אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

משחקי צבעים

למה  האדריכלים שריתה ורון  פלד כל כך מאוהבים בצבעים ואיך מוצאים את הלבן המלוכלך שבכם? טור אישי וצבעוני על עיצוב פנים נכון


כל מי שמכיר אותנו יודע שצבע זה דבר קרוב מאד לליבנו. כמו באהבה אמיתית, גם הזוגיות שלנו עם הצבע התחילה בכך שלא אנחנו בחרנו בו אלא הוא בחר בנו. לכן, זה די מתבקש שהדבר הראשון שנדבר עליו כאן יהיה הצבע. ויותר מזה, המקום שלו מבחינתנו בעולם העיצוב.

היות שאנחנו מאמינים ששום דבר לא קורה במקרה, ולכל מה שמתרחש יש משמעות והיגיון, רצינו לספר לכם על בלוג עיצוב מדליק שנתקלתי בו לאחרונה. התפרסמה בו כתבה על מעצב מאוד מוכשר ורפרוף בעבודותיו גרם לנו להבין ישר שאנחנו עומדים מול מקצוען. הקפדה על החומרים, כישרון אדיר לאיזון בין אלמנטים, דיוק בעבודה וחללים שהם פשוט מושלמים. אז איך כל זה קשור לצבע? ובכן, המעצב החביב שלנו עשה הכל נכון אבל דווקא בצבעים נראה שהייתה דרושה לו מחשבה נוספת.

החללים המעוצבים לתפארת שבקעו מתוך הצילומים בבלוג היו מדויקים ויפים אך לא מספיק עמוקים, שמחים או בעלי הבעה. ולכן החלטנו להביא את הדברים ולהעניק לכם טעימה מעולם הצבע כפי שאנחנו רואים אותו. עבורנו זהו עולם מאתגר, שמח, נועז ואינטנסיבי. חללים יכולים להיות גאוניים בצורתם ובשילוב החומרים שבהם, אולם אין כמו שימוש נכון בצבע בכדי לייצר שלמות. חומר וטקסטורה נחשבים במשחק הזה כצבעים לכל דבר ועניין. הצבע תמיד יראה מצוין כשהוא ישולב עם חומרים וטקסטורות מעניינים לצדו.

הקסם השחור

הכל מתחיל בשחור, ממש כמו שהעולם התחיל מחושך. הצבע השחור סובל מ"פיצול אישיות" שכן מצד אחד יש בו את הכל, ומצד שני אין בו דבר. הוא עמוק ומסתורי, שקט וסוער. הצבע השחור יכול לתת הרגשה של עושר ועוני והכל עניין של גוונים, טקסטורות וחומרים. רוצים דוגמאות, הנה בבקשה.

שילוב מעולה בין שחור גרפיט משולב עם אבן טבעית ועץ (צילום: אורי אקרמן)

שחור יכול להיות בשלל טקסטורות ומרקמים (צילום: אורי אקרמן)

מקום של שקט, ואז מגיע האור והצבע הלבן מנצנץ (צילום: אורי אקרמן)

ויהיה אור

אחרי שדיברנו קצת על שחור, חייבים לדבר על אור. הצבע הלבן, הקונטרס הברור של השחור, הוא צבע משתפך, מנצנץ, חד ורך – ממש כמו הבוקר. אז איך מתארים "צבע" שבפועל נמצא ברקע לכל דבר בעולם? צבע שמתחיל בדף הזה שעליו אנחנו כותבים וממשיך לקירות בבתים שלנו? ובכן, בצבע הלבן (כמו בצבע השחור), מתגלה ניגוד מושלם. הלבן – למרות שהוא נקי ושקט - מכיל בתוכו את כל הצבעים שבעולם. לבן הוא אור, ובאור יש גלים של צבעים שמרכיבים ביחד את השלם. שלם הגדול מסך חלקיו.

עכשיו, הצבעים מתחילים להופיע. מה הם יוצרים? איזו הרגשה הם נותנים? איך אנחנו מאפיינים אותם ויוצרים שפה "צבעונית"? איך אפשר לחבר בעזרת הצבעים אווירה, מקום או זמן בחיים. בשלב ראשון חשוב להבין שכדי לדבר על צבע אנחנו צריכים להיות ברורים. כלומר, שהשפה שלנו ברורה. איך עושים את זה? הנה אנחנו משתפים אתכם בכמה כללים מועילים לעבודה עם צבע אז אל תגידו שלא ידעתם.

החוק הראשון – איזהו הלבן?

אם המופע הראשון ביקום היה אור, אז ברור שהכל מתחיל בלבן. אך מהו הלבן שלי? כשאנחנו מתייחסים אל החלל כאל "הדף הלבן שלי" אנחנו צריכים להבין איזו תחושה, או יותר נכון איזו הרגשה, אנחנו רוצים להעביר. אנחנו מאמינים שלבן "נקי" ללא פיגמנט נוסף בתוכו הוא נוקשה מדי, הצורה שבה האור מתגלה היא חדה ולכן "פצצות" צבע קטנות ממדים יהיו נכונות לכל לבן.
הלבן שאנחנו משתמשים יהיה תמיד מרוכך על ידי פיגמנט נוסף ופעמים רבות יהיו בו משחקים עדינים ומדויקים של אפור וחום. אגב, האם ידעתם שכשלוקחים בכף היד חופן גרגירי חול ובוחנים אותם בזכוכית מגדלת מגלים שגם החול מורכב משילובים שונים של לבן, חום ואפור?

