אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

למה לי דגם עכשיו?

בניית בית על פי דגמים במרחב הכפרי מציע גם אחידות וגם שונות. ריכזנו עבורכם את היתרונות המשמעותיים במודל הבנייה של בית צמוד קרקע לפי דגם, ועל הדרך בדקנו את האפשרות לתת ביטוי אישי בעיצוב הבית מבלי להתפשר


אחת ההתלבטויות בבניית בית קשורה לנושא האדריכלות, כאשר השאיפה היא שהאדריכלות תהיה גם פונקציונלית, גם בעלת ביטוי אישי וכמובן שתהיה בהתאם לתקציב המתוכנן. בתוך כך אנשים רבים רואים בתהליך בניית הבית הזדמנות להטביע את חותמם וליצור לו אופי ייחודי. לכאורה, נראה שהתלבטות זו כמעט יורדת מהפרק כאשר משפחה מחליטה להיקלט בקיבוץ ולבנות את ביתה בשכונה המתוכננת על פי מודל דגמים.

אך האם בנייה על פי דגמים באמת מבטלת הזדמנות לביטוי עיצובי אישי? מתברר שלא ואולי אף תופתעו לדעת עד כמה היא בכל זאת אפשרית. סקרנו את הפרויקטים שנבנו לאחרונה על ידי חברת קורום הנדסה וניהול, המתמחה בבנייה ובהצמחת קהילות בקיבוצים, ובהתאמה נציג כאן שלוש נקודות מבט על בנייה בדגמים – של הקיבוץ היוזם, של הדיירים ושל הגורמים המתכננים מטעם החברה המנהלת – המשלימות זו את זו לכדי תמונה שלמה ואטרקטיבית.

 
בנייה על פי מודל דגמים בשדה יואב (צילום: קורום)


שליטה על קצב הפרויקט וחסכון בעלויות

"בנייה מרוכזת על פי דגמים מאפשרת לקיבוץ לשלוט גם על תקציב הפרויקט וגם על קצב התקדמותו, יש לכך משמעויות חיוביות לטובת הקיבוץ והדיירים". אומר אופיר לבנה, מנהל פרויקטים בקורום, "כאשר קיימת תוכנית מובנית ומוסדרת המתכללת את כל היבטי הציר האדריכלי של הפרויקט – החל משלב התכנון, דרך הרישוי, קבלת ההיתרים והאישורים הנלווים ועד לביצוע – ניתן לבנות לוחות זמנים אטרקטיביים לכל שלב ושלב, תוך קידום כלל יחידות הדיור כמקשה אחת על ציר הזמן, מה שמאפשר גם להשיג מועד אחיד לגמר פיתוח השטח והשכונה בחפיפה למסירת הבתים". עמידה בלוחות זמנים פרויקטליים, להבדיל מיצירת לוח זמנים לכל בית ובית, מובילה בסופו של דבר לפרויקט יעיל וחסכוני יותר. מלבד הפחתת עלויות לקיבוץ ולדיירים, לבנייה מרוכזת יש גם השלכות סביבתיות, החשובות לא רק לדיירים הבונים, אלא גם לחברים הוותיקים המתגוררים בצמידות לשכונה החדשה. השלכות חיוביות אלה מתבטאות במסגור ובקיצור זמני בניית הבתים ופיתוח השטח, ובנוסף לכך מקרבות כרונולוגית את שלב הגינון הציבורי מייד לאחר סיום הבנייה ופיתוח התשתיות הציבוריות".

תהליך תכנון ובחירת הדגמים – ע"פ מודל שיתוף הציבור

מודל שיתוף הציבור מתאפיין בכל ההיבטים של התכנון האדריכלי ומתחיל אפילו קודם לכן. "עוד קודם לתחילת תכנון הדגמים", אומר לבנה, "אנחנו עושים סקר אינטרנטי מובנה בקרב הדיירים הבונים לטובת הבנת הצרכים והשאיפות של הדיירים, בראייתם בעיני רוחם את ביתם בקיבוץ. סקר זה מסייע לנו לגבש את הפרוגרמה הרעיונית של הדגמים, תוך הובלה וחתירה מקצועית למציאת מכנה משותף רחב, שלא רק יענה על מרב צורכי הדיירים, אלא שיהיה גם פונקציונלי, בעל חן ויעיל כלכלית עבורם. במקביל אנחנו מנתחים ומשקללים בתכנון הדגמים את השטח הגיאוגרפי של השכונה, סוג הקרקע, הסגנון האדריכלי של הקיבוץ הוותיק וכמובן מתחשבים בהנחיות רלוונטיות הקיימות בתב"ע היישוב. לאחר שקלול כלל המשתנים – אנו יוצרים מערכת דגמים בעלת מנעד בחירה גבוה עבור הדיירים, הן בהיבט גודל הבית והתקציב, והן בהיבט טעמים שונים בתכנון הפרטני לכל דגם".

תהליך שיתוף הציבור מסייע ותורם לתיאום הציפיות – החל משלבי התכנון המוקדמים ועד אישור הדגמים במנהלת הפרויקט. "בזכות עבודה משותפת והקשבה הדדית אנחנו מצליחים לאזן בין צורכי הפרט לצורכי הכלל, וכולם יוצאים נשכרים" מוסיף לבנה. לבנייה על פי דגמים יתרון משמעותי נוסף המתבטא ביכולתה של חברת הניהול לסייע בבחירת אנשי מקצוע – אדריכלים, יועצים, מהנדסים, קבלנים – המנוסים ומיומנים לסביבה הכפרית, הפועלים כצוות אחיד ומיומן תחת חברת הניהול, עבור הקיבוץ והדיירים ולטובת הצלחת הפרויקט והגשמתו בפועל.

