 יישובים וערים ביניהם קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, כפרים ערביים, יישובים דרוזיים, מועצות מקומיות ועוד. מבחינת יישובים כפריים החליט המשרד כי יש להחיל את ההחלטה על כל היישובים הכפריים שנמנו על החלטת הממשלה הכללית לאזורי עדיפות לאומית. "אני מאד גאה במפה החדשה והעבודה הקשה בהחלט הייתה שווה את התוצאה", אומרת קמחי, "מאז פרסום המפה אני מוצפת בטלפונים מראשי רשויות מכל רחבי הארץ שמודים לנו על העדכון ומביעים תקווה להמשך צמיחה שתצבור תאוצה בפריסה רחבה".

טבלת ההטבות:

כתבות נוספות בנושא:

מתחמי תעסוקה, בתי ספר חדשים ונטע ברזילי

איפה תמצאו שלושה מתמודדים על כל מגרש, היכן בית ספר חדש בעלות של 30 מיליון שקלים, ואיך מתקשרת לזה זוכת האירויזיון. הנה מה שקורה וגם מה שצפוי לקרות השנה

חופש גדול בסימן חיסכון? זה קיים

מעמסה, נטל כלכלי והפסד עבודה. זו התשובה שתקבלו מכמעט כל הורה לילדים כשיישאלו על החופש הגדול. אך מסתבר שההורים בקיבוצים יאמרו דברים הפוכים לגמרי

עם זום ומקלדת - כך ייראה ליל הסדר בקיבוצים

הרבה אתגרים עברו הקיבוצניקים אך מעולם לא דבר שגרם לביטול החג היחיד שמאגד את החברים יחדיו בחדר האוכל, עד שהגיעה הקורונה