אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

"הדיירים הם מקור ההשראה שלי בעיצוב פנים"

עיצוב פנים ותכנון אדריכלי הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מכל פרויקט של שיפוץ או בניה. מעצבת הפנים, בלה יקותיאל, מסבירה כיצד התהליך מתבצע ומדוע ההשראה לעיצוב היא קודם כל הדיירים בנכס

|

תכנון אדריכלי ועיצוב פנים הם חלק בלתי נפרד מכל תהליך של בנייה או שיפוץ. ואכן, חשיבות רבה טמונה בתכנון נכון של פנים הנכס, ומשקל לא קטן יש לאופן שבו החללים השונים משוחחים זה עם זה. המונח "שלם הגדול מסך חלקיו" מתאר אפוא היטב את המהפכה אשר עוברת על ענף עיצוב הפנים בארץ ובעולם.

על מנת להבין מעט יותר במה דברים אמורים, נפגשנו לשיחה קצרה בנושא עם בלה יקותיאל, בעלת משרד לעיצוב פנים ומומחית בתכנון אדריכלי של בתים פרטיים ומשרדים. יקותיאל, אשר מתמחה גם בעיצוב מטבחים, תחום שצובר תאוצה מרשימה בשנים האחרונות והופך לנישה בפני עצמו, פותחת את שיחתנו עם הסבר אודות הקשר שבין האדם והבית.

"כל תהליך של תכנון אדריכלי ועיצוב פנים מתחיל עם היכרות הנפשות הפועלות", היא מסבירה, "למשל, תכנון בית פרטי צריך להתייחס לאופיים של הדיירים לא רק מבחינת מספר בני המשפחה, אלא גם מבחינת גילאים, תחביבים, סגנון, חוויות רגשיות וכדומה. במתחמים עסקיים, יש לזכור שעיצוב משרד הוא חוליה בשרשרת המיתוג של החברה. קרי, על העיצוב המשרדי להתכתב עם פעילותו של העסק, הלוגו הרשמי שלו, אופי העבודה במקום וכיוצא בזה. רק אפיון מדויק יוכל להביא להגשמת הפרויקט על הצד הטוב ביותר".

הכל מתקשר לאופיו הדיירים. מטבח לאחר תכנון פנים ( צילום:ענת חרמוני)

להתאים להיום, לחשוב על העתיד

מעצבי פנים עוסקים רבות במתח שבין פונקציונאליות מכאן ודקורטיביות מכאן (ובמילים אחרות – המתח שבין היופי והאופי). התכנון חייב להיות פרקטי והרמוני, ועל כן הוא דורש ניתוח מדויק של הנכס והמשתמשים בו בהתאמה אישית. "כמו שאין משפחה אשר זהה לרעותה, כך אין תכנון אדריכלי שמתאים לכולם כמו תבנית קסם", אומרת יקותיאל, "יתרה מכך, עיצוב פנים הוא נושא שיכול להשתנות עם הזמן ובהתאם לשינויי העיתים. לדוגמה, זוג צעיר שבונה לראשונה את ביתו בהרחבה קהילתית צריך לחשוב מבעוד מועד על נושאים כמו מיקום חדרי ילדים בגילאים שונים, יצירת אזורי התכנסות משותפים, תכנון מטבח פונקציונאלי, דגש על היבטי בטיחות לילדים קטנים, נגישות, אזורים פרטיים למשחק, חללים ייעודיים להורים וכו'". כמו כן, ההתאמה האישית צריכה להיות תוך כדי צפיית פני העתיד. למשל, האם לתכנן יחידת דיור נפרדת לנער או נערה מתבגרים, האם להכין גם מקום לאירוח בני משפחה וחברים וכדומה.

"דוגמה טובה להתאמה אישית עם חשיבה לעתיד ניתן לראות בתכנון בית פרטי שביצעתי לאחרונה אשר במסגרתו הוקמה לבת הגדולה של המשפחה יחידה פרטית עם יציאה לגינה. תוך כדי חשיבה ארוכת טווח, הוחלט שהתכנון יכלול גם הכנה לקראת הפיכת היחידה העצמאית לכדי עסק-מרפאה. עסק של בעלת הבית אשר אמור להיכנס לתפקוד לאחר שהילדה תעזוב את הקן".

יקותיאל מספרת גם על מקרה שבו בעלת בית הייתה מעוניינת בהקמת מטבח מודרני עם אי במרכזו, אך היות ובעלה סובל מפרקינסון הוחלט לתכנן מטבח בסגנון אחר (על מנת לשמור על הפרקטיות והפונקציונאליות). "אי עם כסאות ישיבה גבוהים הוא בהחלט פריט עיצוב מקסים, אבל לא מתאים לאדם עם פרקינסון. אל דאגה, תכננתי עבור האישה ובעלה מטבח למופת המשמש את המשפחה באופן נהדר ונהנה גם מלוק משגע".

עיצוב משרד – להכיר את העובדים, להבין את הלקוחות, להתכתב עם הלוגו

התאמה אישית של תכנון אדריכלי משפיעה עמוקות גם על עיצוב פנים של משרדים וחללים עסקיים. "עיצוב משרד חייב להכיר בכך שהתכנון האדריכלי הוא חולייה מרכזית בשרשרת המיתוג של העסק", מסבירה יקותיאל, "הדברים נכונים הן מבחינת האופן שבו החללים השונים במשרד מחולקים, והן בנושאים כגון צבעים, חומרים, סגנון ריהוט, תאורה ועוד". לדבריה, בדומה לבית פרטי, גם במשרד יש להקפיד על הפרדה ברורה בין ה"חללים הציבוריים" (דלפק קבלה, חדר המתנה, חדר ישיבות) ו"אזורי העובדים" (חדרי העובדים, המטבח, אזורי ההירגעות וכו'). לכך יש להוסיף כמובן את עיצוב חדר המנכ"ל שהוא אמנות לכשעצמה.

בלה יקותיאל

עיצוב ותכנון אדריכלי – פרויקט עם ראיית ארוכת טווח

תכנון בית דורש שילוב מדויק בין מקצועיות ויצירתיות. מעצב פנים צריך לדעת כיצד לאפיין את הצרכים האמיתיים של המשתמשים בנכס ולעשות ככל הניתן בכדי להגשים את חלומותיהם ושאיפותיהם. אולם, עליו להיות מסוגל גם לומר "לא" במקרים בהם הרצון עלול לפגוע באיכות החיים. למשל, תכנון אדריכלי לא בטיחותי, התעלמות מאלמנטים פרקטיים וכדומה. "העיצוב חייב להיות בהרמוניה ועם המון רגישות וחשיבה יצירתית", מסכמת יקותיאל, "כמו כן, היות ועיצוב פנים מקיף הוא לא פרויקט של פעם בשנה, יש לזכור שעל התכנון להביט קדימה. כלומר, להיות תכנון צומח אשר ייתן מענה גם בעוד 10, 15 שנה. לפחות עד העיצוב הבא".

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת אברהם אסף

משפחת אברהם אסף השאירו את יפו מאחוריהם והגיעו לקיבוץ בעמק, שם הם נהנים מתוצרי הגינה הקהילתית, שקיעות מדהימות ותחושה אמיתית שמצאו בית. הנה הסיפור שלהם

עוסקים בחלום בלב הערבה

פעמים רבות עולה שאלת התעסוקה כשחושבים על מעבר לאזור כמו חבל אילות,  אבל אם לשפוט לפי היזמים ובעלי העסקים שמצאנו נדמה כי מדובר במציאות אחרת לגמרי