אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

חברת ההיי טק שתהפוך את הגולן לעמק הסיליקון הישראלי

כשמשפ' פוגל וביניהם אב המשפחה, הייטקיסט מצליח נקלטו בקיבוץ אפיק אף אחד לא שיער שהמהלך יוליד את פתיחתו של המרכז הראשון בישראל של חברת הענק "בונימו": "בחזון רואים עמק סיליקון תוסס"


אמיר פוגל מסתכל על הנוף הפתוח של רמת הגולן ובטוח שכאן, דווקא כאן, אפשר וצריך להקים את עמק הסיליקון הישראלי. עבור פוגל לא מדובר בחלום אלא במציאות פועמת בשטח. מזה שנתיים שהוא מתגורר בקיבוץ אפיק ברמת הגולן, עם אשתו מורן ושני ילדיהם, ולאחרונה "חגג" שנה לפתיחת המרכז הטכנולוגי הישראלי הראשון של חברת "בונימו" הבינלאומית.

הסיפור של "בונימו" ברמת הגולן הוא מהבשורות המדהימות שפגשנו במרחב הכפרי. אז רק כדי לקבל פרופורציות, הינה לפניכם חברת היי-טק גדולה הספקת שירותים בפריסה עולמית, שמחליטה להקים את השלוחה הישראלית הראשונה שלה במרחק של למעלה מ-160 ק"מ מאזור הנוחות של רמת החייל והמרכז. יתרה מזו, החברה אף מגדילה לעשות כשהיא פוצחת במבצע חסר-תקדים של גיוס כוח אדם איכותי לענף ההיי-טק, כולל הטבות לעובדים שיעברו מהמרכז במסגרת רה-לוקיישן.

מהבשורות המדהימות במגזר הכפרי-פריפריאלי. עובדי המרכז בגולן (צילום: חברת "בונימו")

"מורן ואני תמיד ידענו שהמרחב הכפרי הוא המקום היחיד שבו נרצה לבנות את הבית ולגדל את הילדים", אומר אמיר פוגל בפתיחת הראיון. "ברמת הגולן בכלל, ובקיבוץ אפיק בפרט, מצאנו את שחיפשנו. חיי קהילה נהדרים, חינוך מצוין ובית מושלם".

קיבוץ אפיק, כמו כל יישובי רמת הגולן, נמצא בתנופה של גדילה וצמיחה. הקיבוץ, אשר הוקם על ידי התנועה הקיבוצית בשנת 1972, מצוי בתחילת השיווק השלישי של ההרחבה. לאחר ששלב א' הסתיים בהצלחה לפני כ-5 שנים, ולאחר שכ-40 משפחות נקלטו בשלב ב' (וביניהן משפחת פוגל), הקיבוץ מתקדם לקראת הצעד הבא. שלב ג' אשר במסגרתו ישווקו באפיק כ-30 מגרשים נוספים.

בתי התושבים משקיפים לנוף עוצר נשימה של הכנרת, וילדי המקום נהנים ממערכת החינוך המצוינת של רמת הגולן, המתקיימת ברוח החינוך הקיבוצי. בקיבוץ פועל גן ילדים לגילאי 3-6 כמעט בכל ימות השנה, ובשנתיים הקרובות עומד לקום כאן גם בית ספר יסודי דמוקרטי.

הקליטה הינה לחברות מלאה באגודה השיתופית-חקלאית (לרבות שותפות בנכסי הקיבוץ) והשכונה הרלבנטית מציעה מגרשים בני 500 מ"ר לבנייה עצמית. היות שמדובר בקיבוץ מופרט, הבתים משויכים לתושבים עם בעלות על הקרקע. כמו כן, בזכות מיקומו של אפיק ברמת הגולן, קיים סבסוד מלא על עלות הקרקע. בנוסף, התושבים זכאים ל-12% הנחה במס הכנסה (מה שהופך להנחה של אלפי שקלים בשנה).

