אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

המדריך למטבח המושלם

מתכננים לארח את החג הבא במטבח החדש? הכתבה הבאה עבורכם

|

ראש השנה הוא דוגמא מצוינת לאירוח רב משתתפים בו אנו עומדים ( או עומדות...) לשהות לא מעט זמן בחלל החשוב והאהוב עליי בבית - המטבח.
המטבח הוא לב ליבו של הבית. המקום בו אנו רוצים לתת את האמירה האישית בעיצוב הבית וביצירתיות ואל לנו לשכוח את חשיבות הפונקציונאליות, האסתטית והנעימה, שעונה על פתרונות אחסון ומזמינה אליו מפגש משפחתי. בביתי למשל זה המקום שבו מתנהלות השיחות הכי חשובות.

מיקום המטבח שונה מבית לבית, לעיתים המטבח פתוח אל החלל הציבורי ולעיתים נסתר מן העין. ההחלטה על מיקום המטבח היא אחת ההחלטות הראשונות בתכנון הבית או הדירה. על פי מיקומו ייקבעו שאר החללים של הבית. לכן יש קשר ישיר בין עיצוב המטבח לעיצוב הכללי.

 שיפוץ בית ביישוב עדי. תכנון ועיצוב: בלה יקותיאל ( צילום: קרן בנימיני)

בתפעול היומיומי במטבח קיימות יתרונות וחסרונות לא קטנים וסכמת המטבח תיקבע לפי סגנון הבישול, מספר המבשלים, גילאים, מידות קומה וסגנון העבודה במטבח תוך התחשבות בגודל המטבח ופתיחותו אל החללים סביב.
לאחר הבנת הצרכים של המשפחה ולאחר שיתגבש הסגנון ניתן לפנות אל התכנון אשר ישלב בתוכו הנדסת אנוש, נגישות ופונקציונאליות. 

 
 בית ביישוב גבעת אלה. תכנון ועיצוב: בלה יקותיאל ( צילום: ענת חרמוני)

אז איך מתכננים נכון ומקבלים תוצאה מותאמת אישית ואידיאלית? תתחילו לרשום:

1) הכינו רשימת מכשירי חשמל נחוצים אותם תיקחו בחשבון בעת התכנון. כנ"ל לגבי כלים סניטריים ואמצעי אחסון.

2) תתייחסו אל משטח עבודה - השטח שבין הכיריים לכיור (ורצוי מאוד שאזור זה לא יפחת מ-90 ס"מ) מהווה את אחוז השהות הגבוה ביותר שלנו במטבח. רצוי שהוא יהיה נוח ומרווח.

3) פרזול מתאים למגירות לארונות ובפרט לארון מזווה - אני מתכוונת לפרזול הפנימי כמו: צירים של ארונות, מגירות נשלפות, גלגלים וכו'.
מטבח "עובד" זה מטבח שהוא כל הזמן בתנועה. פתיחה וסגירה של מגירות וארונות. כדאי שהפרזול יענה על הצורך ויהיה עשוי מחומר "אל חלד"

"פרזול מתאים", בית ביישוב גבעת אלה. תכנון ועיצוב: בלה יקותיאל ( צילום: ענת חרמוני)


4) תכנון חשמל ותאורה - בעיצוב בכלל ובמטבח בפרט, תוכנית תאורה טובה מדגישה ועושה את כל ההבדל בעיצוב. במטבח אנו זקוקים לתאורה כללית המחזקת את התאורה הטבעית. ותאורה ממוקדת הבאה להאיר לנו פעולות שונות של הכנת המזון על משטח העבודה.

5) באזור הניקיון או יותר נכון  באזור הכיור ישנה אופציה טובה למגירה עם צירי "אל חלד "המחולקת לאחסון שקיות אשפה/חומרי ניקוי.

6) תכניות נגרות, ארונות מטבח, חזיתות ופרספקטיבה - כדאי מאוד שיהיה לכם לפני ביצוע, על מנת שתוכלו ליישם את התוכנית שהגעתם אליה עם המעצב/ת. בדיוק של 1:1 !

7) ולבסוף, אזור האכילה - שולחן אוכל/דלפק/אי בתוך המטבח או אכילה בשולחן האוכל.

אי במטבח, הרחבה במצפה ביישוב עדי. תכנון ועיצוב: בלה יקותיאל ( צילום הלית קלכמן)

האי המושלם...

פעמים רבות אני נתקלת במשפחות שחולמות על "אי במטבח". לפעמים זה מתאפשר ולפעמים פשוט "אי-אפשר". כשיש אי במטבח, המינימום מרחב מעבר שנצטרך בין הארון לאי צריך להיות כ 1 מ'. לכן אם אין מספיק מקום, אפשר לבדוק תכנון של "חצי אי".

מושג נוסף שמוטמע בנו מזמן הוא "משולש הזהב ", הקשר בין המקרר הכיור והכיריים - היעילות היא זו שקובעת אם נעים לנו בתפעול המטבח. הרעיון הוא שיהיה מטבח פרקטי ו"ידידותי לסביבה" ולא ללכת ק"מ בין המקרר לכיור.

אז רגע לפני עריכת שולחן החג בואו נעז להיות יצירתיים, צבעוניים ולשלב חומרים מן הטבע.
יחס אישי לאורחים על שולחן החג שלכם יזכה כל אורח לקבל תפריט אישי וחגיגי.

מאחלת לכם שנה טובה !
שלכם, בלה.

* הכותבת היא מעצבת הפנים והמטבחים, בלה יקותיאל.

רוצים לקבל ממנה עוד טיפים בבנייה ושיפוץ? לחצו כאןכתבות נוספות בנושא:

מטיילים בצפון? אתם חייבים לתת טבילה במעיינות האלו

קיץ 2021 כבר החל רשמית וזה בדיוק הזמן לתכנן טיולים בצפון שישלבו אטרקציות מים לימים הלוהטים. מהאגם המסתורי בגליל למעיין הסמוך לנחל האסי, צאו לדרך

הולך ועולה - עסקאות הנדל"ן בצפון המעידות על עליית מחירים מסחררת

ביקושי השיא ברחבי הצפון הכפרי הגיעו לפיק היסטורי בתקופת הקורונה. הנה מס' עסקאות המעידות מקרוב על פער הולך וגדל של מחירי הנדל"ן בצפון הרחוק

"תמיד ידענו שנעבור לקיבוץ, רק לא באמצע מגפה עולמית"

בתחילת משבר הקורונה הן עוד התגוררו בדירות קטנות בעיר, אך בהמשכו החליפו לבתים עם גינות ענקיות וקהילות שגרמו לסגר להיראות כמו חופש גדול