 
 תהליך שיתוף הציבור מסייע ותורם לתיאום הציפיות (צילום: קורום)


הדיירים הבונים: למה לי דגם עכשיו?

בנייה על פי דגמים מתאימה לאנשים, שמצד אחד רוצים להגשים את החלום ולבנות בית חדש ומצד שני אין להם את כל הידע והזמן הפנוי להתמסר לכך. במצב זה בנייה מרוכזת על פי דגמים תהיה חסכונית יותר עבורם, גם בזמן וגם בכסף. למרות שחלק מהבונים חוששים שהם לא יוכלו לשלב טאצ' אישי בתכנון האדריכלי של הדגמים, חששם מתפוגג כבר בשלבי התכנון המוקדמים, כשהם נוכחים להתרשם שבכל דגם ודגם ניתן לבצע שינויים פנימיים בהתאם לכללי הפרויקט.

אחד היתרונות הבולטים בבנייה מרוכזת היא בחירה בגורם מקצועי אחד המתכלל את הפרויקט מתחילתו ועד סופו, המייצג את האינטרסים של הבונים מול שאר הגורמים המעורבים ומשמש כתובת בכל שלב בתהליך. כל אלה מאפשרים לבונים ראש שקט תוך יצירת פרויקט בנייה יעיל, חסכוני ומהיר.

יתרון נוסף לבנייה על פי דגמים, עבור הדיירים, הוא קיום סנכרון וקשר מקצועי בין כל המתכננים, היועצים ובעלי המקצוע הקשורים בפרויקט – מה שמאפשר ליצור תיאום מערכות הדוק, בטוח ומקצועי לכל בית ובית, הבא לידי ביטוי בתוצאה הסופית, לא רק של הבתים עצמם ברמת גימורם, אלא גם בהשתלבותם בנוף הטופוגרפי-כפרי של הקיבוץ ובחיבורם היעיל והנכון לתשתיות השכונה החדשה ולתשתיות הקיבוץ הקיימות.

 
 קיום סנכרון וקשר מקצועי בין כל המתכננים, היועצים ובעלי המקצוע הקשורים בפרויקט  (צילום: קורום)


בנייה על פי דגמים: גם אחידות וגם שונות

"בהיבט האדריכלי תכנוני", אומר אורי הנאור, אדריכל נוף בחברת רימון אדריכלות נוף, "כאשר קיבוץ בוחר באפשרות של בנייה מרוכזת על פי דגמים אחד היתרונות הבולטים הוא היכולת לאפיין את אופי היישוב, לשמר את הקו התכנוני-עיצובי הקיים בישוב הוותיק ועם זאת לחדש, לרענן ולהתאים את תכנון השכונה הכפרית לימינו אנו". הרצון ליצור המשכיות לקו האדריכלי והנופי הקיים ביישוב הוותיק ולשלבו גם בשכונה החדשה, הוא חלק מהתפיסה האדריכלית השואפת לקיים המשכיות ומעבר נופי בעל מראה הרמוני בין השכונה החדשה לשכונות הוותיקות, ובמקביל לייצר סביבה קהילתית גם בנראות וגם בפונקציונליות.

גיל עסיס, שותף ובעלים בחברת קורום ואדריכל מוסיף כי "מה שעומד לפני האדריכלים בשלב התכנון הוא יצירת מגוון דגמים שיתאימו לקהלי היעד השונים: משפחות צעירות, משפחות עם ילדים בוגרים, משפחות מבוססות ומשפחות בתחילת דרכן. כמו כן הדגמים מתוכננים להיות פונקציונליים ועם זאת מאפשרים עדיין ביטוי אישי בכל מה שנוגע לחלוקה הפנימית ולאלמנטים נוספים בהתאם לצרכים של המשפחה ובהתאם לתוכניות המוצגות".

היבט תכנוני נוסף המאפשר ליצור שונות וייחודיות, ועם זאת לשמר את אחידות המראה, הוא על ידי יצירת תכנון הקיר המשותף של הבית הדו-משפחתי, כך שכל דגם יכול להיות בצמוד לכל אחד מהדגמים האחרים בפרויקט. כמו כן ניתן לגוון את הדגמים על ידי בחירת צבע בטיח צבעוני, באלומיניום ובחלק ממוצרי הגמר מתוך שלוש בחירות של האדריכל.

לסיכום, אומר עסיס, "התכנון האדריכלי צריך להתחשב גם בקיבוץ וגם בפרט. אנו מחפשים את האיזון בין הצרכים של הקיבוץ ושל הדיירים הבונים ובשיתוף פעולה איתם מתכננים את הפרויקט בהתאם".

כתבות נוספות בנושא:

מעבדות לחירות - גרסת קיבוץ נירים

הכירו את האנשים שמינפו את אתגר התעסוקה בלב הנגב: "לקחנו חדר ישן בקיבוץ, שיפצנו והפכנו אותו למשרד מוביל".

קלטו את המשפחה - משפחת ויצמן

כמו רוב המשפחות בגשור גם משפחת ויצמן לא מפספסת בילוי מסביב לתנור הפיצות המשותף בקיבוץ. הנה הסיפור שלהם

קלטו את משפחת אלקסלסי

הכירו את המשפחה שבחרה לעבור לגור בישוב עם המעין הכי שווה באזור הר חברון