אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

טור אורח: אתם לא חייבים לשלם 8,000 ש"ח למ"ר

משפחות רבות הבונות על מגרש את בית חלומותיהם נקלעות ברוב המקרים להוצאות כלכליות כבדות. אך כיום ישנם לא מעט פתרונות. מבניה במכולות ועד לתכנון מרפסות, איך תוזילו את מחיר הבית?

08.02.18

בימים בהם מחירי הדירות מרקיעים שחקים וכמעט לא ניתן למצוא במרכז הארץ פתרון שפוי של בית צמוד קרקע עם גינה, נדמה שרק במרחב הכפרי פריפריאלי ניתן להגשים את ה"חלום הישראלי". אולם מכיוון שהעסקה ביישובים הכפריים כוללת פעמים רבות רכישת מגרש ובניה עצמית ("בנה ביתך"), גם בית בכפר יכול להגיע לסכומים לא מבוטלים.

למרות עלות המגרשים האטרקטיבית והטבות המס, משפחות רבות מדי נקלעות להוצאות מכבידות. בין היתר משום שהן אינן בקיאות בכל הניואנסים שמאפיינים תהליך של בנה ביתך, ובמספרים ש"מתחבאים" בין השורות. על מנת לעשות קצת סדר בבלגן, הנה כמה דגשים שכדאי להכיר על בניית בית פרטי.

3,000 ₪ במקום 8,000 ₪ למ"ר – זה אפשרי

אחת האקסיומות הידועות בעולם הבנייה הפרטית היא שעלות הבנייה, המחושבת לפי מטראז', מגיעה בדרך כלל לסכומים של 6,000-8,000 ₪ + מע"מ למ"ר. כלומר, לאחר שרכשתם את המגרש ונשאתם בעלויות הפיתוח, ומעבר לכל ההוצאות הנלוות (כמו עורך דין, אדריכל וכו'), בית של 150 מ"ר בנויים יעלה 900,000 ₪ - 1.2 מיליון ₪.

רגע מה? כן, קראתם נכון. למרות שאתם חולמים על בית במחיר "טוב" עם נוף משגע, ומוכנים "לשלם" על כך בהתרחקות ממרכז הארץ, בסופו של היום לא מדובר בסכום שיחסוך נטילת משכנתה ל-25-30 שנה. לכן, ועוד לפני שאתן כמה טיפים כלליים לתהליך הבנייה, חשוב להדגיש שבנייה קונבנציונאלית היא לא חזות הכל. הציבור הישראלי התגבר מאד בעשורים האחרונים. משפחות רבות אינן ממתינות על הגדר להחלטות ממשלה ונוקטות בצעדים אקטיביים למציאת פתרונות בנייה בעלויות נמוכות. לא אחת על ידי בחירה מושכלת בתהליך בנייה שאיננו קונבנציונלי.

קיימות טכניקות בנייה נוספות שלא נופלות משיטות הבנייה המסורתיות אלא להפך. הן זולות יותר, ירוקות יותר, בריאות יותר ומהירות יותר. דוגמה לכך היא למשל בנייה במכולות או מה שנקרא בשפה המקצועית - Cargo Container Architecture. מבלי להיכנס לכל הניואנסים של השיטה, מדובר על בניית שלד הבית ממכולות, ועל בסיס אלמנטים מתועשים שמיוצרים במפעל לפי דרישה ומותקנים בשטח. כולל כמובן בידוד תרמי ואקוסטי מלא. טכניקת הבנייה במכולות מוזילה את העלות למ"ר לסכומים של 3,000-4,000 ₪ למ"ר ולעתים אף פחות מכך.

מעבר לזה, בנייה במכולות מקצרת משמעותית את לוחות הזמנים. במקום להמתין כשנתיים לקבלת מפתח בבנייה קונבנציונאלית, בנייה ירוקה עם מכולות יכולה להביא לסיום הפרויקט בתוך מספר חודשים בלבד. לפעמים כעבור כ-90 ימים מרגע העלייה על הקרקע. פחות דמי שכירות, פחות חודשים של תשלומים כפולים על שכירות ומשכנתה, ובגדול – פחות זמן מבוזבז.

הפתרון המושלם? בית ממכולה בדרום הארץ (צילום ואדריכלות: אדיב כהן)


טיפים לחיסכון בתהליך הבנייה

חיסכון בהליך הבנייה לא קשור רק בטכניקה שבחרתם. גם אם אתם מחליטים על בנייה 'רגילה' בשיטות קונבנציונליות, עדיין יש כמה טיפים מצוינים שיכולים לחסוך לכם סכומים משמעותיים. שנתחיל? קדימה.

• תכנון פשוט –
זכרו את הכלל הבא לגבי התכנון, כל אלמנט לא שגרתי עלול להתגלגל בסוף להוצאות ואפילו לגרום להסתבכות של ממש. תכנון יוצא דופן מייקר את הבנייה והתמורה שלו איננה בהכרח כה משמעותית בסופו של היום. אם תחליטו שאתם שומרים על תכנון פשוט ומינימליסטי, סביר להניח שתיהנו מהבית ותחסכו כסף רב.

• התאימו את הבית לצרכים – משפחה עם שני ילדים בגילאי תיכון שעומדים לעזוב את הבית בתוך כמה שנים לא צריכה בית עם שמונה חדרים, ומשפחה עם שני ילדים קטנים שלא מתכוונת להתרחב יכולה להסתפק בבית עם חמישה-שישה חדרים. בתים אשר מתוכננים לפי המידה של המשפחה (כולל צפיית פני עתיד) הם נכונים יותר גם ברמה הכספית וגם ברמת התחזוקה השוטפת.