בתנופה של גדילה וצמיחה. קיבוץ אפיק (צילום: מוא"ז גולן)


המטרה: 60 מפתחים עד סוף השנה

"כשקיבלתי לפני שנתיים את הפנייה מבונימו להקים מרכז פיתוח טכנולוגי ראשון של החברה בישראל, הצבתי בקשה שהמרכז יהיה ברמת הגולן. לשמחתי, הפנייה שלי נפלה על אוזניים קשובות וציוניות. התוצאה היא מרכז טכנולוגי שכבר היום מעסיק 10 מפתחים, שלושה מתוכם במסגרת תוכנית ייחודית של בונימו לרה-לוקיישן לגולן, ואשר הציב לעצמו למטרה להרחיב את מצבת כוח האדם לכ-60 מפתחים עד תום השנה הנוכחית".
 
רגע מה? 60 מפתחים בגולן?

"זו רק ההתחלה", מחייך פוגל, "בחזון שלי אני רואה כאן עמק סיליקון תוסס עם מאות עובדים ועשרות חברות היי-טק. אני לא היחיד, אגב. לחזון הזה שותפים לא מעט אנשים, ובראשם מנכ״ל חברת Carmel העולמית, ד״ר אביק קבסה".

"הפנייה לפתוח בגולן נפלה על אוזניים קשובות וציוניות", אמיר מורן והילדים (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


עוד במדור: קורס הצמיחה הדמוגראפית הראשון יוצא לדרך >

"קהילה הולכת וגדלה של אנשי היי-טק"


"הנוכחות של בונימו ברמת הגולן היא ההוכחה הניצחת שגם בפרמטר של התעסוקה הצפון מתחיל להתקרב למרכז", אומר גולן שמש, מנהל מחלקת הקליטה והצמיחה הדמוגרפית במועצה אזורית גולן, "כבר היום יש לנו בגולן קהילה הולכת וגדלה של אנשי היי-טק במגוון תחומים. טכנולוגיה, אינטרנט, תקשורת, אבטחת מידע, QA, עיצוב גרפי, שיווק דיגיטלי, פיתוח אפליקציות, בניית אתרים, You name it. יותר ויותר ישראלים מבינים שהמעבר לגולן, על כל היתרונות המקופלים בו מבחינת קהילה, חינוך ואיכות חיים, לא חייב להיות מלווה בפשרה בתחום הפרנסה והקריירה".

"להפך", מצטרף פוגל לדברים, "בחברת בונימו אנחנו לא מחפשים רק בעלי מקצוע עם ניסיון אלא מציעים מנעד רחב של מסלולי הכשרה והסבה. אנו מפעילים קורסי הכשרה ייעודים שאמורים לייצר ברמת הגולן קהילה המורכבת מעשרות ומאות אנשי היי-טק".

משרדי בונימו ממוקמים באזור התעשייה בני יהודה הנמצא בין היישובים אליעד, גשור, גבעת יואב, נאות גולן, בני יהודה וכמובן אפיק. נשמע כמו מקום לחופשה בצימר? עבור עשרות העובדים שכבר מועסקים כאן ועבור עשרות העובדים שבדרך, זו המציאות. כיאה לחברת היי-טק מצליחה, גם המשרדים עוצבו בהתאם. "הדגש שלנו בתכנון המשרדים לא שונה ממשרדי ההיי-טק בקליפורניה, ניו יורק ותל אביב", מתגאה פוגל, "אזורי עבודה אישיים, אופן-ספייס, חדר מנוחה, חדר משחקים, אזור מנוחה חיצוני, ואווירה פשוט מדהימה".

לא מחפשים רק בעלי מקצוע עם ניסיון. עובדי החברה ביום שיגרתי (צילום: חברת "בונימו")


 תוכניות רה-לוקשיין לעובדים מהמרכז

אך מה לגבי כוח אדם? איך אפשר באמת לעמוד ביעד שאפתני של מאות עובדים איכותיים? האם אין די הצעות עבודה אטרקטיביות באזור השרון והמרכז? פוגל עונה מבלי להסס. "נכון, אחד האתגרים הגדולים ביותר שלנו היה ועודנו גיוס כוח אדם", הוא מודה, "בונימו, כמו רוב חברות ההיי-טק הישראליות, בונה את הצלחתה על ההון האנושי. היה ברור לנו שזה צריך להתקיים גם כאן ולכן אנחנו ממשיכים לדבוק בתפיסה הזו במרכז הפיתוח הטכנולוגי שחנכנו ברמת הגולן".