לבן "מרוכך" לטעמי יודע להיות פלטה נקיה לצבעים נוספים. הוא מרכך את האור כך שנעים להסתכל עליו גם כשלצדו קיר ענקי צבוע בצבע נועז או עמוק. אם כן, החוק הראשון שלנו הוא "לבן מלוכלך". איזה לבן מלוכלך מומלץ יותר מכל, אתם שואלים? ובכן, לכל אחד יש את הלבן שלו אז חפשו אותו בעצמכם.

החוק השני – אינטואיציה

כשניגשים לבחירת צבעים שולטים חשוב מאד להסתכל באופן אינטואיטיבי. זאת, בקשר ישיר לבחירה שעלינו לעשות. אנחנו אוהבים לדפדף בסקאלת הצבעים תוך חיפוש כיוון נכון להתחיל ממנו את הצירוף. עכשיו, מתחיל החלק הכיפי של המשחק. משחק עם צבעים הוא משחק של מקצבים שבו הצבעים נותנים את רישומם על הקירות, החפצים, האלמנטים והרהיטים. לנו צבעים תמיד מזכירים תרבויות, מקומות, טעמים וריחות. תזרמו עם הדמיון לאן שהוא לוקח אתכם ותרגמו את הכל לפלטה צבעונית.

החוק השלישי – ליהנות, לשחק

תשכחו לרגע מכל מה שדיברנו עליו ובואו נהיה שוב ילדים. לבחור צבעים זה פשוט כיף אז הגיע הזמן שתתחילו ליהנות מזה. מה כבר יכול לקרות? התוצאה לא תהיה מספיק טובה ויפה? אז מה, זה רק צבע ותמיד אפשר לצבוע שוב מחדש. תיהנו מכל רגע, משחק בצבעים הוא משחק נהדר.

כמה דוגמאות:

חפשו צבעים שמזכירים לכם תרבויות, מקומות וטעמים (צילום: אורי אקרמן)

בפרויקט הזה החלטנו שהצבע הוורוד של האי יהיה מרכזי, היות שהאי ממוקם בלב הבית. בכדי לייצר הבדלה צבעונית בחלל בחרנו צהוב ואפור בכתמים גיאומטריים. הרעיון היה לעצב כתם שיש מלבני ענק מול קווים קטנים וצבעוניים. משקל גדול יחיד מול כמה נגיעות קטנות צבעוניות. הלבן שלי כאן הוא אפור עם מוקה.

(צילום: אורי אקרמן)

משחק בין שני כתמי צבע כמעט זהים "במשקלם". שני הצבעים נותנים הרגשה של "שמש", רעננות ושמחה. הם מזכירים קצת עולמות מוכרים מהקריביים. כתמי הצבע יוצרים תנועה שונה. הטורקיז אופקי, מרובע וסטטי, והחרדל נמשך בזרימה של גל שמקיף את כל החלל. המשחק הזה עובד טוב הרבה בזכות האור הטבעי ומקצב החלונות. הלבן שלנו כאן הוא שמנת 38% עם קצת תמצית וניל.

(צילום: אורי אקרמן)

(צילום: אורי אקרמן)

(צילום: אורי אקרמן)


צבע זה עולם של דמיונות. עלינו ליצור מקצבים בצבעים, לפעמים זורמים עם פסטלים, לפעמים נועזים וקופצניים, ולפעמים פשוט הרגשה של יציבות ע"י ריבוי צבע בגוונים. אל תפחדו, שחקו והשתעשעו וזכרו כי זה בסך הכול זה צבע שאפשר לשנות.

מקווים שהארנו את עיניכם אפילו קצת. אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לפנות אלנו בכל דרך שאתם רואים לנכון. במידה שאתם חולקים איתנו את התשוקה שלנו לצבע (אבל בטירוף לדבר!), צרו עמנו קשר לשיתופי פעולה. בקרוב נתחיל את פרויקט התיבה הצבעונית, שם נשתף אתכם בסוד המשחקים עם הצבע. איזה כיף! אנחנו בעצמנו סקרנים מה יצא שם.

*הכותבים הינם אדריכלים ומעצבי פנים מקצועיים.

מעוניינים להופיע באינדקס העסקים של אתר הבית? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

המגרש הבא שלכם - טיפים לרוכשים

בחירת מגרש למגורים איננה משימה פשוטה. מה אנחנו צריכים, רוצים ובעצם חייבים להכיר לפני הרכישה

2019 פוגשת את הקיבוץ "של פעם"

קיבוץ אורטל, היחיד שנותר שיתופי באזור הגולן מוכיח כי אורח החיים הזה רלוונטי יותר מתמיד: "לעזוב עבודה בבנק בשביל לתרום לעתיד ילדינו? זו פסגת הציונות"