אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

עוברים לקיבוץ? הכירו את הקרן שעוזרת לכם לקבל משכנתא

תנועת קרן קמ"ע של התנועה הקיבוצית עוזרת למאות קיבוצניקים מדי שנה עם ערבויות למשכנתא בסך עשרות מיליוני שקלים בשנה


חדשות טובות לקיבוצניקים ולכל אלו החולמים לעבור לקיבוץ. בנק הפועלים וקרן קמ"ע של התנועה הקיבוצית חתמו בחודש יולי האחרון על הסכם שיתוף פעולה. בכך, בנק הפועלים מצטרף לשלושה בנקים נוספים – לאומי, איגוד ומזרחי טפחות – במתן הלוואות שיכון בערבות קמ"ע לחברי קיבוצים.

ההסכם מבוסס על כך שבנק הפועלים מתחייב להעניק לחברי קיבוצים הלוואות רחבות היקף בתנאים משופרים, בזכות העובדה שקרן קמ"ע מספקת ערבויות בשיעור של עד 50%. חברי הקיבוצים שיעזרו בקרן ובבנק ייהנו מתנאים אטרקטיביים בכל הפרמטרים הרלבנטיים להלוואה - היקף הביטחונות, שיעורי הריבית, תקופת הלוואה ועוד.

הכירו את קרן קמ"ע

למרות שהיא איננה מוכרת מספיק לציבור הרחב, קרן קמ"ע היא לא מוסד חדש.  הקרן נוסדה לפני כ-25 שנה כפועל יוצא מהסדר הקיבוצים הראשון ופועלת כחברה לטובת הציבור (חל"צ). מטרתה המרכזית היא לסייע לקיבוצים לצמוח כלכלית. לפני כשנתיים נוספה לקרן מטרה נוספת והיא לעזור לחברי קיבוצים לבנות את ביתם בעזרת הלוואות שיכון. יתרונה העיקרי טמון בכך שערבותה הגבוהה בסך של 350,000-400,000 שקלים מאפשרת לבנק להעמיד לטובת חברי קיבוצים הלוואות בתנאים מצוינים.

תנאים אטרקטיבים השמורים לחברי קיבוצים (צילום: shutterstock)


מתחילת שנת 2014 ועד יוני 2015, קרן קמ"ע ערבה ל-155 הלוואות בסכום כולל של כ-80 מיליון שקלים. ההלוואות ניתנו לחברים מכ-50 קיבוצים הפרוסים לאורכה ולרוחבה של הארץ. עקרונות ההסכמים בין הבנקים לקרן קובעים שחברי קיבוץ יכולים לקבל הלוואות לצורך מימון דיור או פיתוח עד 700,000 שקלים אך לא יותר מ- 60% מעלות הבנייה. בבנק איגוד, תקרת ההלוואה עומדת על 800,000 שקלים.

ההסכמים כוללים גם מתן הלוואות לשיפוץ בתים קיימים בעלות של עד 300,000 שקלים. גם הבנקים האחרים מעמידים הלוואת לשיפוץ בתים קיימים שאינן מוגבלות בסכום ותלויות בשיקולי הבנק.

רכזת מחלקת המשכנתאות בקרן קמ"ע, אתי פלקסר, בטוחה שההתקשרות עם בנק הפועלים היא עוד בשורה חשובה לחברי קיבוצים ברחבי הארץ. "בזכות הערבויות של הקרן להלוואות, חברי קיבוצים ייהנו מתנאים טובים יותר שישפרו את איכות החיים שלהם ויסייעו בסופו של היום לתנועה הקיבוצית כולה", היא אומרת, "ההתעניינות בשירות הולכת וגוברת ואני שמחה מאד שתאגיד גדול וחזק כמו בנק הפועלים הצטרף אלינו תוך שנציגיו מבינים את הפוטנציאל האדיר שטמון בקיבוצים".

איך זה עובד?

חבר קיבוץ שמעוניין ליהנות מהתנאים המטיבים צריך ליצור קשר עם נציגי הקרן. לאחר בדיקה ראשונית , קרן קמ"ע מציידת את החבר בהפניה לבנק. כעת, החבר מגיע לאחד מארבעת הבנקים שעובדים עם הקרן וההפניה בידו מאפשרת לו להציג ערבויות בשיעור של עד 700,000-800,000 שקלים. הבנק מתייחס לחבר הקיבוץ כלווה עם גב כלכלי ובאפשרותו להציע לו משכנתא או הלוואה בתנאים מצוינים.

גם למשפחות הנקלטות לחברות מהעיר ולא רק לבני קיבוצים

הסיוע לנקלטים אינו מבחין בין נקלטים מהעיר לבני קיבוץ. מבחינת המועמדים, הערבויות שניתנות מהקרן לרכישת נכס בקיבוץ מתקשרות עם הדרישה להציג בפני וועדת הקליטה "היתכנות כלכלית" ו"יכולות פיננסיות". באשר לקיבוצים, אלה יכולים להרשות לעצמם בזכות ערבויות הקרן לקבל מועמדים מתאימים שיצעירו את הקהילות בקיבוצים ויגדילו את אפשרויות הקליטה גם עבור משתכנים שאינם בנים חוזרים.

מעמק יזרעאל לעוטף עזה

פלקסר מציינת כי ההתעניינות בשירות הייחודי נמצאת כל הזמן במגמת עלייה. למרות שמרבית השיווק נעשה בערוצים הפנימיים של התנועה הקיבוצית. לדבריה, במהלך הרבעון הראשון של שנת 2015 הקרן העניקה ערבות לכ-21 הלוואות. מרביתן נלקחו מבנק מזרחי טפחות, ומקצתן מבנק לאומי ובנק איגוד. סכום ההלוואות הכולל ברבעון הראשון של 2015 עמד על כ-10 מיליון שקלים ובפריסה ארצית מרשימה. "מקיבוץ דפנה בצפון, דרך קיבוץ דברת בעמק יזרעאל ועד לקיבוץ בית קמה בדרום וקיבוץ יד מרדכי בעוטף עזה", מציינת אתי פלקסר.

כתבות נוספות בנושא:

הידעתם: משרד הבינוי משתתף אתכם בעלויות הבנייה

איך וכמה משרד הבינוי והשיכון משתתף אתכם בעלויות הקמת בית במרחב הכפרי?

המירוץ לקיבוץ

מאפור הבטון של העיר אל הירוק הנושם במרחב הכפרי. ביקושי המעבר לקיבוצים ולמושבים בעקבות משבר הקורונה שוברים שיאים חדשים

כך תבנו בית בלי חריגות תקציב

כיצד ניתן להימנע מחריגות תקציב בבנייה פרטית? לא מעט אנשים שבנו את ביתם חשבו שזה בלתי אפשרי, אך חברת "שותפים" טוענת שכן וגם מוכנה לקחת על זה אחריות