• קחו בחשבון מרפסות, פרגולות ושטחים חיצוניים – העלות הקבלנית לביצוע שטחים "חיצוניים" (כמו מרפסות מרוצפות, פרגולות וכדומה) יכולה להיות כמעט-זהה לעלות הבנייה של השטחים הפנימיים. קחו את השטחים הללו בחשבון בשלב התכנון בכדי שלא תהיו מופתעים בהמשך. הקפידו לתכנן ואל תגזימו היכן שאין צורך. לדוגמה, לפני מספר חודשים ביקרתי בבית משפחה בצפון שבנתה בית עם שתי קומות, כאשר בקומה השנייה, בגלל השטח הרב, נותרה מרפסת גדולה. עלות המרפסת הגיעה עם הריצוף והגמר לעשרות אלפי שקלים. זאת למרות שלמשפחה אין צורך בשטח מכיוון שיש בבית מרפסות אחרות וכמובן גינה ענקית.

• בחירת גמרים מבלי ללכת שבי אחרי טרנדים חולפים – משפחות רבות רואות את בניית הבית הפרטי כמקום להגשמת כל החלומות והפנטזיות, ואנו נתקלים לא מעט בהליכה שולל אחר טרנדים חולפים או סוגי גמר, שנמצאים היום באופנה, אך אינם (כמובן) על-זמניים. כמו בשלב התכנון הראשוני, גם בעת בחירת הגמרים, שמרו על פרופורציות. אל תגזימו עם גמרים ייחודיים והשתדלו להתמקד בגמרים אשר ישרתו אתכם נאמנה לאורך שנים. חפשו גמרים שהם גם אופנתיים אך גם בעלי יתרונות אחרים מבחינת שימושיות. דוגמאות יש למכביר כגון עבודה עם חומרים ממוחזרים, בטון מוחלק, קירות חשופים, גמרים מחוספסים כמו מדרגות פלדה תעשייתיות ועוד.

• חלונות, פתח לחריגות תקציב –
חלונות ומפתחים הם עניין יקר וחשוב לדעת זאת כאשר אתם מתכננים את הבית הפרטי שלכם. עלותם של החלונות יכולה להיות גבוהה והיא תלויה בפרמטרים כמו גודל, מיקום, פרופילים וכדומה. אדריכלות ירוקה וחכמה מתחשבת בחלונות גם מבחינת המפתחים ורוחות השמיים. למשל, חלונות גדולים מכיוון דרום יכולים לספק גם אור וגם חום במידה הנכונה, לעומת חלונות בכיוון מערב או מזרח שחושפים את הבית לשמש נמוכה ולאו דווקא אפקטיבית בשעות הנכונות.

• בחרו קבלן שלא תאלצו להחליף – כבעל משרד לאדריכלות ירוקה הפועל מול פרויקטים לבנייה פרטית אני נחשף למקרים רבים (מדי) של החלפת קבלנים באמצע הפרויקט. הסיטואציה הזו הינה בעייתית גם מבחינה משפטית, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת לוחות זמנים. זאת עוד מעבר לכל הטרחה ועוגמת הנפש שכרוכות בהחלפת קבלן באמצע. הסוד הוא "סוף בחירה במחשבה תחילה". בחנו היטב את הקבלן שעמו אתם מתקשרים ועברו על החוזה באופן מדוקדק עם קבלת ייעוץ מקצועי. דרשו לדבר עם לקוחות קודמים ועשו הכל בכדי להימנע מסיטואציה שתחייב החלפת קבלן במהלך הבנייה.

• לבנות בשלבים – מכירים את המשפט "רומא לא נבנתה ביום אחד"? ובכן, זה נכון גם לגבי בית פרטי. אל תחששו לפצל את תהליך הבנייה לשלבים. אלמנטים שאינם מחויבי המציאות יכולים להידחות למועד מאוחר יותר מבלי לפגוע כהוא זה באיכות החיים שלכם בבית החדש. למשל, אין צורך בשלב ראשון לבנות יחידת דיור לילד המתבגר כשהבן הבכור בקושי נכנס לגן חובה, ולא חייבים מיד עם הכניסה לבית לרצף את כל מבואת הגינה בפרקט מעץ מלא. השקיעו בתכנון הבית ונסו להתחשב באלמנטים עתידיים מבלי לממשם מהיום הראשון. בעניין זה כדאי גם לציין שבנייה במכולות היא בנייה מודולארית המאפשרת הרחבה של הבית בעתיד, בעלויות אטרקטיביות ומבלי להידרש בהכרח לשיפוצים רחבי היקף.

בהצלחה!

*הכותב הוא אדיב כהן,  בעל משרד המתמחה באדריכלות ירוקה ומתקדמת.

כתבות נוספות בנושא:

קלטו את משפחת פישרמן

משפחת פישרמן חיפשה קהילה ומצאה אותה בקיבוץ הדרומי ביותר בישראל. בואו להכיר את הסיפור שלהם

"למדינה יש אינטרס לשסות מגזר במגזר"

השבוע התקיימה ועידת ישראל לחקלאות ה-11. מזכ״ל תנועת המושבים: "אם המדינה לא תפריע למנהיגות המקומית, למועצות האזוריות והערים, הם יידעו להסתדר מצוין יחד"