"בשלב ראשון פעלנו לגיוס עובדים איכותיים מאזור הגולן והצפון. מצאנו חבר'ה מצוינים ובעלי כישורים שהצלחנו להציע להם משרה יציבה בחברה מצליחה. בכך ייתרנו בעבור המון צעירים מבטיחים את הצורך לרדת דרומה (דרומה, כלומר תל אביב, ש.ד)", הוא אומר, "בשלב שני השקנו מסלולים אטרקטיביים של הכשרת עובדים לפי הצרכים שלנו ויצרנו תמהיל מצוין של רה-לוקיישן לעובדים מהמרכז. כבר עכשיו עובדים אצלנו שלושה מפתחים מהמרכז שהגיעו ברה-לוקיישן ואין לי ספק שהמגמה תגבר".

"בתור מי שצבר יותר מ-10 שנות ניסיון בהיי-טק, ולקח חלק גם בהקמת סטארטפ-אפים וגם בליווי סטארט-אפים, אני אומר בביטחון מלא – בונימו מציעה תנאים מעולים. מעבר לכך, המגורים והחיים ברמת הגולן הם האקסטרה האמיתית. כזה נוף וכזו אווירה, כזה אוויר וכזו איכות חיים, אי אפשר למצוא בשום מקום בישראל".

"לא מבינה איך אנשים חיים אחרת"

גם ליטל וקובי נחום, אשר עברו לקיבוץ אפיק לפני כ-6 שנים והיום מגדלים כאן את ארבעת בנותיהם המקסימות, לא מביטים לרגע אחד לאחור. "אני במקור ממנחמיה, ובעלי קובי בכלל מהוד השרון", אומרת ליטל, "לאחר שגרנו כעשר שנים במרכז, החלטנו שהגיע הזמן להחליט על מקום לבנות את הבית למשפחה. המרחב הכפרי תמיד קסם לנו והתחלנו לחפש. בהתחלה כיוונו לגליל, אבל אז חברה של אמי הציעה לבדוק את אפיק בדרום רמת הגולן. הגענו והתאהבנו ממבט ראשון".

קובי, מצטרף לדברים, "אמנם עזבנו עבודות מצוינות במרכז, ואמנם הגענו לכאן לכאורה כשאין לנו שום דבר מובטח ביד, אבל המציאות מוכיחה שאפשר להגשים את החלום ולא צריך לחשוש", הוא אומר בביטחון, "ליטל, שעבדה כמנהלת צוות בחברת תקשורת, השתלבה גם כאן במשרה ניהולית המתאימה למידותיה, וכיום היא מנהלת אדמיניסטרטיבית במדרשת מיצר. אני, שעבדתי כמנהל בחברת קייטרינג במרכז, השתלבתי כמנהל רכש בתחום התיירות".

"גם אם יש קשיים מסוימים במעבר, כמו בכל מעבר דירה, בגולן ובקיבוץ אפיק הם מתגמדים לאור היתרונות", אומרת ליטל, "החינוך הנהדר שהילדות מקבלות, איכות החיים המדהימה שמקיפה אותנו, הנופים הפתוחים והקצב המיוחד של החיים כאן. מדובר בעסקת חבילה נהדרת ואני באמת לא מבינה איך אנשים חיים אחרת".

"המציאות הוכיחה שאפשר להגשים את החלום", משפ' נחום (צילום: מתוך אלבום משפחתי)


*רוצים מידע על פרויקט הקליטה של קיבוץ אפיק? לחצו להמשך >

כתבות נוספות בנושא:

אפקט הקליטה - מערכות החינוך שנפתחו מחדש

מאות המשפחות שנקלטו השנה ביישובי הפריפריה יצרו גל פתיחות מחודש של גנים ובתי ספר, בשני קצוות הארץ

הידעתם: משרד הבינוי משתתף אתכם בעלויות הבנייה

איך וכמה משרד הבינוי והשיכון משתתף אתכם בעלויות הקמת בית במרחב הכפרי?

מתבגרים בכיף – סוד אריכות הימים של נירים

האי היווני איקרה מתגאה בטייטל "האי שתושביו לא מתים". כתבנו מצא את הגרסא הישראלית בקיבוץ הדרומי